(VIDEO) 40.000 evra od „Možure“: Da li je bivši ministar Gvozdenović profitirao preko rođaka?

Kada će afera Možura dobiti epilog, foto: Saša Matić
Lider Građanskog pokreta URA, Dritan Abazović, iznio je ozbiljne optužbe u javnost tvrdeći da je bliski rođak jednog visokog državnog funkcionera direktno umješan u koruptivne radnje u vezi sa izgradnjom vjetroelektrane na Možuri.
Gostujući na Televiziji Adria, Abazović je kazao da je jedan od bivših ministara – konkretno Ivana Gvozdenovića – preko bliskog rođaka naplatio 40.000 evra za konsultantske usluge povezane sa ovim projektom. Taj novac je, tvrdi on, iskorišćen za kupovinu atraktivne parcele u blizini „Porto Crne Gore“, gdje se danas nalazi luksuzni kompleks „Boka Plejs“.
– „Pričam o čovjeku koji je bio ministar. Gvozdenović je dobio 40.000 evra za konsultantske usluge i tim novcem kupio jednu parcelu u blizini Porto Crne Gore gdje je sada Boka Plejs. Sve su te stvari poznate, ali mi ne možemo da budemo tužioci i sudije. Možemo samo građanima da kažemo ove činjenice koje su nepobitne, koje postoje u papirima. Neki podaci su čak dostupni i u javnim bazama. Ja sam sve to iznosio još u kampanji 2020. godine. Sve može da se vrati i provjeri – i uplate i transakcije. Oni su u roku od sedam dana nešto što su kupili za dva miliona prodali za deset. Ovo je pitanje za SDT“, kazao je Abazović.
On je takođe istakao da je država uložila više od 120 miliona evra subvencija u izgradnju vjetroelektrane na Možuri.
Šta je afera „Možura“?
Afera „Možura“ odnosi se na izgradnju istoimene vjetroelektrane kod Ulcinja, projekat koji je od samog početka bio obavijen velom tajnosti, stranim ulagačima i sumnjivim finansijskim tokovima. Radi se o koncesiji koja je dodijeljena bez transparentne javne rasprave, a u koju su uključeni i strani partneri preko mreže ofšor kompanija.
Istraživanja su pokazala da je koncesiju prvobitno dobila mala i nepoznata firma iz Crne Gore, koja je potom preprodala prava za gradnju i eksploataciju kompaniji iz Malte. Upravo u tom lancu preprodaja, samo u jednoj tranša, zemljište ili prava vezana za elektranu prodata su za deset puta veću cijenu u roku od nekoliko dana – što otvara prostor za sumnju u pranje novca ili finansijsko izvlačenje sredstava.
Dodatnu težinu ovoj aferi daje i podatak da je u Malti, zbog izvještavanja o ovom slučaju, ubijena novinarka Dafne Karuana Galicija, koja je istraživala umiješanost malteških i crnogorskih zvaničnika u ovaj posao. Njena smrt je potresla Evropu i otvorila nove zahtjeve za međunarodnu istragu.
Iako se godinama zna za niz kontroverzi vezanih za ovaj projekat – od nelegalne dodjele koncesija, sumnjivih ugovora, do isplata „konsultantskih usluga“ unaprijed poznatim fizičkim licima – nadležne institucije u Crnoj Gori do danas nisu pokrenule ozbiljnu istragu niti podigle optužnice protiv umiješanih lica.
Šta dalje?
Abazovićevi najnoviji navodi ponovo aktuelizuju potrebu za hitan odgovor Specijalnog državnog tužilaštva (SDT), koje bi moralo ispitati sve finansijske tokove, konsultantske ugovore, i vlasničku strukturu zemljišta gdje je podignut „Boka Plejs“.
Pitanja koja ostaju otvorena:
• Ko je stvarni korisnik parcele kupljene novcem od „konsultacija“?
• Kako su firme povezane s projektom „Možura“ dobijale poslove bez tendera?
• Ko je od državnih funkcionera znao, a ko direktno učestvovao u ovom lancu transakcija?
Građani imaju pravo da znaju ko koristi državne resurse i položaje radi ličnog bogaćenja. Ako se potvrde ove sumnje – ovo neće biti samo jedna afera više, već školski primjer korupcije u vrhu vlasti.
Oh ho ha, lijepolije nagledati te face, koliko iskreni čovjek bude miran kad nevina. Ljigavci i profiteri samo bude negativno, pesimizam, depresiju kod normalnog svijeta. Najgore od svega što su zauzeli teritoriju, i ljigavo je brane i dalje sa svojim naslednicima i instruiranim službenicima u ministranstvima, vladi. Cirkus u tim državnim organima, na svaku stranu.
Brano procenat, pored duleta pjesaka i rocka brka najuze okruzenje zlikovaca.