ИН4С

ИН4С портал

(ВИДЕО) 40.000 евра од „Можуре“: Да ли је бивши министар Гвозденовић профитирао преко рођака?

Када ће афера Можура добити епилог, фото: Саша Матић

Лидер Грађанског покрета УРА, Дритан Абазовић, изнио је озбиљне оптужбе у јавност тврдећи да је блиски рођак једног високог државног функционера директно умјешан у коруптивне радње у вези са изградњом вјетроелектране на Можури.

Гостујући на Телевизији Адриа, Абазовић је казао да је један од бивших министара – конкретно Ивана Гвозденовића – преко блиског рођака наплатио 40.000 евра за консултантске услуге повезане са овим пројектом. Тај новац је, тврди он, искоришћен за куповину атрактивне парцеле у близини „Порто Црне Горе“, гдје се данас налази луксузни комплекс „Бока Плејс“.

– „Причам о човјеку који је био министар. Гвозденовић је добио 40.000 евра за консултантске услуге и тим новцем купио једну парцелу у близини Порто Црне Горе гдје је сада Бока Плејс. Све су те ствари познате, али ми не можемо да будемо тужиоци и судије. Можемо само грађанима да кажемо ове чињенице које су непобитне, које постоје у папирима. Неки подаци су чак доступни и у јавним базама. Ја сам све то износио још у кампањи 2020. године. Све може да се врати и провјери – и уплате и трансакције. Они су у року од седам дана нешто што су купили за два милиона продали за десет. Ово је питање за СДТ“, казао је Абазовић.

Он је такође истакао да је држава уложила више од 120 милиона евра субвенција у изградњу вјетроелектране на Можури.

Шта је афера „Можура“?

Афера „Можура“ односи се на изградњу истоимене вјетроелектране код Улциња, пројекат који је од самог почетка био обавијен велом тајности, страним улагачима и сумњивим финансијским токовима. Ради се о концесији која је додијељена без транспарентне јавне расправе, а у коју су укључени и страни партнери преко мреже офшор компанија.

Истраживања су показала да је концесију првобитно добила мала и непозната фирма из Црне Горе, која је потом препродала права за градњу и експлоатацију компанији из Малте. Управо у том ланцу препродаја, само у једној транша, земљиште или права везана за електрану продата су за десет пута већу цијену у року од неколико дана – што отвара простор за сумњу у прање новца или финансијско извлачење средстава.

Додатну тежину овој афери даје и податак да је у Малти, због извјештавања о овом случају, убијена новинарка Дафне Каруана Галиција, која је истраживала умијешаност малтешких и црногорских званичника у овај посао. Њена смрт је потресла Европу и отворила нове захтјеве за међународну истрагу.

Иако се годинама зна за низ контроверзи везаних за овај пројекат – од нелегалне додјеле концесија, сумњивих уговора, до исплата „консултантских услуга“ унапријед познатим физичким лицима – надлежне институције у Црној Гори до данас нису покренуле озбиљну истрагу нити подигле оптужнице против умијешаних лица.

Шта даље?

Абазовићеви најновији наводи поново актуелизују потребу за хитан одговор Специјалног државног тужилаштва (СДТ), које би морало испитати све финансијске токове, консултантске уговоре, и власничку структуру земљишта гдје је подигнут „Бока Плејс“.

Питања која остају отворена:
• Ко је стварни корисник парцеле купљене новцем од „консултација“?
• Како су фирме повезане с пројектом „Можура“ добијале послове без тендера?
• Ко је од државних функционера знао, а ко директно учествовао у овом ланцу трансакција?

Грађани имају право да знају ко користи државне ресурсе и положаје ради личног богаћења. Ако се потврде ове сумње – ово неће бити само једна афера више, већ школски примјер корупције у врху власти.

<
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

2 thoughts on “(ВИДЕО) 40.000 евра од „Можуре“: Да ли је бивши министар Гвозденовић профитирао преко рођака?

  1. Ох хо ха, лијеполије нагледати те фаце, колико искрени човјек буде миран кад невина. Љигавци и профитери само буде негативно, песимизам, депресију код нормалног свијета. Најгоре од свега што су заузели територију, и љигаво је бране и даље са својим наследницима и инструираним службеницима у министранствима, влади. Циркус у тим државним органима, на сваку страну.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<