(VIDEO) Obeležavanje 23. godišnjice od herojske bitke na Košarama
1 min read
foto: Lola Đorđević/Sputnjik
Organizator svečanosti je Odbor Vlade Republike Srbije za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije, prenosi Tanjug.
Komemorativna akademija biće održana u 20 časova u „MTS Dvoran“, najavljeno je iz Vlade Srbije.
Bitka na Košarama vođena je od 9. aprila na graničnom prelazu Rasa Košare, na granici SR Jugoslavije i Albanije, kada su teroristi tzv. OVK napali pripadnike Vojske Jugoslavije sa ciljem kopnene invazije.
Plan NATO stratega i terorističke OVK je bio da se iznenadnim napadom poraze jedinice VJ na pograničnom prelazu Košare kako bi se omogućio ulazak pripadnika tzv. OVK i Albanske vojske na Kosovo i Metohiju.
Deo državne granice oko karaule Košare čine planinski vrhovi Prokletija od preko 2.000 metara visine, u to doba i dalje prekriveni snegom. Upravo ta nepristupačnost i mali broj vojnika koji je obezbeđivao granicu, neprijatelju su davali nadu da će lako ostvariti svoje planove.
Međutim, planovi NATO stratega su osujećeni. U prvom naletu, tek nešto više od 100 pripadnika 53. graničnog bataljona su se tokom dva dana borbi natčovečanskom snagom suprotstavili desetostruko jačem neprijatelju. Glavninu graničnih jedinica na Košarama pre bitke činili su vojnici na redovnom odsluženju vojnog roka koji su imali uglavnom 19-20 godina.
U okviru medijskog projekta kojim je obeleženo 20 godina od NATO agresije na SRJ, Sputnjik je snimio kratak dokumentarni film o Bici na Košarama, koja je zbog hrabrosti i nadljudskog napora mladih vojnika ušla u istoriju srpskog ratovanja. Pogledajte priču o Tiboru Cerni, jednom od 108 pripadnika vojske koji se nisu vratili sa Kosova*:
Sputnjik

Pročitajte JOŠ:
Više od 3.300 zahteva građana Srbije da tuže NATO zbog osiromašenog uranijuma
Tuzno i zalosno.
Pripadnik LGBTQ i ,na zalost, premijer drzave,uvelicava skup.
Gdje je, sada, predsjednik drzave?
U misijoj rupi!
Najveci heroji ikad ali je li vrijedno bilo te pogibije da bi danas premijer Srbije bilo ono?
Idejno rješenje je najblaže rečeno smiješno sa ovim malim tanjirima koji valjda simbolizuju štitove tj. odbranu, ne i napad – nedostaje oružje u rukama srpskih ratnika, što je de fakto pišanje na njihove i na grobove budućih ratnika ako ih uopšte bude bilo nakon svega što vlast radi.
Nedostaje i borac iz II svjetskog rata, srpski (nacionalni) četnik.
Spomenik je sakriven u prolazu na Terazijama.
Više je nego jasna sublimalna poruka koju nosi spomenik sagrađen u najboljoj tradiciji stogodišnje antisrpske i prozapadne vlasti.