ИН4С

ИН4С портал

Веома мали ризик од заразе у концертним дворанама

1 min read
Удружење „Спасимо музику” настало у време пандемије, саопштило је да је, према истраживањима четири независне студије у свету, ризик од ширења вируса корона на културним и музичким догађајима у затвореним прросторијама ‒ занемарљиво мали.

фото: М. Спасојевић, архива

Удружење „Спасимо музику” настало у време пандемије, саопштило је да је, према истраживањима четири независне студије у свету, ризик од ширења вируса корона на културним и музичким догађајима у затвореним прросторијама ‒ занемарљиво мали. Сматра се да је ризик од заразе ковидом 19 чак вишеструко нижи него у школама, канцеларијама или тржним центрима, а да су те независне студије спроведене протеклих месеци у Немачкој и Шпанији.

Удружење подсећа да је увелико објављен план отварања Велике Британије, према којем ће од 21. јуна бити дозвољени културни догађаји без физичке дистанце, што је, сматрају, јасан показатељ смера рестарта целокупне манифестационе индустрије.

Такође, како се наводе, укључене су и иницијативе низа великих европских држава, које осигурањем гарантног фонда подстичу организаторе да крену са планирањем догађаја у 2021. години.

Резултати истраживања које је спровео Технички универзитет из Берлина, показали су да, ако се поштују мере физичке дистанце, хигијене и вентилације ‒ позориште, опера или музеј са 30 одсто попуњености имају најмањи ризик од инфекције од свих прегледаних затворених простора, наводи Удружење „Спасимо музику”.

Ранија научна студија спроведена је у новембру 2020. у немачкој концертној дворани Концертхаус у Дортмунду, која има 1.500 места. Био је то наставак августовског истраживања под називом „Рестарт 19” Универзитетске болнице у Халеу, чији резултати су показали да, уз одговарајућу вентилацију, у затвореним концертним просторима постоји врло низак ризик преноса заразе.

Фестивал „Примавера саунд” је у децембру 2020, у сарадњи са универзитетском болницом „Џерман тријас”и „Пујол” из Барселоне, као и Фондацијом за борбу против заразних болести, обавио истраживање на музичком догађају без физичке дистанце, са обавезним ПЦР тестовима урађеним на дан концерта. У овом догађају учествовало је 1.000 људи, који су се поново тестирали осам дана касније, и тек две особе су биле позитивне.

Претходне недеље у распродатој дворани „Палау д Сент Хорди” у Барселони успешно је одржан концерт групе „Лов ов лезбијанс” пред чак 5.000 посетилаца, како би се проверило могу ли такви догађаји, уз све строге мере, бити сигурни и поред глобалне епидемије. Сви посетиоци су морали да се тестирају током дана, а резултати су стигли за 15 минута на мобилну апликацију.

Такође, према првим резултатима мартовског пилот пројекта, од 1.000 људи који су присуствовали концерту Берлинске филхармоније, нико се није заразио. Ово истраживање је реализовано на иницијативу берлинског Сената, а тест-концерту одржаном 20. марта, у музичкој сали капацитета од 1.180 места, могли су да присуствују само посетиоци са негативним тестом на ковид 19.

Просечно време између тестирања и резултата било је 12 минута, а цена теста била је урачуната у цену карата, навело је удружење „Спасимо музику”.

Прочитајте ЈОШ:

Симке је био наш Мориконе: Оставио нам је незаборавне ноте из „Грлом у јагоде“, „Националне класе“, „Балкан експреса“

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *