ИН4С

ИН4С портал

(ВИДЕО) „Српски свијет“, др Оливер Суботић: Зашто се Срби деле и мрзе међусобно?

1 min read
У тренутку када се пређе искључиво на електронску куповину, потпуно ћете изгубити приватност јер ће се о вама знати све, од навика, књига које читате, политичког опредељења... И то у неком тренутку може да буде употребљено против вас“, децидан је др Суботић.

Суботић у емисији "Српски свијет"

Нама Србима је потребно свенародно покајање и свенародно помирење јер рана братоубилачког рата између два ослободилачка покрета није исцељена до дана данашњег и ако мислимо даље и напред, морамо се покајати и опростити, како би нестао основни генератор мржње међу нама самима, оличен у последње време у аутошовинизму“, рекао је у „Српском свијету“ презвитер др Оливер Суботић, главни и одговорни уредник Информативне службе СПЦ, стручњак Центра за проучавање и употребу савремених технологија СПЦ, парох при Храму Александра Невског у Београду.

Уз честитку за Божић, гост „Српског свијета“ се осврнуо на актуелну ситуацију са пандемијом и најчешћа осећања људи: страх, тескобу, депресију:

  • Опасно је када страх паралише човека и он губи осећање слободе. Једини оправдани страх је страх од Бога јер, ако се човек не бој Бога, онда се боји свега другог. Господ има план за сваког од нас. Пут ка Господу води кроз очишћење, просвећење и обожење. Основни циљ човека треба да буде стицање благодати Духа светога“, нагласио је др Суботић, који је паралелно студирао Информационе технологије на ФОН-у и Богословски православни факултет. Посебно се бави проучавањем 5Г мрежа:
  • То је мрежа пете генерације коју карактеришу висока фреквенција, кратке таласне дужине, огроман проток информација и за сада, неутврђена количина нејонизујућег зрачења, што људе, заправо највише интригира и брине. Ја верујем да ћемо тек за десетак година сазнати о коликом и каквом зрачењу је реч“, појашњава др Суботић и додаје да су већ у току пре процес него пројекат разраде 7Г мреже која ће се бавити преносом мисли.
  • Већ сада је време да размишљамо о заштити оних који не буду желели да пристану на ограничење људских слобода. За тридесетак година паметне машине ће производити машине, сви процеси ће бити аутоматизовани, а идеја стварања супер човека је у пуном јеку“, упозорава др Суботић и указује на још једну технолошку пошаст која је била предмет његове докторске дисертације:
  • Информационо контролисано друштво подразумева контролу понашања појединца повезано са технологијом надзора и масмедија са циљем да се утиче на вољу појединаца и наглашава да је добро док постоји новац као средство плаћања које обезбеђује анонимност.

У тренутку када се пређе искључиво на електронску куповину, потпуно ћете изгубити приватност јер ће се о вама знати све, од навика, књига које читате, политичког опредељења… И то у неком тренутку може да буде употребљено против вас“, децидан је др Суботић.

Ово су само делови поменутих тема. Опширније у „Српском свијету“. Ако одгледате емисију сазнаћете шта је духовно срце и зашто је оно центар нашег бића, када страх и Божја љубав иду заједно, шта је призив Божји, да је царство небеско у нама и то много пре смрти. Да ли Србија моће да има „оазе“ потпуно еколошке, здраве, без икаквих зрачења? Одговориће вам се и зашто је Свети Василије највећи наш мисионар, а Св. Сава једини наш светац који има епитет равноапостола. Било је речи и о утицају родитеља Николе Тесле на формирање његове личности.  Динамичан, занимљив, са обиљем података, промишљања, потпуно другачији Божићни интервју у „Српском свијету“.

Гордана Јанићијевић, аутор и водитељ.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “(ВИДЕО) „Српски свијет“, др Оливер Суботић: Зашто се Срби деле и мрзе међусобно?

  1. По мом мишљењу то је питање мало сложеније не може се укратко одговорити.Прво-Срби имају осећање слободе и независности и тешко их је натерати да буду послушни ( свако хоће да буде газда у свом дворишту ).Друго – током векова подељени су на три вере које свака окупља и дели Србе.Треће – недостатак морала и подпадање под утицај страних фактора са којима су Срби на Балкану окружени.Због интереса како каже Петар Божовић у „оном филму „,продаће и оца и мајку и државу.Код католичких народа је ствар другачија,њих везује једна вера и Ватикан који није само верска,веч и политичка организација која држи своје вернике као у тору.Православна црква нема такве ставове.Нису сви народи потпуно уједињени као што се можда чини.На пример, Немци до свог уједињења имали су много државица чији народи нису могли да се лако споразуму јер је била велика разлика у говору,али Немци су суровим законима успели да им „утерају“ то јединство.Слично је и са Кинезима.Стари србски историчар из 19 века Пантелија Срећковић каже о повести Кине,да су Кинези имали хиљаде закона којима су „доводили људе у ред“.Зато су Кинези и Немци тако дисциплиновани. И још једна ствар која је јако битна,Срби су велики народ ( првобитно име за све Словене је било Срби-први пут име Словени се појавило у 6 веку у делима Јорданес и Прокопијеа,као назив србског племена, а онда је Ватикан да сузбије величину Срба наредио својим историчарима да уместо Срба пишу Словени ),који се остварио и као народ и као држава, и он нема потреба виш за том тежњом, док то на пример код Хрвата и Шиптара није случај.Хрвати су први пут добили државу одвајајући се од комунистичке Југославије а Шиптари су постали јединствен народ тек у 19 веку.О томе лепо пише бугарска историчарка Теодора Толева како су Аустријанци створили шиптарску нацију, користећи документа из бечких архива у књизи „Теодора Толева – Утицај Аустроугарске империје на стварање албанске нације, 1896-1908.Књига се може лако скинути са интернета.

    4
    1
    1. Германи су постали велики народ тек када су се ујединили а то се догодило 1871. Оно што је њих направило велике нама престављају као зло. Нас непрекидно дијеле. Од подијељених дијелова праве нам непријатеље и тако онемогућавају напредак државе што је добро за Германе и Ватикан али лоше за нас Србе. За Германе је важно да Срба у држави Србији буде мање од 5 милиона!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *