ИН4С

ИН4С портал

(ВИДЕО) Чарапић: Не забрањујемо протесте већ уводимо ред; Николић: Предлог неуставан

1 min read

Фото: Скупштина Црне Горе

Скупштина Црне Горе завршила је расправу о Предлогу закона о измјенама и допуни Закона о јавним окупљањима и јавним приредбама. Између осталог, предвиђена је забрана одржавања јавних окупљања на ауто-путевима, брзим саобраћајницама, магистралним, регионалним и локалним путевима, као и граничним прелазима, у случајевима када таква окупљања ремете саобраћај или ограничавају слободу кретања.

Независна посланица Радинка Ћинћур на самом почетку сједнице затражила је да се ускрати подршка Мерсудину Гредићу да буде изабран на позицију извршног директора Црногорског оператера тржишта електричне енергије (ЦОТЕЕ) имајући у виду да се против њега воде спорови због узнемиравања сарадница.

Посланик ПЕС-а Василије Чарапић је истакао да се предложеним законом о јавним окупљањима не ускраћује право да се протестује, већ се само уводи ред.

“Протест који се десио 13. јула унизио је тековине тог важног дана и једног професора Саше Мујовића кога су  назвали фашистом за кога сви знају да није фашиста. То је речено само зато што је у коалицији са партијом са којом се не слажу. По тој логици сви који се не слажу са њиховом политиком су фашисти, али им не смета да у Будви буду у коалицији са неким ко је протестовао и негирао геноцид у Сребреници. Суштина је да је њихова идеологија била усмјерена приватним интересима и привилегијама”, нагласио је Чарапић.

Он је нагласио да је СД партија фрустрираних мушкараца, осврћући се на то да у том субјекту нема пуно жена.

“Прије ћемо видјети женског папу него функционерку СД-а”, казао је Чарапић.

Посланик СД/ЕС Бранимир Ненезић је одговорио да би волио да се ПЕС организује боље у општинама и када буду на политичком небу постојали дуже од једног мандата онда могу да говоре о идеологији. Како је казао, овом причом о протесту 13. јула жели да скрене пажњу са данашње теме и предложеног закона.

Истиче да се не могу у ПЕС-у играти мало Срба мало Црногораца, мало партизана мало четника, да је потребно да се опредијеле.

“Данас треба да изгласамо да они који протестују на Крушевом ждријелу због смрти најмилијих не могу да се окупљају и покажу своје незадовољство”, казао је Ненезић.

Предлагач закона Сеид Хаџић је на критике да није био на свим сједницама када се разговарало о предлогу, објаснио да је био одсутан оправдано када је била годишњица обиљежавања геноцида у Сребреници, али оно што је важно је да је ту да чује аргументе.

Посланик ДПС -а Андрија Николић је казао да Влада није дала мишљење на овај закон, јер зна да је то неуставан предлог и оставила је да парламентара већина обави прљави посао. Додаје да Хаџића не би запала ова част, већ да би тако најмање шете проузроковали за већину.

“Најава увођење овакви забрана супротна је Уставу и међународним конвенцијама. То је недопустиво у демократском друштву, а циљ ових мјера је да се обрачунају са грађанским бунтом који расте због социјалних, економских, безбједносних и других проблем, које нијесу спремни да рјешавају. Желе репресију. Нико не борави на улицама, јер му је тамо лијепо, него из пријеке нужде. Јесте ли размишљали шта раде Цетињани на Крушевом ждријелу, а њихово присуство вам смета, јер су препознали пропусте. Посебно лицемјерство се крије у томе што то траже они који су својевремено имали шаторско насеље испред Скупштине и блокирали многе магистралне путеве”, казао је Николић.

Sa današnje sjednice Са данашње сједнице (Фото: скупштина.ме)

Како је рекао Борис Мугоша (СД) ово је класична диктатура.

“Гдје ви живите, шта је ово? Ко ће да тумачи ко позива на окупљања”, рекао је Мугоша.

<

Он је рекао да партије мање бројних народа да се изјасне о овом предлогу.

Мугоша каже да су лицемјерне приче о угрожавању туристичке сезоне.

“Овај закон ће вратити предсједник државе, и неће ступити на снагу прије септембра. Каква туристичка сезона”, рекао је Мугоша.

Посланик ГП УРА Зоран Микић нагласио је да је невјероватно да овакав предлог долази од људи који су били у опозицији прије 2020. године.

“Да ли има злоупотребе права на протест, има. Али овакав предлог није начин да се уведе ред”, рекао је Микић.

Посланик ПЕС-а Дарко Драговић казао је да је ДПС са сателитским коалиционим партнером СДП, чије је политичко ресло СД, још 2005. године законом дефинисао да мирних окупљања не може бити у близини болница, вртића, школа, националних паркова, споменика, свим категоријама путева и на другим мјестима ако би то, с обзиром на вријеме, број учесника или карактер окупљања могло угрозити кретање грађана.

“То што нијесте овај закон спровели у дјело, то је друго питање”, рекао је Драговић.

Како је рекао, ДПС је најмање позван да критикује Закон о јавним окупљањима – управо они су годинама стварали законске механизме да ограниче слободу окупљања.

“То што нијесу имали храбрости да их примијене, не мијења чињеницу да су покушали да угуше демократско право на протест”, рекао је Драговић.

Посланица ДПС-а Александра Вуковић Куч сматра да се овим предлогом грађанима жели погазити уставно право, онако како власт гази све вриједности Црне Горе.

“Ово је жалосно, тужно, срамотно и недопустиво. Имате шансу још да ово повучете. Мислите ли да ћете, ударајући овим драконским казнама, зауставити сиротињу да изрази своју патњу? Ови људи, који су доживјели највеће трагедије, који су живи штит Цетиња, покушавају да вас испровоцирају на људскост, да попричате са њима”, рекла је Вуковић Куч.

Предсједниик ДПС Црне Горе Данијел Живковић наглашава да се ова власт боји онога што ће бити у септембру..

“Кад је власт у паници и у страху онда имате оваква законска рјешења”, рекао је Живковић.

РТЦГ

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *