ИН4С

ИН4С портал

Велики рат – култура сјећања

1 min read

др Предраг Зеновић

Ако су француски аналисти били у праву, свака прича о историји је у ствари прича о нама. Култура памћења и сјећања су, уколико овај став доведемо до крајности, увијек нове интерпретације историјског. Такав је и Први свјетски рат. Стогодишњи рат сјећања након Великог рата говори о нашем схватању историје, њене улоге у изградњи европских националних митова и великих повијесних наратива.

Велики наративи су, по природи тотализујући, како објашњавају постмодернисти. Тако је и са наративом Великог рата. Међутим, ако се овом историјском проблему приступи из мултиперспективне и мултидисциплинарне историје могућности за интерпретације су веће, а за ревизије мање. Мултиперспективност подразумијева да о рату мислимо из различитих перспектива: географских (вернакуларна, регионална, национална, европска, свјетска), из перспективе онога што би, рјечником Доминика Моизија била геополитика емоција (кривац, побједник и жртва) али и мултиперспективног гледања на свијет из личне или групне субјективности (родна, национална, класна итд.).

Мултидисциплинарност историје нас учи да историја није само историја ратовања, него и друштвена историја, историја идеја, културних политика, економије, свакодневице, идеала и вјеровања. Белицистичке историје су редукција стварности и негација човјечности.

Вратимо се територијалним перспективама. Први свјетски рат је за Боку био прилика за вјековима жељено уједињење са јужнословенским народима, она је и прије уједињења представљала својеверсну Југославију у малом, као резултанта двају доминантних култура, Источног и Западног хришћанства. За Црну Гору, овај сукоб је значио, осим пораза у рату у којем је досљедно бранила савезничку стратегију, губитак готово једновјековне de facto међународно признате државности. За Србију, државу побједницу и балкански Пијемонт билo je прилика за остварење националних циљева о животу свих Срба унутар једне српске или југословенске државе. Политичке, историјске и националне димензије ових простора биле су конгруентне само у најширем смислу. За Европу, рат је био крај једне лијепе епохе започете завршетком француско-пруског рата (1870/71), али и суноврат просвјетитељских европских идеја. Хемингвеј, Штајн, Ремарк, Шпенглер и Елиот пјесници су новог духа времена, којe заудара на трулеж европске цивилизације.

Рат се мора гледати из перспективе побједника и пораженог. Посебно ако се уважи хуманистичко становиште да је сваки рат, за сваког, погубан. Да је рат економски погубан, било је становиште доминантно почетком XX вијека, које се наивно уздавало у моћ трговине већ стасалог капиталистичког свијета. Ако се свијет и даље дијели на побједнике и поражене онда се рат није ни завршио. Ако се историјски субјекти доживљавају као фиксирани, непромјењиви, да ли онда вријеме и историја уопште имају икакав смисао? Овдје се посебно треба узети у обзир питање кривице, које се у случају Вељег рата, онда, а и понегдје данас, тежи приписати Младобосанцу и Србији. Срећом, великани историје попут Фрица Фишера „из пораженог табора“ чојски одбацују ревизионизме ове врсте. Кривица је проблематичан појам моралне филозофије. Припада човјеку, људима, али не и нацијама. Зато се Версајски мир, као макета нове Европе, кроз тзв. „Клаузулу о ратној кривици“, као реваншистички мир суновратио у нацистички реваншизам након свега двије деценије. Трагизам Првог свјетског рата је у томе што се из истог научило мало.

Коначно, теоријски свијет данашњице обогаћен је за перспективе о којима стара историографија није водила пуно рачуна. Уосталом, историја је прича и о нама данас. Први свјетски рат је, као мушки изум, по свему судећи, измијенио демографску слику Европе, увео жене и дјецу у фабрике и посредно убрзао процесе феминистичке еманципације. Нису ни све класе остале невине. Европска социјалдемократија показала се немоћном да заустави индустријско-капиталистичку машинерију у металном оклопу империјализма. Жоресов пацифизам је пао пред општом мобилизацијом и плаћен је главом.

Овако сагледан Велики рат нам се може учинити и већим него што јесте посебно када се узму у обзир све могуће варијације на тему, интерпретације и матрице разумијевања. Већина европских народа није бирала рат и зато је побједа у њему утолико славнија и часнија. Но, херојска славодобитност не смије нипошто да пребрегне ужас рата као људског искуства и сјећање на славне претке не огријеши заборавом њихове патње и страдања.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

7 thoughts on “Велики рат – култура сјећања

  1. NE slažem se sa tobom!
    Nije on tupav! … Dobro i da jeste, on je svakako bolestan!
    Ta nakaza je javno na ovom portalu pretila Srbima nekim novim Sajmištem i Golim otokom! ???
    On je, ustvari, samo jedan nesrećnik.
    Posve bolestan.
    Hitno mu je potrebna medicinska pomoć i njega.
    Za sada nije opasan po okolinu.
    … Ali njegova opsesivno-kompluzivna priroda ima ozbiljan potencijal zlikovca!!!

  2. Prvi svjetski rat po svojim posledicama po ovo društvo nije toliko značajan kao II sv. rat. Po čemu ga zaista pamtimo? Po povratku mnogih dobrovoljaca koji sa bili na radu u Americi, po njihovoj pogibiji u Medovi, po mojkovačkoj bitci gdje smo grdno postradali, po velikoj gladi od koje su ljudi umirali u tim godinama i to je manje-više sve. Ratnih dejstava nije bilo sve do završnih operacija. Crna Gora je izgubila državnost ali to nije trajalo ni 15 godina i komunisti su ispravili tu nepravdu. Boka koja se pominje u tekstu je ispala iz kruga civilizovanih nacija i pripala krugu primitivizma u kome sve do danas sve više i više propada, treba biti iskren i priznati to.

      1. Moram priznati da su Komlenovi komentari najblizi cinjenicnom stanju, liseni ideoloske obojenosti i pristrasnosti. Otud ga ostatak i napada sa instrumentarijom zvanim mitomanska tupavost.

          1. Ne piše da je necivilozavana neko da je oduzeta civilizovanom i pridružena primitivnom dijelu svijeta, zar je to teško razumjeti?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *