ИН4С

ИН4С портал

(ВИДЕО) Како је могуће да Петар Ивановић буде пуштен на слободу?

1 min read

Мило Ђукановић и Петар Ивановић

Након низа озбиљних оптужби које га терете за вишемилионске злоупотребе државних средстава, Петар Ивановић, бивши министар пољопривреде и један од истакнутих функционера и режисера бившег режима, пуштен је јуче, да се брани са слободе. Одлука Вишег суда у Подгорици изазвала је лавину реакција у јавности и отворила питање: да ли у Црној Гори још постоји правна држава?

Предмет кривичне пријаве и поступка је додјељивање новчаних средстава појединим невладиним организацијама, у периоду од априла 2014. до јула 2019. године, супротно Уредби о условима, начину и динамици спровођења мјера аграрне политике – Агробуџету за конкретне године, чиме је невладиним организацијама прибављана корист, а оштећеној Црној Гори нанијета штета у висини од укупно преко 300.000 евра.

 

Ипак, важније од овог „случаја“, је оно за шта је Ивановић такође осумњичен, а то је је, да је као министар, без законског овлашћења и супротно прописима, отворио рачун као физичко лице у Првој банци за потребе пројекта са Абу Даби фондом. Овим чином је преузео надлежности које припадају искључиво министру финансија, чиме је прекршен Закон о буџету и фискалној одговорности. Кроз овај аранжман из УАЕ, црногорским фирмама блиским тадашњој власти пласирано је више од 50 милиона долара, од којих већина никада није враћена.

Упркос тежини оптужби, суд је процијенио да не постоји основ за задржавање Ивановића у притвору, уз образложење да нема опасности од бјекства нити утицаја на свједоке. Оваква одлука изазвала је чуђење, јер је ријеч о случају који садржи све елементе класичне политичко-криминалне спреге: злоупотреба положаја, штете по буџет.

Питање које се логично намеће јесте: какву поруку шаљу институције када овако озбиљно осумњичена особа може слободно да се креће док траје истрага? Да ли би исти третман добио неко ко није политички привилегован или финансијски моћан?

Црна Гора, иако формално на европском путу, и даље се суочава са дубоким наслијеђем селективне правде и институционалне контроле. Ослобађање Петра Ивановића из притвора, без јасних гаранција да истрага неће бити опструисана, додатно нарушава повјерење грађана у правосудни систем.

Скандали које је признао Петар Ивановић

Подсјетимо се мало да дио „рада и учинка“ „вјечног“ министра Ивановића.

Као тадашњи посланик ДПС Петар Ивановић, и савјетник тадашњег предсједника Црне Горе, Мила Ђукановића, је у скупштинској расправи са послаником СДП Рашком Коњевићем открио да је фирма његове мајке добила кредит од ИРФ у вриједности од чак 1,1 милион евра.

Ивановић је рекао да у том послу нема ништа чудно и не неочекивано, с обзиром на то да је кредит покривен са ”осам врста колатерала”.

На тадашњу дискусију, реаговао је на свом Твитер профилу Дејан Миловац, замјеник извршног директора МАНС-а подсјећајући на три случаја:

1. Док у Скупштини траје наглабање око винограда мајке Петра Ивановића сви смо помало заборавили да је посланик Ивановић био црногорска веза „Adriatic Overseas Holdings“ која је преузела компаније породице Дарка Шарића и Станка Суботића.

2. Док се дивимо сонетама Петра Ивановића исто смо помало заборавили (као и тужилаштво) да је овај посланк ДПС са десном руком Шарића, Јовицом Лончаром путовао а релацији Подгорица-Париз-Женева-Подгорица.

3. А заборавили смо и да је Петар Ивановић док је био министар пољопривреде имао првог сарадника (Благоту Радуловића) који је данас директор и оснивач Delaware компаније коју је регистровала Данијела Шарић, сестра Дарка Шарића.

У другом дијелу дискусије, посланик ДПС Петар Ивановић је, осврћући се на уговоре са Абу Дабијем, саопштио још један скандалозан податак – уговори су прављени тако да власник кредитног задужења, или неко коме он одлучи да прода то задужење, своје потраживање наплаћује тако што ће може продати државно земљиште. Ивановићев коментар је био „да то неће кошати пореске обвезнике“, заборављајући да признаје распродају државне имовине.

Милов човјек од повјерења

Ивановић је човјек од највећег повјерења Мила Ђукановића и много је пословних веза између њих двојице, још од касних деведесетих, када Ивановића протежира Веселин Вукотић, идејни творац бројних Ђукановићевих економских пројеката.

„Заборавили“ како је дјевојчица „натрчала“ на ауто Петра Ивановића

Подсјетимо, Ивановић (познат по „способностима“ да истовремено буде у више земаља), аутом је ударио дјевојчицу у Херцег Новом, да би Основни суд у Подгорици установио да је дјевојчица сама натрчала на ауто, а Ивановић био ослобођен.

Судија је, одмах након давања завршних ријечи, изрекао пресуду, наводећи да је одбрана Ивановића потврђена вјештачењем Машинског факултета, која је “једина еминентна стручна установа за ту област у Црној Гори”.

Вјештаци тог факултета Сретен Симовић, Зоран Миљанић и Тијана Иванишевић су закључили да је возило Ивановића било заустављено и да је дјевојчица налетјела на његов аутомобил, па је она крива због саобраћајке.

Како се раније два вјештака саобраћајне струке нијесу могла усагласити око налаза, судија је, сходно укидном рјешењу Вишег суда, ангажовао Машински факултет да уради вјештачење саобраћајке.

Ивановић је, у завршним ријечима, истакао да му је жао што се све вријеме трајања поступка дјевојчица и њени родитељи ниједном нијесу појавили на суђењу, јер би, како је рекао, то убрзало овај процес.

”Нијесам налетио на њу, већ је она натрчала на возило, што је потврдио и вјештак…Зауставио сам се прије пјешачког прелаза, а не на пјешачком”, рекао је, између осталог, Ивановић.

Дакле, из свега наведеног очигледно је Ивановић има дебео досије криминалних радњи за које би у свакој правној држави био на вишегодишњој робији. Ипак у овој „држави“ он је од прекјуче опет на слободи.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “(ВИДЕО) Како је могуће да Петар Ивановић буде пуштен на слободу?

  1. Све је могуће, док су нам судије и тужиоци такви каквису, никакви.
    Још ниједну оптужницу нису добили.
    Сви ће они бити слободни, и меденице и остали, још ћемо се извињавати и плаћати оштете са оваквим правосуђем и тужилаштво.
    Тужна и жалосна прича, али је тако.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *