ИН4С

ИН4С портал

(ВИДЕО) Од Цетиња до Шавника: Политичке тензије подигле температуру у парламенту

1 min read

Сједница Скупштине Црне Горе, која је и даље у току, протекла је у знаку жестоких расправа, политичких оптужби и осврта на трагичне догађаје, безбједносне изазове и наводне изборне манипулације.

Иновативне мјере у саобраћају: електрични тротинети, радарски системи и TikTok кампање

Посланик Демократа Душко Стијеповић упитао је министра Шарановића које су иновације планиране у циљу побољшања безбједности у саобраћају, посебно у контексту најављених измјена и допуна Закона о безбједности саобраћаја (ЗОБС).

Шарановић је истакао да су највећи изазови неконтролисана вожња, употреба наркотика, као и занемаривање обавезе везивања појаса. Указао је да се по први пут законски регулише употреба електричних тротинета:

– Биће забрањено управљање електричним тротинетом особама млађим од 16 година, а биће обавезно и ношење заштитне кациге – поручио је.

Он је додао да је у завршној фази јавна набавка за постављање стационарних радарских система на црногорским путевима. Стијеповић је, у том контексту, предложио да се кампања о безбједности у саобраћају спроведе уз помоћ инфлуенсера на TikTok-у.

Пензионисање ватрогасаца под повлашћеним условима

Стијеповић је упитао и за статус ватрогасаца, односно могућност њиховог ранијег пензионисања. Министар је одговорио да је његов ресор дао позитивно мишљење, те да ће ватрогасци под повлашћеним условима моћи у пензију од 2028. године.

Шта је МУП урадио за европске интеграције?

Посланик Албин Ћеман упитао је министра Шарановића шта је његов ресор конкретно урадио у оквиру ИБАР критеријума, с обзиром да дио законодавства припада надлежности Министарства унутрашњих послова.

– МУП је остварио стопроцентну реализацију свог стратешког оквира у протеклој години. У законодавном дијелу нисмо све финализовали, јер је дио документације послат Европској комисији. Са европских адреса добили смо оцјену да никада није постигнут већи напредак – истакао је министар.

Избори у Шавнику и питање бирачког списка

Посланица Демократа Анђела Војиновић поново је покренула питање бирачког списка у Општини Шавник, указујући на дугогодишње неправилности и могуће злоупотребе.

Министар је одговорио да су избори у Шавнику заказани за 23. октобар 2022. године, а да је бирачки списак закључен 12. октобра. У изборној години број бирача је повећан за преко 300 лица.

– Извршена је провјера 86 лица, од чега је само 20 имало пријављено пребивалиште у Шавнику – навео је Шарановић.

Војиновић је, међутим, указала да проблем није само у списковима, већ у цјелокупном изборном систему који је, како је рекла, у претходном режиму коришћен за злоупотребе.

Такође је питала министра да ли зна да су лица која су провјеравала имају ли други право гласа у иностранству можда кршила закон и да ли је упознат са налазима Агенције за заштиту личних података.

Министар је одговорио кратко и одлучно:

<

– Одговорно тврдим да смо предузели све законске мјере које су нам биле дозвољене.

Велики поврат оружја у Црној Гори: Ћеман, Шарановић и нови законски оквир

Посланик Демократа Албин Ћеман указао је на, како је рекао, “велик култ оружја” у Црној Гори, истичући да велики број грађана и даље поседује наоружање. Указао је на податке према којима је у последња два и по мјесеца враћено више оружја него у претходних десет година, па је министра унутрашњих послова Данила Шарановића упитао који су разлози за овај тренд, које категорије оружја су најзаступљеније у повратима и какве мјере МУП и Влада планирају како би се додатно уредила контрола.

Министар Шарановић је навео да је овакво реаговање грађана одговор на „пружену руку министарства“ и обновљено повјерење у институције. Истакао је да је количина предатог оружја таква да би се њиме могла наоружати читава бригада од око 3.000 војника.

– Међу враћеним оружјем било је пушкомитраљеза, али и ручних бомби за које не може бити издата дозвола физичким лицима – рекао је министар.

Шарановић је најавио да се ради на имплементацији већ прихваћених препорука, након чега ће се очекивати и мишљење надлежних органа, као и слање на увид Европској комисији. Осврнуо се и на јавне недоумице у вези с иницијативом познатом као „Марков и Машанов закон“, истичући да су сви њени елементи инкорпорирани у нацрт новог Закона о оружју и муницији.

Према предлогу, оружни листови ће убудуће важити пет уместо десет година, биће обавезни љекарски прегледи, а добијање дозволе биће ограничено за лица са прекршајима у вези с насиљем.

Албин Ћеман је на крају поручио да значајан дио враћеног оружја припада категорији неважећег и позвао грађане да наставе са добровољном предајом.

Богдановић: “Полицајци се плаћају из гепека” – Шарановић: “Нећу бити саучесник”

Шеф Клуба посланика Демократа, Борис Богдановић, изјавио је да је држава „три деценије знала“ да поједини полицајци не примају плате из буџета, већ „из гепека“. Додао је да неки од њих са просјечним платама посједују више некретнина него што имају година радног стажа. Упитао је министра:

– Колико је покренуто поступака ради утврђивања безбједносних сметњи у раду полицијских службеника и који су резултати тих мјера? Колико службеника је привремено суспендовано и како се утврђује постојање безбједносне сметње?

Министар Шарановић је одговорио да уколико би се оглушили о сигнале са Бироа за оперативну комуникацију, којима се указује на појачани ризик или криминалне везе, и не би предузели мјере – тиме би, како је рекао, постали саучесници у криминалу.

– Управо зато смо и покренули низ интерних провера, а свако за кога се утврди да је угрозио интегритет службе биће удаљен из система – поручио је.

Лековић поставио питање о запослењу супруге бившег директора полиције Тамаре Вељовић

Посланик Демократа Момчило Лековић поставио је питање министру унутрашњих послова Данилу Шарановићу у вези са запослењем супруге бившег директора Управе полиције, Веселина Вељовића. Наиме, Лековић је затражио појашњење да ли је тачно да је Тамара Вељовић била запослена у Министарству унутрашњих послова (МУП), али није долазила на радно мјесто, као и да ли су откривени њени саучесници који су омогућили овакву ситуацију.

Како је Тамара Вељовић постала „фантом“ из МУП-а

Министар Шарановић је одговорио да је његова основна обавеза очување интегритета МУП-а, те да се у овом случају води истрага. Према његовим речима, подаци којима располажу указују да је Тамара Вељовић први пут дошла на посао након 30. августа 2020. године.

– Оно што смо до сада успели да утврдимо јесте да је службеница Тамара Вељовић дошла на посао у периоду од 20. октобра 2024. до 20. фебруара 2025. године, када је мојим рјешењем суспендована – изјавио је министар Шарановић.

Како је објаснио, било је немогуће утврдити њено присуство на раду у претходним периодима, јер се није водила евиденција о присуству запослених. Међутим, Шарановић је истакао да је, према доступним информацијама, Тамара Вељовић током своје петнаестогодишње каријере најдуже била распоређена као млађи инспектор у Специјалној антитерористичкој јединици.

– Према изјави руководиоца ове јединице, никада није била виђена на раду – додао је министар Шарановић.

Контрола имовине полицијских службеника: 31 предмет, 33 лица под лупом

Посланик Демократа Момчило Лековић поставио је питање у вези са резултатима примене Правилника о контроли имовине, прихода и животног стила полицијских службеника. Тражио је појашњење у погледу броја анализираних случајева, утврђених неправилности и процесуирања одговорних.

Министар унутрашњих послова Данило Шарановић одговорио је да је, закључно са 30. априлом, отворен 31 предмет због несразмјере између пријављене имовине и прихода, а у поступцима је обухваћено 33 лица, од чега је 29 функционера високог кадра. Он је истакао да су сада механизми контроле превагнули у корист јавног интереса и владавине права.

Лековић је похвалио нови приступ, напомињући да раније „није било храбрости да се ради оно што сада ради Шарановић“.

Борба против пожара: Четири летјелице уочи сезоне

Лековић је питао и о спремности служби заштите и спасавања за љетњу противпожарну сезону. Министар Шарановић је објаснио да је затекао Авио-хеликоптерску јединицу са само једним исправним авионом, али су одмах приступили набавци опреме за гашење пожара.

„Ову сезону дочекујемо са четири летјелице, а могуће је да набавимо и пету“, навео је министар, наглашавајући стално унапређење капацитета.

Лековић је додао да се садашњи резултати јасно разликују од „распродаје и уништавања“ током претходне власти, подсећајући и на ситуацију из 2012. године када је „цела структура била ангажована да слети авион с партијским шефом“.

Хутер се огласио након паузе

Посланик Хутер критиковао је оне који „се јуначе у парламенту“, али избегавају Цетиње, позивајући их да се суоче са реалношћу. Он је подсетио на састанак од 19. јануара између в.д. директора полиције Лазара Шћепановића и представника локалних одборничких клубова, питајући да ли су дата обећана појашњења.

Министар Шарановић је рекао да је законитост уведена на свим нивоима, и да на Цетињу, као нигде друго, постоји максимална попуњеност полицијских одјељења. „Директора полиције нисмо бирали ми, него Влада, али одговори су достављени у редовном року“, навео је он.

Хутер је, међутим, оптужио министра да је „преузео више него што може да понесе“, те поставио питање зашто није донесен адекватан протокол за кризне ситуације, попут оне у Медовини. „Шта још треба да се деси на Цетињу да бисте преузели одговорност?“ – закључио је он.

Хутер напада владику Јоаникија

Посланик ДПС-а Оскар Хутер оштро је критиковао “тридесетоавгустовску већину”, наводећи да је она на власт дошла “уз црне барјаке са мртвачким главама из пјесама квислиншких покрета из Другог свјетског рата”.

„Не тако давно смо исти тај фолклор гледали на никшићким улицама. Пркосећи нацистима, Љубо Чупић је пошао уз осмијех… Када из ових клупа протестујемо, бивамо оптужени да враћамо у прошлост. Ево и поп Цркве Србије промовише од Хитлера одликоване четничке војводе желећи да четништво представи богоугодним“, истакао је он.

Хутер је поручио да све што је навео “нема прођу у срцу антифашизма и суверенизма, на Цетињу”, те да постоји намјера да се престоница „учини најмање безбједним градом у земљи“ као „казна за непослушност“.

Шарановић: „Да ли сте против криминала или сте уз њега?“

Министар унутрашњих послова Данило Шарановић одговорио је Хутеру критиком да у говору недостаје пијетет према жртвама трагедије, те га оптужио за политичке двоструке аршине.

Због политичких калкулација након трагедије у Медовини, изостали су протести и позиви на оставку. А подсјетићу вас и на БИЛ лице Н.К., у чију су част на Цетињу организовани скупови подршке“, казао је Шарановић, алудирајући на особу која је, како тврди, била у вези са криминалним клановима.

Навео је да су „лица која су учила припаднике криминалних кланова како да пале убијене – слављена као хероји“, додајући да је одговорено на све закључке престонице, осим првог.

Хутер му је кратко одговорио: „Треба да вас буде срамота“, након чега је сједница прекинута паузом.

Николић: 114.000 дуплих бирача, а МУП каже – нула

Посланик ДПС-а Андрија Николић поново је актуелизовао питање изборних неправилности. Указао је да је Центар за мониторинг (ЦеМИ) 2021. године уочи избора у Никшићу и Херцег Новом регистровао између 83.000 и 114.000 дуплих бирача, од чега 2.000 у Херцег Новом.

„Добио сам одговор да се нисте осврнули на моје питање. Резултат? Нула покренутих поступака и нула одузетих бирачких права“, поручио је министру.

Шарановић је одговорио да су проблематичне особе углавном уписане у бирачке спискове током мандата ДПС-а, те да институције Србије и БиХ нису могле дати податке због заштите личних података.

Николић је узвратио да је то „изговор“ јер су матични бројеви познати и да је провјера једноставна.

Економски криминал: Скок штете за 927%

Посланик НСД-а Дејан Ђуровић питао је министра о резултатима у борби против организованог и економског криминала. Шарановић је изнио бројке:

  • Заплијењено 110 комада оружја – раст од 31% у односу на претходну владу.

  • Пријављено 1.100 физичких и 99 правних лица – раст од 74%.

  • Откривено 1.278 кривичних дјела – раст од 12%.

  • Штета у претходној влади: 59 милиона €.

  • Штета у актуелној: 608 милиона € – раст од 927%.

Издвојио је случајеве „Плејмејкер“, „Мијајловић“ и шверц 42.000 паклица цигарета.

Питања о граничној безбједности и полицији у Спужу

ПЕС-ов посланик Милош Пижурица питао је о мјерама за унапређење безбједности током љетње сезоне. Шарановић је истакао да су већ пребачени полицајци са сјевера на приморје, а да Шенген план предвиђа 750 граничних службеника.

Посланик НСД-а Велимир Ђоковић питао је за могућност отварања подручне јединице полиције у Спужу. Министар је навео да то тренутно није неопходно, али да се кроз повратак позорничке дјелатности проблеми рјешавају.

СНП: Колико је неријешених убистава?

Посланица СНП-а Слађана Калуђеровић критиковала је бивше полицијске структуре и питање „ко је служио држави, а ко мафији“. Указала је на везе појединаца у полицији са клановима, као и на 59 неријешених убистава до 2020.

Министар је одговорио да су од 2010. до 2020. извршена 195 убиства, а да је 36 остало неријешено до промјене власти, док је у посљедњих пет година број неријешених само три.

Читајте ЈОШ:

Шарановић беспоштедно раскринкава криминал у редовима полиције: Више нема мјеста за “полицајце са ковертом”

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

1 thoughts on “(ВИДЕО) Од Цетиња до Шавника: Политичке тензије подигле температуру у парламенту

  1. Бедници,Нато слуге под контролом ЦИЕ и ФБаја воде разоружање сопственог народа да би ако дође до сукоба Нато и ЕУ нацисти убијали народ без оружја.Народе спрема се одавно план против Срба и Руса. Чувајте оружје.Ни војска ни Муп вас не могу заштитити.Све раде против народа,јер су слуге глобалиста!

    3
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<