ИН4С

ИН4С портал

(ВИДЕО) Сједница Скупштине: Горчевић – Имамо историјску шансу, не бих вољела да се било који народ прогласи геноцидним

1 min read

Министарка европских послова Маида Горчевић казала је да су у кратком периоду завршене скоро све обавезе које се тичу привремених мјерила за поглавља 23 и 24, те да очекује да ће Скупштина усвојити законе који су тренутно на усаглашавању у Европској комисији.

Истакла је да су државе чланице Европске уније показале апсолутну подршку и кроз понуђене експерте који ће у наредном периоду бити понуђени Црној Гори на раду за затварање поглавља, али и кроз ојачавање преговарачке структуре и обука.

“Ја вјерујем да ово јесте историјска шанса, ако узмемо у обзир и моменат Владе, сарадње парламентарне већине са опозицијом. Са пуним правом могу да кажем да је ово моменат цијелог друштва”, рекла је Горчевић.

Она је на тематској сједници Скупштине на тему “Реализоване активности Владе у сусрет ИБАР-у”, одговарајући на питање посланице Покрета Европа сад Нађе Лаковић, казала да је захвална цијелој преговарачкој структури која даноноћно ради како би испунили све што се очекује.

Лаковић је питала колико је интензивна комуникација са институцијама ЕУ и какви су резултати извршења обавеза оперативних закључака и привремених мјерила за поглавља 23 и 24, односно, каква је реакција држава чланица према Црној Гори поводом ИБАР-а.

„Оснаживање Савјета РТЦГ може додатно оснажити медијску сцену“

Посланик Демократске партије социјалиста (ДПС) Иван Вуковић је рекао да чланство у ЕУ доминантно зависи од владавине права и вањске политике.

Он је питао министарку да ли мисли да је прилог јачању владавине права кад, по тврдњи једног министра, Влада незаконито именује вршиоца дужности директора полиције, када на пет судских пресуда којима се потврђује да је генерални директор РТЦГ изабран незаконито, када потпредсједник Владе честита хапшење директорке АСК-а четири сата прије него што се десило, када неуставном одлуком о увођењу принудне управе у Шавнику Влада легализује политичко насиље чланова и симпатизера партија на власти…

Он је питао да ли, између осталог, државу у ЕУ препоручује и то што дио представника власти негира да се десио геноцид у Сребреници.

Горчевић је казала да оснаживање Савјета РТЦГ и измјене медијских закона које ће услиједити у комуникацији са ЕК, може додатно оснажити медијску сцену али и руководство сваке телевизије.

“То да ли је неко честитао хапшење или није, није питање за мене, нити сматрам да могу бити нечији портпарол. Колико сам упозната, када је (Алекса) Бечић образложио хапшење, да је притвор био у току. Мислим да је то питање директно за њега”, истакла је Горчевић.

Одговарајући на питање о Шавнику, Горчевић је позвала на сарадњу са опозицијом и у Одбору за изборну реформу.

“Што се тиче вањске политике, сигурна сам да се наша стопостотна усклађеност неће помјерити ни за милиметар”, казала је Горчевић.

Вуковић је казао да се министарка потрудила да одговори на питања, али да није договорила ни на једно.

“Није владавина права када се хапси, то је дио те приче. Владавина права је кад важе закони и Устав за све једнако.Навео сам примјере гдје то тренутно није случај. Ви дијелите одоговрност за оно што ураде ваше колеге”, рекао је Вуковић.

Он је казао да је једини поштен начин између онога што Влада прича и што ради у пракси – да се изађе из ове ситуације да се организују прламентарни избори, али не прије ИБАР-а.

“Ви у том саставу ову причу не можете довести до краја”.

Горчевић је казала да би вољела да јој покаже једну одлуку Владе која је противна стопостотној усклађености са безбједносно – вањском политиком ЕУ.

Зоговић: Чуди ме да нису осуђивали све злочине на територији бивше Југославије

Посланик Демократске народне партије (ДНП) Милун Зоговић је предложио да Влада не подржи Резолуцију УН о геноциду у Сребреници.

“Када говоримо о поднесеним амандманима Владе, чуди ме да нису осуђивали све злочине који су се десили на територији бивше Југославије”, казао је Зоговић.

Истакао је да су против Резолуције и да је за њих Косово и Метохија саставни дио Србије, те да је најмање што сви треба да чине – да поштују коалициони споразум.

Горчевић је казала да као Бошњакиња не би вољела да се питање геноцида у Сребреници користи у дневно – политичке сврхе, нити да било који народ буде проглашен геноцидним, због чега је Влада и предложила допуну те Резолуције.

“Сигурна сам да ће Скупштина покренути и питање свих других злочина који су се десили”.

Дарко Драговић (ПЕС) је рекао да питање Сребренице није дневно – политичко, него цивилизацијско питање:

“Код нас у ПЕС-у ни у једном моменту није постојала двојба да ли треба подржати Резолуцију”.

Зоговић је рекао да Црној Гори фале резултати из области високе корупције, што је у извјештајима констатовала и ЕК.

„Залажем се да мањине буду дио Владе“

Посланик Бошњачке странке (БС) Амер Смаиловић је тражио осврт министарке на положај мање бројних народа у Црној Гори и њихов положај, у контексту приступања ЕУ.

Горчевић је казала да вјерује да ће питање једнаких шанси и права за све, бити питање на којему ће Влада радити у наредном периоду.

“Сигурна сам да су то питања за која нам не треба политичка воља, него, прије свега, људски однос”.

Смаиловић је рекао да све политичке партије говоре о поштовању права мање бројних народа, али да се последњих година припадници тих народа осјећају угрожено и да се Закон о мањинским правима не поштује и често зависи од политичке воље.

Горчевић је казала да се залаже да мањине буду дио Владе и да би се радовала да, у дијелу проширења Владе, Бошњачка странка буде њен дио јер би се на тај начин показала ширина и стабилнија Влада.

Новаковић Ђуровић: Влада пропушта прилику за суштинске реформе

Посланица ГП УРА Ана Новаковић Ђуровић је казала да Влада пропушта прилику да идеалан моменат у процесу ЕУ и извјесно добијање позитивног ИБАР-а, искористи за суштинске реформе.

Она је казала да су јавне расправе о најважнијим законима за борбу против корупције и организованог криминала трајале 20 дана, најмање у односу на рок који је дозвољен и да грађани само писано могу да доставе примједбе.

“Сигурна сам да вас ЕК неће подржати да кршите прописе…Са оваквим законским рјешењима нећемо доћи до завршних мјерила. То је прилика коју суштински пропуштате”, казала је Новаковић Ђуровић.

Горчевић је казала да су сви закони рађени са експертима Савјета Европе, у комуникацији са ЕК, а одређени су слати на мишљење и Венецијанској комисији.

“Иако су кратки рокови, нисмо се бавили ‘штриковима’”, казала је Горчевић.

„Испуњено свега 30 одсто акционог плана за поглавље 27“

Посланик Васо Обрадовић (НСД) је питао докле се стигло у преговорима везано за поглавље 27, које се тиче животне средине и које су још активности које треба предузети за затварање поглавља и колико је новца за то потребно обезбиједити.

Горчевић је истакла да је сигурна да ће се тим поглављем које ће бити најтеже за затварање, Влада и Парламент бавити интензивније у наредном периоду, наводећи да ће бити посебно изазовно буџетирање.

Везано за ово поглавље, истакла је да је свега 30 одсто акционог плана испуњено.

„МУП и Министарство правде за кратак период завршили велики дио обавеза који се тицао привремених мјерила за поглавља 23 и 24“
Посланица Демократа Анђела Војиновић је питала који ниво успјеха биљежи безбједносни сектор.

Она је казала да допринос ЕУ интеграцијама и будућност Црне Горе није у томе да јавни функционери подносе тужбе против судија Управног суда кад одлуке суда нису у складу са њиховом политичком агендом.

“Допринос ЕУ интеграцијама није тражење Весне Меденице да се деси политичко хапшење породице Ђуришић и називање политичких опонената најгорим епитетима, као ни онда када јавни функционери кажу за политичке опоненте -‘тој банди треба стати на крај’”, казала је она.

Горчевић је похвалила рад МУП-а и Министарство правде, јер су за кратак период завршили велики дио обавеза који се тицао привремених мјерила за поглавља 23 и 24.

Горчевић: Реформска агенда у завршној фази

Посланица Социјалистичке народне партије (СНП) Слађана Калуђеровић је питала које су мјере из владавине права дефинисане Реформском агендом за План раста за Западни Балкан и који је значај тих мјера за додјелу финансијске помоћи ЕУ Црној Гори.

Горчевић је казала да је Реформска агенда у завршној фази и да очекују да ће бити усвојена одмах након Самита за Западни Балкан, који ће бити одржан у Котору, 15.и 16.маја.

Истакла је да је сигурна да у јуну или јулу могу очекивати прву траншу средстава ЕК према Црној Гори.

Цамај: Капитал који се криминалним радњама склонио, мора се вратити у легалне токове

Никола Цамај (АФ) је казао да се капитал који се криминалним радњама склонио, мора вратити у легалне токове да би грађани од тога имали користи кроз повећање стандарда.

Истакао је да ће нешто морати да се уради да се убрзају контроле на граничним прелазима, а потенцирао је и важност рада на изборном законодавству.

Горчевић је казала да је у дијелу изборног законодавства, важно да се парламент ангажује кроз Одбор за изборну реформу, наводећи да је то важно не само због Шавника, већ и ради будућих изборних процеса.

Пејовић: Да ли ћете се извинити грађанима за нерад и пропусте?

Посланица Посебног клуба Јевросима Пејовић је питала Горчевић да ли ће се извинити грађанима за нерад и пропусте.

Истакла је да је не вјерује да постоји знање и воља да се изврше реформе у области правосуђа.

Горчевић је казала да нема разлога да се извињава никоме, те да вјерује да иза ње стоје резултати који ће се тек видјети.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “(ВИДЕО) Сједница Скупштине: Горчевић – Имамо историјску шансу, не бих вољела да се било који народ прогласи геноцидним

  1. Gorka da te pitam od kojija ti je baba i deko svi vi poticete od srba samo što ste se prodavali tako da od tebe me ne čudi ništa samo reljaksirano ovo pitam za jednog druga ha ha ha

  2. Пусти ту причу, вољела би ти итекако би вољела да се Срби прогласе геноцидним, то вам је жеља са којом сви до једног и лијежете и будите се, са тођ жељом.
    Много смо ми воде заједно попили да не би знали једне друге у душу.
    Ту патетику за јавност остави просипај својим ближњим, Србима немој, није поштено.

    16

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *