ИН4С

ИН4С портал

(ВИДЕО) Поводом празника св. Јевстатија: Митрополит Амфилохије служиo свету литургију на Михољској превлаци

1 min read

Михољска превлака

Нови цари дукљани отимају и желе да обесвећују храмове

Свету Архијерејску литургију уз саслужење тиватског и херцегновског свештенства на челу са архијерејским намјесником Бококоторским оцем Мочилом Кривокапићем, служио је јутрос у царској лаври манастира Светог Архангела Михаила празничну литургију. У дугој и надахнутој бесједи која је претходила резању славског колача, а након читања Јеванђеља, Митрополит Амфилохије је говорио о моштима пронађеним на Михољској превлаци у 3. или 4. вијеку.

– То су мошти неког од мученика који су пострадали за Христа у вријеме проклетог цара Дукљанина. У вријеме када је Диоклецијан родом из ових крајева прогонио хришћане и убијао их, када је рушио храмове. Он је претходио великом цару Константину који је донио Милански едикт, вратио храмове хришћанима дао слободу хришћанској цркви. Оставио је своју крстионицу , сада обновљену на Михољској превлаци. Његово дјело је наставио велики цар Јустинијан, и остао запамћен преко крстионице која се чува у манастиру Златица , који се обнавља после толико вјекова. Они који су Христови свједоци послао их је Господ као јагањце међу вукове. Многи су мученички пострадали. Свети Јевстатије је дивни свједок Христов који у Пећкој патријаршији и овдје свједочи христа Господа.

Владика је апострофирао како смо се “надали да у наша времена неће бити Хозроја гонитеља цркве, међутим као и тада у древна времена кроз сву историју црква је гоњена и прогоњена. Овакав Закон (о слободи вјероисповјести) је безакоње. У 21.вијеку наставља се та прича али у исто вријеме црква Божија и душе просвећене светошћу истине Божије остају му вјерне.

Наш је народ у Црној Гори васкрсао, хиљаде вјерника се окупља, тако је било и у (четвртак вече) у Тивту и у другим градовима у Црној Гори. Седамдесет мученика Христових и многи други кроз вјекове су понијели крст Христов и били свједоци побједе. Братоубилаштво и Богоубилаштво се нарочито појавило за вријеме Совјетске револуције и у наша времена ученици тих и таквих су се појавили овдје код нас.

Михаило Барбић је свештеник који је пострадао после 2. Свјетског рата, и данас је у Котору у затвору, убили су га и бацили у клозет, Васо Поповић је са друге стране мора исто је мученички пострадао, Игнатије Озеров из Русије је побјегао али га је демонско зло стигло и овдје. Морамо споменути и Светог Јоаникија Бокешког, не знамо му гроба ни мрамора-. Ни они који су учествовали у његовом убиству нису хтјели да кажу гдје је.

Године 1941. када је стварана Фашистичка Црна Гора 12.јула на Цетињу, свештеник Петар Ускоковић није желио да учествује у томе , био је претучен. Пострадао је и Митрополит Јоаникије који није од добра побјегао, био је приморан да оступа са преко 70 свештеника. Они који су одступали су побијени у Старој Градишки, бачени су у Саву од усташа.

Тамо је био Секула Дрљевић који је стварао ту фашситичку Црну Гору. Тада је по први пут почела прича о тзв.аутокефалној ЦПЦ. Покушали су да изманипулишу Митрополита Јоаникија. Павле Ђуришић је ослободио Беране, Бајо Станишић Даниловград,кренула је револуција и на челу са брозом су Стаљинисти покренули братоубилаштво. Нека Бог види, јер се тај дух наставља у Црној Гори и проглашава се идентитетом. Из тога се рађају и ова безакоња која се намећу Црној Гори.“

Химна Црне Горе: Први пут пјевана у Старој Градишки

Прокламована је од несрећног Секуле Дрљевића, морачанина. Умјесто “ој јунаштва свијетла зоро”, пјевају сада “мајска зоро”. Када су војнике Павла Ђуришића разоружали претворили су их у војнике независне Црне Горе, ту је први пут пјевана.

Ова Црна Гора није она 13.јула већ фашистичка, 12.јула она Секуле Дрљевића, из Старе Градишке. Ваља нам се помолити Богу да се не наставља то злокобно дјело братоубилаштва већ да се врате изворно хришћанском духу. Ово мјесто је дивно свједочанство таквог духа.

Сабрат Теодор пострижен у чин монаха: Анастасије значи васкрсење

После дуго времена овдје је светиња добила сабрата, монаха Анастасија.

Анастасије се празнује 22.јануара, био је велики подвижник у Палестини, мучен је и посвједочио је Господа својим монашким подвигом и мучеништвом од Хозроја гонитеља, попут Диоклецијана. Примио је име које значи васкрсење.

Светозар Вукмановић Темпо о брату Луки: Био је бољи од мене

Преко 120 свештеника Митрополије је пострадало, међу њима и брат Светозара Вукмановића Темпа, Лука. Срео сам се са Темпом у Режевићима, тражио сам му дозволу да штампамо дјела његовог брата. Рекао ми је “био је бољи од мене”. Значи, задржао је човјечност у себи.

Мајка му је, тако је остало у народу прича, закукала над судбином синова, рођене браће, који су остали на супротним страна до последњег дана живота на земљи.

btr

По завршетку службе, освештана су звона у порти манастира која ће бити постављена на новом храму, чију је градњу још раније благословио Митрополит Амфилохије.

Обраћање Слободана Булајића Митрополиту Амфилохију и име вјерног народа након литургије на Михољској Превлаци

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *