ИН4С

ИН4С портал

(ВИДЕО) Шамар Бриселу – кандидат за председника згазио заставу ЕУ: „Ово је Пољска, а не Брисел“

Слика екрана

Док Брисел све више притиска чланице Европске уније да се потчине „заједничкој визији“, у Пољској се дешава отворени отпор.

Гжегож Браун, посланик и кандидат за председника Пољске, направио је снажан симболички гест у самом срцу државне управе. У Министарству индустрије у Катовицама, Браун је пред камерама згазио и поцепао заставу Европске уније, поручивши: „Ово је Пољска, а не Брисел!

Овај чин, који је истовремено шокирао и одушевио јавност, није изолован случај, већ јасно одражава растуће незадовољство широм ЕУ. Европска унија, коју многи данас виде као бирократску силу удаљену од стварних потреба народа, све чешће се суочава са отпором – чак и у државама које су некада важиле за „примере европског успеха“, попут Пољске.

Браунов отпор као симбол борбе за суверенитет

Браун је у Министарство индустрије дошао као посланик да разговара о најављеном затварању рудника и уништавању пољске тешке индустрије, под диктатом из Брисела. Његов чин цепања заставе није био пука провокација – то је, како је сам истакао, био протест против „антинационалне политике коју ЕУ намеће Пољској под плаштом зелене агенде“.

Поред тога, Браун је Европску унију назвао „непријатељском организацијом“ која подрива национални идентитет и економску стабилност. Није први пут да отворено изражава евроскептичне ставове – већ је раније уклањао заставе ЕУ и Украјине са јавних институција, као и изазивао бурне реакције својим наступима у Европском парламенту.

Раст евроскептицизма у срцу Европе

Пољска, која је по званичним подацима један од највећих добитника у финансијском смислу од чланства у ЕУ. Ипак, по коју цену. Затварање рудника, притисци по питању ЛГБТ агенде, миграција, обавезне квоте и енергетске транзиције – све више Пољака ово види као наметање туђих вредности и интереса.

Случај Пољске није усамљен. Сетимо се Брегзита – одлазак Велике Британије био је први велики знак да ЕУ није недодирљива. Данас, с доласком Доналда Трампа, подршка националним државама и суверенитету поново на значају.

Време за дистанцу од Уније?

За српске земље, које годинама стоје у чекаоници ЕУ, ови догађаји би требало да буду аларм. Да ли је улазак у Унију заиста најбољи пут?

Растуће незадовољство у самој ЕУ, у овом случају Пољске као свеж пример, све више указују на то да је време за преиспитивање правца. Уместо слепог праћења Брисела, можда је тренутак да се национални интереси ставе испред „европске агенде“.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “(ВИДЕО) Шамар Бриселу – кандидат за председника згазио заставу ЕУ: „Ово је Пољска, а не Брисел“

  1. BRISEL ILI BRUXEL/
    OSILIO SE SVOJOM BAHATOSCU
    SA NEKOLIKO CLANICA KOJI MISLE
    DA SVE MOGU. NJIHOVIM KOMBINACIJAMA PRODUZAVAJU
    PATNJU UKRAINSKOG I RUSKOG NARODA. PRODUZAVAJU PATNJU NARODIMA SA BALKANA CEKAJUCI NJIHOVU MILOST.
    SIGURAN SAM DA CE SE UNIJA PRIJE RASPASTI NEGO DRZAVE ZAPADNOG BALKANA POSTANU
    CLANICA.
    NEZADOVOLJSTVO PREMA UNIJI
    IZKAZUJU POLJSKA, MADJARSKA, RUMUNIJA, HRVATSKA, ITALIJA, GRCKA. POMALO AUSTRIJA I SA NJOM FRANCUSKA I AKO TO PREDSEDNIK MAKRON NA PRIZNAJE. O TOME GOVORI NAROD.
    EKONOMIJA. STATUS.
    ZNAJUCI OVO POSTAVLJA SE PITANJE DA LI JE UNIJA VISE ODRZLJIVA I SIGURNA.

    12
    1. Није, тачка.
      У свакој држави има позитивног и негативног. Нажалост прије се прими негативно. Ваљда смо ка људи кварљива роба.
      Дакле градити добар систем за рад себе, а не зарад Европе, човјек да буде човјек због себе а не зарад грађанштине која нас је добрим дијелом довела ту ђесмо. Дакле „у се и своје кљусе“ а Европа нек је ђеје, лицимјерје ће је појести.

      11
  2. Ово је Црна Гора ане ЕУ.Чекамо лидера ,јер нас Нато-ЕУ подгизне муве преко контролисаних медија Монтешупка лажу како је 80% народа за ЕУ интеграције.Народ не фермају ,исти играчи као и за Нато окупацију.

    29

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *