(ВИДЕО) Најблиставији духовни траг
1 min read
Сведок: Љубомир Ненадовић / Фото документација "Новости"
Његош је метеорски прошао овим нашим светом, као да се журио неком другом, у ком га чекају задаци вишег реда, они који стоје у домену велике тајне и исконске људске слутње и вере.
Први Његошев биограф Милорад Медаковић потврђује тврдње Љубомира П. Ненадовића, али измешта ситуацију у којој је Владика изговорио речи наведене на крају првог наставка овог фељтона. Медаковић сматра да их је Његош саопштио брату Перу и братићу Ђорђију, али не на самом Ловћену, већ на Цетињу, о чему пише у књизи “П. П. Његош, Последњи владајући владика црногорски”, коју је објавио у Новом Саду 1882. године: “Ја хоћу да ме сахраните у ону цркву на Ловћену.” Ови му одговоре да то не могу учинити. “Ко ће да те носи на Ловћен? Него да те са’ранимо овђе у цркву и близу нас. А на Ловћену, ти знаш какви су Турци, могу послат кога, да ти главу посијеку, па куд онда наша брука и грдило?” “Владика се промијени у лицу, па ће са жалошћу проговорити: ‘То је моја потоња жеља, коју у вас иштем, да је испуните, и ако ми не задате Божју вјеру, да ћете тако урадит, како ја хоћу, онда ћу вас оставити под проклетством, а мој последњи час биће ми најжалоснији, и ту моју жалост стављам вам на душу.’ Онда се Владика умири…”
Владичин аманет и однос Ловћен – Његош надахњују до данас многе истраживаче. У једној беседи, примера ради, изнетој 120 година после Ненадовића, академик и директор Његошевог института Црногорске академије наука и умјетности (ЦАНУ) Ново Вуковић каже:
“Његош је метеорски прошао овим нашим свијетом, као да се журио неком другом, у ком га чекају задаци вишег реда, они који стоје у домену велике тајне и исконске људске слутње и вјере. Иза њега је остао најблиставији духовни траг, којему вријеме у распону од два и по вијека служи као фон на ком се очитује снага његових филозофских идеја. Тај човјек је видио готово све; с лакоћом, какву имају само повлашћени, кретао се у најтежим, вјечним темама живота, историје, науке, религије, демонстрирајући колосалну снагу своје имагинације и свог ума. Као да је био у комуникацији с вишим сферама. И кад је умирао, био је загледан у њих. Они око њега нијесу разумјели смисао неких његових ријечи.
“Умро је зато сам, премда окружен људима који су га вољели и које је волио. Ко зна јесу ли схватили смисао његове одлуке да буде сахрањен на Ловћену. Како би и могли схватити шта је све пјесник са ловћенског врха видио и о чему је на њему умовао? Како би и могли схватити поглед уроњен у плаветнило мора ‘гдје вјетрови и мутни облаци дријемају у морској тамници’, или поглед на чудесну игру муња које творе огњени крст на небу Црне Горе? Пјесници такве снаге као да имају тајни пакт са временом: оно полако, штедљиво, отвара дубљи смисао њихових дјела и њихових поступака. Било је тако и са Његошевом последњом вољом. Иако можда неразумљива, испуњена је без поговора. Од тог тренутка Ловћен планина, ни највиша ни најљепша у мору црногорских брда, постао је наш Олимп, развође између два свијета. Његош је са те тачке, још за земног вијека, гледао оба: један физичким, други духовним погледом. Било му је дато да види, али не и да живи.”
“На Ловђену имају два места која се зову Црквине. Једно је место Црквине на Ивановим коритима, где су по причању старих били станови Ивана Црнојевића. Одатле десет минута хода налази се пољана, где се виде остаци старих зидина. То се место зове Црквине. По предању, зидине су из времена Црнојевића. Ту је некада био Црнојевића манастир, а по некима црква коју је саградио митрополит Сава или Свети Петар Цетињски”, пише Љубомир Дурковић Јакшић у књизи “Његош и Ловћен”, коју је објавио 1971. године.
HVALA REDAKCIJI.
OPET MALO POETSKIH MISLI
DA SMIRE DUSU UMORENU
SVAKODNEVNIM POLITICKIM
PONIZENJIMA I PONIZAVANJIMA
U ZEMLJI I INOZEMSTVU,
STO BI REKLI BRACA HRVATI