ИН4С

ИН4С портал

(ВИДЕО) Анализа америчког адвоката уништила Закон о слободи вјероисповјести: Закон крши или неки други закон Црне Горе или сам Устав

1 min read
Читајући закон примјетила је многе несугласице. Готово да не постоји ниједан члан закона, од њих 66, а да нема неку врсту грешке: од граматичких до контрадикције с другим законима Црне Горе и противуставних одредби.

Илијана Тодоровић, фото: српска инфо

Више од пола године траје незадовољство, као и масовни протести православног живља због усвајања Закона о слободи вјероисповијести у Црној Гори, а ова болна тема није пала у запећак ни током пандемије вируса корона и забране масовних окупљања.

За забринуте грађане закон је дискриминаторски, због повреде права на вјерску слободу и имовину.

Илијана Тодоровић, једна од 15 најбољих иностраних адвоката у САД и носилац три мастера права с највишим почастима, ријешила је да уради правну анализу закона, те пружи увид у то да ли постоји било шта проблематично с његовим одредбама. Циљ јој је, каже, да покуша појаснити закон “обичним људима”, предочити правне проблеме, а грађанима оставља слободу да донесу своје закључке.

Читајући закон примјетила је многе несугласице. Готово да не постоји ниједан члан закона, од њих 66, а да нема неку врсту грешке: од граматичких до контрадикције с другим законима Црне Горе и противуставних одредби.

Члан 62, на примјер, каже да су “одређени верски објекти и земљишта које користе вјерске заједнице у Црној Гори културна баштина Црне Горе“, односно државна својина. При томе, ова држава већ има Закон о државној имовини, док у Уставу јасно стоји да су вјерске заједнице одвојене од државе.

– Закон о слободи вјероисповијести је тако лоше написан да, без обзира који сценарио размотрите, он крши или неки други закон Црне Горе или сам Устав. А то је проблематично – наводи адвокат Илијана Тодоровић.

Њена комплетна анализа Закона о слободи вјероисповијести или увјерења и правном положају вјерских заједница, усвојеног 27. децембра 2019. у Црној Гори, објављена је на Јутјубу.

Илијана Тодоровић је рођена у Мркоњић Граду. Школовала се у Бањалуци, гдје је 2013. године и завршила право с високим просјеком. Након тога, ова талентована дјевојка одлази на мастер студије права у Америци, гдје за пет година завршава чак три мастера: америчко право, међународне правне студије и европско-континентално право, те три државне адвокатуре.

Тодоровићева је у Америци освојила и седам награда за правну екселенцију (Law Excellence Awards), те написала неколико правних чланака, који су објављени у државним правним новинама и у ревизијама закона.

(Српска инфо)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

18 thoughts on “(ВИДЕО) Анализа америчког адвоката уништила Закон о слободи вјероисповјести: Закон крши или неки други закон Црне Горе или сам Устав

  1. Ne znam, ako neko 5 godina piše zakon, pa ga napiše da se čudi vas cijeli normalni svet, svaka mu čast.Ja sam čuo da je pre zakona „obnovitej’ nudio pola-pola Amilohiju, i tron patrijarha.Kada je vladika odbio dobili ste ovaj zakon.Zato je pisan 5 godina.

    1. Eto i ja sam slično komentarisao samo nijesam vrijeđao. Vama, Crnogorcima, je sve dozvoljeno pa i da vrijeđate jer ste lideri u regionu u demokratiji, a demokratija podrazumjeva da se kaže sve što se misli. Odkud ovom „smeću četničkom“ pravo da komentariše zakon koji je napisao Miško. Kada napiše Miško to je kao da je napisao Sveti Petar, tu komentara nema! Kada naš Miško nešto napiše to se ne komentariše, ni Amerikanci, ni Njemci, ni Francuzi jer je to Miško napisao. Amerikanci žale što im Miško ne dođe da im napiše Ustav i zakone, ali ima vremena, kad ugrabi!

      2
      3
      1. ne znam tog Miska ali znam da se zakon pisao 5 godina uz razmjenu misljenja i iskustva sa svim evropskim i svjetskim drzavama,venecijanskom komisijom i najeminentnijim svjetskim pravnicima. za svih tih 5 godina nije tvoja crkva zeljela ni da cuje o bilo kakvoj vrsti dogovora,razgovora ili pregovora. nekoliko puta su izazvali incidente sa namjerom da prekinu sastanke sa drugim vjerskim zajednicama koje prihvatile sastanke i zeljele da iznadju najbolje rjesenje za sebe.

        1
        5
        1. Vidi se da si retardirana osoba puna mržnje! I iskorišćen za propagiranje Milovog zakona, možda i dobre pare primaš za to!?!?

          2
          1
  2. Одгледао сам цео видео. Врло аргументовано, у границама времена њене презентације, госпођа Тодоровић указује на многе чланове закона који су у потпуној супротности са постојећим законима Црне Горе и уставом Црне Горе. Било би добро да своје коментаре пошаље правном тиму МЦП. Они су се превише усресредили на само два члана закона који их највише погађа. Међутим, сваки члан закона има недостатака.

    18
  3. E ovo je prevšilo svaku mjeru. I do sada smo čitali i slušali razne negativne komentare na „Zakon o slobodi vjeroispovjesti“ u Crnoj Gori. Ti komentari su stizali od strane „nekakvih lijevih“ advokata i pravnika, poput gospoodina Velibora Markovića, Dragana Šoća i td. Međutim, ovakav komentar advokatice Todorović je prava drskost. Možda je ona jedna od najboljih stranih advokatica u Americi, ali se na slici vidi da je dosta mlada, ako slika nije iz dana kad je bila u partizanima. Dakle ova mlada advokatica mora da zna, ili je morala znati da je glavni pisac i mentor pomenutog zakona ni manje ni više nego MIško. A kada se u kontekstu prava kaže ime Miško podrazumjeva se ustajanje u znak poštovanja najvišem pravničkom autoritetu u CG od postanka CG prije 800 godina. Samo zbog podsjećanja, mada znam da nije potrebo, naš Miško je, u relativo kratkom vremenskom periodu, napisao čak tri ustava, za tri države koje je on pravio, sve tri na istom prostoru. Za to vrijeme svi Američki pravnici, koliko ih je zajedno sa pomenutom advokaticom, napisali su samo jedan ustav u istoriji Amerike. Ako mlada advokatica sve ovo zna, a mora da zna, ne bi smjela na ovaj način da komentariše Miškov rad, jer Miško ima kapacitet da piše jedan ustav dnevno, a ne jedan „pišljivi“ zakon. Dakle očekujemo izvinjenje, najmanje!

    37
    8
    1. Hajde ti, Misko, lezi spavaj. Mnogi divni zakoni su proizvedeni u doba kad su bili primjerni. Druga su vremena. Ljudi kao ti su problem!

  4. Ко смије да овај видео шаље даље и како се добија дозвола од Илијане Тодоровић?

    13
    16

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *