Велика акција ЕУРОПОЛ-а: Разбијена криминална мрежа, ухапшено 270 особа из десет земаља
1 min read
У глобалној акцији сузбијања дарк веба, усмјереној на онлајн мреже за борбу против дроге и криминала, у операцији “РапТор”, ухапшено је 270 особа, продаваца и купаца, у десет земаља на четири континента, саопштио је данас Еуропол.
У саопштењу се наводи да су у операцији “РапТор”, разбијене међународне мреже које су трговале дрогом, оружјем и фалсификованом робом, а осумњичени су идентификовани кроз координисане истраге засноване на обавјештајним подацима добијеним укидањем дарк веб тржишта Nemesis, Tor2Door, Bohemia и Kingdom Markets.
Органи реда у десет земаља су спровели хапшења особа које су осумњичене да су обавиле хиљаде продаја на илегалним тржиштима, користећи алате за шифровање и криптовалуте како би прикрили своје трагове.
У Сједињеним Америчким Државама је у операцији “РапТор” ухапшено 130 особа, у Њемачкој 42, Великој Британији 37, Француској 29, Јужној Кореји 19, Аустрији и Холандији по четири, Бразилу три и Швајцарској и Шпанији по једна особа.
У току су истраге како би се пронашле и ухапсиле додатне особе умијешане у криминал на дарк вебу.
У међународној акцији је заплијењено преко 184 милиона евра у готовини и криптовалутама, више од двије тоне дроге, укључујући амфетамине, кокаин, кетамин, опиоиде и канабис, преко 180 комада ватреног оружја, заједно са имитацијама оружја, електрошокерима и ножевима, 12.500 фалсификованих производа и више од 4 тоне илегалног дувана.
Еуропол је навео да ове запљене представљају велики поремећај у криминалним ланцима снабдијевања који хране економију дарк веба, као и да је подржао акцију прикупљањем и анализом обавјештајних пакета заснованих на подацима са три заплијењена тржишта.