ИН4С

ИН4С портал

(ВИДЕО) Бурно на сједници Одбора: Станковић и Вељовић ћуте о шверцу кокаина у Црној Гори

1 min read
Небојша Медојевић на данашњој Консултативној сједници о постпашњу државних органа у истрагама о нападима на новинаре, је казао да Демократски Фронт има озбиљне сумње у истраге државних органа, тим прије што вјерују да је власт одговорна за те нападе.

Фото: Саво Прелевић

Челници тужилаштва и полиције Ивица Станковић и Веселин Вељовић, консултативно се саслушавају данас на заједничкој сједници скупштинских одбора за безбједност и одбрану и за људска права и слободе, у вези поступању надлежних органа у истрагама случајева пријетњи и насиља над новинарима.

Консултативно се саслушава и предсједник Комисије за праћење поступања надлежних органа у истрагама случајева пријетњи и насиља над новинарима, убистава новинара и напада на имовину медија, Никола Марковић.

Члан Одбора за безбједност и одбрану Луиђ Шкреља саопштио је током сједнице да се стиди јер сједи поред сестре убијеног главног и одговорног уредника дневног листа „Дан“ Душка Јовановића.

Посланица ДПС Марта Шћпановић је након паузе казала да никада није била снажнија сарадња Владе и Комисије за праћење истрага напада на новинаре.

„Чули смо да је новинарка Лакић саслушана тек након годину, па ме интересује да ли је то тачно и докле су државни органи стигли у тој истрази“, питала је Шћепановић представнике ВДТ.

Посланик ДФ, Предраг Булатовић, казао је након паузе да су се договорили у клубу ДФ да он постави питања, те да они више неће учествовати у расправи.

„Да ми не би данас правили атмосферу опструирања, али ја ћу рећи питања, која смо хтјели да питамо. Ово што смо чули у извјештају комисије, гдје нема дисциплинског поступка због застара, ови људи из ВДТ и директор УП морају да поднесу оставке“, казао је Булатовић.

Он је поставио питања – интересовали су га одговори око упада у кућу посланика ДФ Милана Кнежевића и његове мајке, али и хапшење Небојше Медојевића.

„Ко је ставио лисице на руке мајци Милана Кнежевића?. Ко је дао налог за тај вандалски чин?. Ви сте мислили да ћете стављањем у марице посланика ДФ, да ћете зауставити народ. Нећете, имате га на улицама. Ко је ставио потпис за хапшење посланика ДФ“, питао је Булатовић директора Управе полиције Веселина Вељовића.

Предсједник Одбора за безбједност и одбрану Бранко Чавор је прекинуо Булатовића, јер му је истекло вријеме, али и због тога што упорно поставља питања која су ван теме.

„Изношењем неистина Ви желите да будемо овдје на ивици инцидента“, казао је Чавор.

Фото: Саво Прелевић

Директор Управе полиције (УП) Веселин Вељовић је казао да цијени да је важно да одговори на питања Булатовића и Шћепановић.

„Директор се не бави давањем налога за нечије хапшење. Тиме се директор не бави. То чине старјешине у кореспонденцији са надлежним органима. Полиција у свим случајевима поштује процедуре. У Зети, желим да кажем да је ћлан породице Кнежевића, кршио закон. Мени је жао што се то десило, али процјене су биле да је дошло до пасивног отпора и вербалног напада“, казао је Вељовић.

Он је одговорио и на питање Медојевића о кокаину нађеном на школском броду „Јадран“.

„Не може се прихватити констатација посланика Медојевића. То није тачно. Био је покушај криминалних структура, ми смо имали одговор на ту ситуацију. Кривични поступак је у току“, одговорио је Вељовић.

Посланик Социјалдемократске партије (СДП) Ранко Кривокапић је казао да криминал у Котору није нарастао јер је држава ефикасна.

„Наш систем одбране од криминала је неефикасан. Криминалци су осјетили немоћ државе, ми се додатно због тога налазимо у опасности“, казао је Кривокапић.

„Новинари, који су нападнути, не пишу ни о цвијећу ни о ботаници, већ о организованом криминалу“, рекао је Кривокапић.

Посланица Данијела Павићевић, сестра убијеног уредника „Дана“ Душка Јовановића казала је да је веома поштено осјећати стид.

„Најбоље би било да они, који раде свој посао, требало би да открију детаље тог страшног злочина. Тема је данас захтијевала моје присуство. Нисам добила одговор од тужиоца када сам му поставила питање. Не очекујем ни данас конкретне одговоре. Осврнућу се на изјаву Вељовића, када је казао да је убиство Душка Јовановића оперативно ријешено. Вама је то познато, али то не можете доказати материјално, ја сам тако схватила вашу изјаву. Ако ви имате податке – имена логистичара, помагача, налогодаваца да ли су вас некада звали из тужилаштва да питају за сазнања“, питала је Павићевић.

Она је питала директора Управе полиције Веселина Вељовића да ли осјећа одговорност због све чешћих и свакодневних обрачуна криминалних група.

„Да ли Марковићу и даље желите да останете на функцији предсједника Комисије за праћење истрага о нападима на новинаре, а супротно вољи наше породице“, питала је Павићевић Николу Марковића.

Посланик Социјалдемократа (СД) Борис Мугоша казао је да је дегутантно ову тему користити у политикантске сврхе.

„Поставићу два питања – око техничке помоћи, битно је да чујемо од Марковића од кога очекују помоћ. Посебно ме интересују различите информације око сарадње са ФБИ. Да ли постоје раскораци између УП и ВДТ“, питао је Мугоша.

Предсједник Одбора за људска права и слободе Халил Дуковић је казао да је кључно учинити да новинарство буде професионално и објективно.

„Треба направити добра регулаторна тијела за рад медија. Треба да направимо професионално новинарство. Чули смо од Марковића да је од 2004. године било 85 напада на новинаре, али остали сте нам дужни одговор колико је тих случајева ријешено“, казао је Дуковић.

Вршилац дужности врховног државног тужиоца Ивица Станковић је казао да неће дозволити да тужилаштво неко увлачи на политички терен.

„Предмет убиства Јовановића, у то вријеме се није спроводила тужилаћка истрага. Тај предмет није затворен, познато је да је једно лице правоснажно осуђено. По извјештају приватног детектива предузимамо нове радње. Свједок СДТ се налази на територији Србије, а касније смо добили од власти Србије да се тамо то лице не може пронаћи“, казао је Станковић.

Тужитељка Лепа Меденица је казала да је она препознала два питања, везано за предмет напада на новинарку „Вијести“ Оливеру Лакић.

Фото: Саво Прелевић

„Када се догодио напад 8. маја, одређена сам за контакт особу за овај предмет. У једном дужем периоду смо давали Комисији за праћење одговоре. У неком моменту су дошли и пуномоћник новинарке је и члан Комисије, па смо питали да ли је он у конфликту интереса. Код оштећене Оливере Лакић је исте ноћи након увиђаја поступајућа тужитељка пошла у Клинички центар да са њом обави разговор. Новинарка је била у шоку и она је саслушана 14. маја 2018. године. Тако да није након годину како сам чула. Мислим да је више пута саслушана, једном или два пута. Она је исцрпно саслушавана. Због самог значаја напада на новинара, више државно тужилаштво је укључено. Након 20 дана се догодило убиство, радом на том предмету се дошло до података да је исто криминално удружење било укључено и у напад на новинарку. Формиран је тим од пет тужилаца, који раде на том припојеном предмету. Ми смо коначно задњу допуну налаза добили прије 15 дана. То је коначни налаз. Тражена је међународна правна помоћ Косова, ургирало смо и чекамо то, да се та два предмета рјешавају“, казала је Меденица.

Она је нагласила да јос тече фаза истраге, те да не зна какав ће исход одлуке бити.

Директор Управе полиције Веселин Вељовић одговорио је на два питања, али је прије тога изнио своје запажање да је држава у протекле двије године обезбиједила квалитетнији амбијент за рад новинара и медија.

„Сви предмети са аспекта полиције су процесуирани. Мислим да смо у 2018. и 2019. у безбједносној димензији квалитетнији амбијент за рад новинара“, казао је Вељовић.

Он је поновио свој ранији став да је оперативно ријешено убиство Душка Јовановића, те да је у тим активностима тада било пропуста.

„Саопштио сам то у доброј намјери. У овом тренутку УП и тужилаштво у овом тренутку не могу урадити више. Да ли ће се појавити неко ново свјетло или догађај, ја то не знам. Тужилаштво је рекло да је једно лице правоснажно осуђено, али без обзира на то у овом тренутку не можемо више из објективних разлога. Ја сам тада саопштио истину“, рекао је Вељовић.

Он је нагласио да се ствара атмосфера да се ништа не чини у рјешавању случајева напада на новинаре.

Тужитељка Меденица, је питала Вељовића, да ли мисли на службену забиљешку, а која није формално била дио списа ни полиције ни тужилаштва.

„Сва та сазнања су провјеравана. Ништа ниие довело до резултата да би се идентификовали и други починиоци тог дјела“, казала је Меденица.

Вељовић је казао да је службена забиљешка направљена, али касније није добила својство документа.

„Елементарно је коректно да је у тој процедури било несналажења између инсистуција. Био сам актер у ширем смислу. Мислим да смо били ефикаснији не би нам се данас направила хипотека“, оцијенио је Вељовић.

Шеф криминалистике Енис Баковић осврнуо се на то шта је полиција урадила у ноћи напада на новинарку Оливеру Лакић.

„Све смо преко Амбасаде САД доставили ФБИ. Све полицијске списе“, казао је Баковић.

Предсједник Комисије за праћење истрага напада на новинаре Никола Марковић казао је да је новинар „Вијести“ саслушан тек послије седам година, а да је након шест узет ДНК са шипке којом је нападнут.

„У случају Лакић се у документу Управе полиције каже да су сви списи достављени ФБИ. Тужилаштво је 16. јула 2019. године саопштило да они немају сарадњу са ФБИ. У ранијим нападима на Лакићеву, полицијски службеници су лагали на суду“, казао је Марковић.

Он је нагласио да треба да се утврди конкретна одговорност ко је направио пропусте у истрази убиства Душка Јовановића.

„Па чак и ако нема механизама за дисциплинско или кривично гоњење онда да саопштимо моралну одговорност оних, који су направили пропусте“, казао је Марковић.

Предсједник Комисије за праћење истрага напада на новинаре Никола Марковић казао је прије паузе, да је од 2004. године од убиства главног и одговорног уредника дневног листа „Дан“ Душка Јовановића евидентирано 85 случајева напада на новинаре и медије.

Марковић је казао да је током прошле године евидентирано 11 напада на новинаре или имовину медија.

„Оно што нас највише брине је што немамо помака у истрагама у кључнин предметима. Не знамо ко је налогодавац убиства Душка Јовановића, ко су људи који су наредили нападе на Туфика Софтића, Оливеру Лакић и Младена Стојовића“, казао је Марковић на скупштинском консулатативном саслушању.

Он је нагласио пропусте у истрази убиства уредника „Дана“, а и бројним другим пропустима.

„Застара је наступила у случају напада на Младена Стојовића, а апсолутне застаре су наступиле и за три напада на имовину „Вијести“. У случају напада на Стојовића имали смо пропуст тог нивоа да је фалсификована забиљешка, одакле су избачена имена Брана Мићуновића и Радојице Божовића, које је Стојовић поменуо као могуће налогодавце„, казао је Марковић.

Он је поводом напада на новинарку „Вијести“ Оливеру Лакић рекао да је она саслушана тек након годину дана.

„Све сам ово навео да бих нагласио да имамо много пропуста. Оно што ми тражимо је да Влада преко представника у Тужилачком савјету покрене личну одговорност због ових пропуста“, казао је он.

„За случај напада на Оливеру Лакић добили смо опречне информације. Од Баковића из Управе полиције смо добили да су укључили агенте ФБИ, а од ВДТ да они нијесу консултовали помоћ ФБИ у тој истрази“, казао је Марковић.

На самом почетку консултативне сједнице, посланик ДФ Милан Кнежевић је питао, да ли ће он, у оквиру дискусије моћи да пита ко му је ухапсио мајку.

Кнежевић је неколико пута поновио питање да ли ће данас добити одговор од директора Управе полиције (УП) Веселина Вељовића, в.д. врховног државног тужиоца (ВДТ) Ивице Станковица или од шефа криминалистике УП Ениса Баковића, ко му је 31. јануара ухапсио мајку.

„Желим да знам ко је то учинио. Да знам кога од вас да дужим. Јесте ли то ви или Зоран Лазовић, желим да знам кога да дужим“, неколико пута поновио је Кнежевић.

Посланик Демократског фронта (ДФ) Небојша Медојевић на данашњој консултативној сједници, казао је да Демократски Фронт има озбиљне сумње у истраге државних органа, тим прије што вјерују да је власт одговорна за те нападе.

„Прво питање, господине Станковићу, да ли сте покренули било коју службену радњу да провјерите моју тврдњу да врх црногорске службене безбејдности Зоран Лазовић, Душко Голубовић, Мило Ђукановић организују шверц кокаина за Италију и да се против њих води кривични поступак у Италији, истрага под шифром коју сам ја дао у парламенту“, упитао је Медојевић Ивицу Станковића.

„Очекујем сад одмах одговор“, додао је Медојевић.

Међутим, уз негодовање у сали, одговор од врховног тужиоца није добио.

Затим је исто питање поставио и директору полиције, Веселину Вељовићу.

„Више пута сам се непосредно срео са структурама безбједности Италије. Само задњих година, са Пјетром Грасом неколико пута“, одговорио је Вељовић.

Како је казао, никада није добио писмену и усмену информацију у разговорима везано за ову тему коју је споменуо Небојша Медојевић.

Медојевић је казао да он само жели да зна, да ли је држава Црна Гора и надлежне државне институције поступала по информацији коју је дао.

https://www.facebook.com/DemokratskiFront/videos/1065713763788863/

„Не, ево ви сте одговорили“, рекао је Медојевић.

Зато што су Зоран Лазовић и Душко Голубовић заштићене личности, додао је он.

Такође, Меодјевић је упутио питање Вељовићу, да ли су постављени без сагласности њега и премијера Марковића… и да се ради о, како је казао, сукобу кланова, који се ових дана плаћају животима младих људи у Црној Гори.

Затим је услидило и наредно питање од стране Медојевића.

„Да ли је господин Ивица Станковић предузео било коју радњу да испита, било кога, из компаније „Воли“, како је у контејнеру компаније Воли, пронађено 55 килограма кокаина?“

Након тога, Медојевић је поставио питање и господину Вељовићу.

„Како је могуће да је војна безбејдностна служба открила шверц кокаина преко школског брода НАТО савеза „Јадран“? Како је могуће да човјек који организује шверц кокаина у Црној Гори преко војног брода, а осуђен је правоснажно у Србији на 9,5 година, пет година прије тога?“

Након тога, Медојевић је опет прекинут, уз ријечи да није у теми, а затим је кренула свађа са посланицима Демократске партије социјалиста, након чега је дата 10-минутна пауза, након чега је сједница настављена.

Прочитајте још:

Станковић: Владавина права у Црној Гори није на нивоу којем тежимо

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

8 thoughts on “(ВИДЕО) Бурно на сједници Одбора: Станковић и Вељовић ћуте о шверцу кокаина у Црној Гори

  1. Boze spasi o cemu parliament raspravlja,to je stvar dr stra..neka vamj bog u pmoc svi ste isti каже:

    Boze spasi I jedne I dr isti su ,nidje nornalnog razumnog intelek coveka da vas spasi..

    4
    2
  2. izvinjavam se ali moram pitati pa na neki način objavite.Često na vašim stranicama kad čitam piše video a vida nema kad to radim preko računara dok na telefonu ima,daklen da li mi fali kakav dodatak ili je nesto drugo u pitanju,hvala.

    17

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *