IN4S

IN4S portal

Većina građana smatra sudstvo i tužilaštvo neefikasnima, a gotovo polovina ima negativan stav

1 min read
Generalno, stav građana prema radu tužilaštva je više negativno ocijenjen.

Zgrada Osnovnog suda u Podgorici

„Procenat građana koji ima manje ili više negativan stav o sudstvu je 48,26 odsto, dok uglavnom pozitivan ili veoma pozitivan stav ima 33 odsto“, navodi se u izvještaju koji je uradio Monitoring tim Građanske alijanse.

Njih 46 odsto stav bazira na iskustvima onih kojima vjeruju, a 41,4 odsto na osnovu onoga što su čuli na medijima, odnosno na tome šta se generalno priča o sudstvu.

Opao je procenat onih koji smatraju da sudije uvijek ili uglavnom sude po zakonu, sa 42,3 na 35,6 odsto.

Onih  koji smatraju da sudije ne sude po zakonu ili ne donose zakonite odluke kumulativno je 42,9 odsto.

Da je rad sudstva uglavnom neefikasan, odnosno veoma neefikasan, smatra 53,8 odsto građana, dok 43,7 odsto smatra da je uglavnom efikasan ili veoma efikasan.

„Upoređujući rezultate istraživanja iz prethodnih godina, primjetno je da se procenat građana koji smatraju da je sudstvo uglavnom neefikasno povećava sa 34,9 odsto u 2013. godini na 42,2 odsto u 2015. do 44,4 odsto u 2017. godini“, navodi se u izvještaju.

Kumulativno, u odnosu na procenat građana koji su izjavili da su oni ili članovi njihove bliže porodice imali iskustva sa sudom, većina nije bila zadovoljna efikasnošću rada suda u konkretnom slučaju (60,4 odsto).

Po mišljenju ispitanika, tri su ključna problema u sudstvu: politički pritisci na sudije, korišćenje veza i poznanstava kao načina pritiska na sudije, korupcija i nepotizam.

Procenat onih koji smatraju da politička nepodobnost ima ili donekle ima uticaja na rad sudstva je i dalje izražen, 58,7 odsto, a isto važi i za korupciju (56 odsto).

Generalno, stav građana prema radu tužilaštva je više negativno ocijenjen.

„Uglavnom negativan, odnosno veoma negativan stav ima 47,4 odsto, dok uglavnom pozitivan ili veoma pozitivan stav ima 34,3 odsto“, navodi se u izvještaju.

Građani svoj stav o tužilaštvu u velikoj mjeri baziraju na osnovu iskustava onih kojima vjeruju (39,4 odsto) kao i na onome što su čuli u medijima (37,3 odsto).

Većina građana smatra da je rad tužilaštva veoma ili uglavnom neefikasan (50,2 odsto), a ključne stvari koje, prema njihovom mišljenju, utiču na rad tužilaca, jesu korupcija (29 odsto) i politička nepodobnost (27,6 odsto).

Kada su u pitanju stavovi sudija, prema mišljenju većine stanje u sudstvu je uglavnom dobro (72,6 odsto).

Oko 67 odsto sudija kazalo je da su zadovoljni funkcionisanjem pravosudnog informacionog sistema.

„Međutim, sudije naročito sa sjevera Crne Gore, izrazile su ozbiljne kritike na funkcionisanje tog sistema, jer je internet konecija slaba i to im u značajnoj mjeri otežava rad“, kaže se u izvještaju.

Navodi se da prekršajni sudovi nijesu povezani na taj sistem, što bi trebalo hitno uraditi.

Na pitanje kako ocjenjuju ulogu drugih organa u sprovođenju pravde i efikasnosti postupka, najveći procenat sudija (70,8 odsto) je odgovorio da doprinose, ali da bi njihovo učešće moralo biti znatno efikasnije.

Prema mišljenju sudija, na usporavanje postupka i efikasnost rada sudova najviše utiču drugi organi državne uprave i lokalne samouprave, policija i ministarstva.

Kumulativno, 69,3 odsto sudija smatra da je postojeća administrativna i stručna podrška nedovoljna.

„Zabrinjava ocjena sudija o postojećim kapacitetima sudskih vještaka i da li one utiču na očekivanja stranaka i suda na kvalitet presuda“, navodi se u izvještaju.

Da postoji deficit vještaka u pojedinim oblastima i da to negativno utiče na kvalitet i efikasnost postupka smatra 58,5 odsto anketiranih sudija, dok 4,7 odsto smatra da uloga vještaka znatno usporava postupak pred sudovima.

„Da javnost uglavnom ima povjerenja u sudstvo smatra 49,1 odsto anketiranih sudija. Kao glavne razloge nepovjerenja javnosti u rad sudstva, sudije vide u dužini trajanja postupka i nedovoljnoj informisanosti građana“, kaže se u izvještaju.

Bitan faktor nepovjerenja javnosti, prema mišljenju sudija, je i subjektivan odnos građana prema sudskim postupcima, kao i njihova lična očekivanja od suđenja.

Navodi se da je za prethodne tri godine Komisija ocijenila 46,2 odsto anketiranih sudija, dok njih 48,1 još još uvijek nije.

Najveći procenat sudija (50,5 odsto) smatra da je izvještavanje medija „uglavnom zadovoljavajuće, sa povremenim neobjektivnim izvještajima“.

Da je izvještavanje zadovoljavajuće i objektivno smatra 13,2 odsto, a da je nezadovoljavajuće i neobjektivno ili uglavnom nezadovoljavajuće smatra 23,1 odsto ispitanika.

Kao prioritetne i hitne mjere za jačanje povjerenja građana u pravosuđe, sudije su, između ostalog, navele izradu, striktno poštovanje Kodeksa i poštovanje načela profesionalnog i nezavisnog postupanja, kao i ponašanje medija, odnosno više informacija o radu sudova u javnosti, agresivniju medijsku  kampanju sudova i više „živih“ kontakata predstavnika medija i sudskih institucija.

Autori istraživanja su u preporukama koje treba da doprinesu većem povjerenju u sudstvo naveli da treba unaprijediti pravosudni sistem, kroz obezbjeđivanje stabilne internet konekcije bržeg protoka.

Preporučuje se da čelni ljudi u pravosuđu treba da iniciraju i unaprijede komunikaciju sa institucijama sistema radi unapređenja funkcionalnog dijela suđenja.

„Prije svega misleći na poštansku i dostavnu službu, centre za socijalni rad, Upravu za nekretnine, Upravu policije koji, po mišljenju sudija, moraju da unaprijede svoju ažurnost i efikasnost postupanja u odnosu na rad pravosudnih institucija i na taj način doprinesu bržem i efikasnijem rješavanju sudskih predmeta“, kaže se u preporukama.

Dodaje se da građani i dalje nijesu u dovoljnoj mjeri upoznati sa Etičkim kodeksom za sudije i državne tužioce, kao ni sa postojanjem Komisije za etički kodeks i način na koji mogu podnijeti prigovor.

Istraživanje je realizovalo Udruženje sudija Crne Gore u saradnji sa Građanskom alijansom od 1. do 25. decembra prošle godine, kao jednu od kontinuiranih aktivnosti Udruženja sudija predviđenih Akcionim planom za poglavlje 23 – Pravosuđe i temeljna prava.

 

Podjelite tekst putem:

2 thoughts on “Većina građana smatra sudstvo i tužilaštvo neefikasnima, a gotovo polovina ima negativan stav

  1. Lično sam se uvjerio da su SUDIJE zadnja ološ i kriminalci.Svjedočio sam u nekoliko sudskih sporova i dokazivao istinu gdje je jedan ZELENAŠ uništio porodicu,igrom slučaja sam se zatekao jer je prijetio čak oružjem.ali sudije su pokušale da to ne unesu u zapisnik i da izbjegnu bitne činjenice i presude u korist onih koji s e bave kriminalom.U NIKŠIĆU su bila dvojica SUDIJA (iniciajli SU IM B.B. i A.B)koji su u penziji a podržavali su ZELENAŠENJE jer su im ovi zelenaši dali pare,pa izmišljali fiktivni novac i presude.I neka nego d a tako presudi i viši sud i vrhovni a da ne pitaju zelenaša koji je uništio porodicu odakle mu novac preko 100,000 e,a nikad ništa nije radio a primao socijalno od 200 e mjesečno a bio je član DPS.Sledeći slučaj je pljačka i nestanak sa ličnog računa od HIPO HETA ADIKO BANKE.gdje vam ukradu i zloupotrijebe račun za 50,000 e,a kad tražite listink gdje je novac i ko ga je uzeo ne daju ga.NE DAJU ga.Obratite se tužiocu,policiji oni kažu mi s eu to ne razumijemo a sve jasno ko dan.
    I TU sudije su slijepe,jer ih izgled a bankarski lobi plaća.Sledeći slučaj kupite nekretninu,zavedete je u katastar ,platite je i firma čiji je valsnik DPS ljubimac se pravi lud i tako tužite i dokazujete istinu ,on vašu nekretninu proda,pravi se lud i tako po sudova gdje su sudije zadnja ološ falsifikuju činjenice i vi opet dobijete spor i ništa ne možete jer oni štite kriminalca ,i neka to čekate novac 15 godina,blokirate bandita i ništa.Izgubite stan i ko vas pita.Kasniej taj sudija dobije unapređelje pored ovakve fukarske presude,gdje tvrdi da nije izvršena uplata ,a sve prošlo kroz sud,čak i uplatnica s a pečatom.Ovo govorim o sudijama u PG PIŠAM VAM SE NA VAŠU privatnu državu i sudstvo koje vi glumite.SVE je jednostavno,ali kriminalci u sudstvu neće d a rade posao,ali zato uredno sjede kriju se iza toga primaju plate i MITO..I UNESREĆUJU NESREĆNI NAROD,KAO karakterisati SUDIJU kome donesete uplatnicu i pečat iz banke ,a on kaže d a uplatnica ne postoji i presudi na osnovu laži.Sledeći slučaj ovih lopova je da su ljudima na atraktivne nekretnine izmišljali kredite kod banaka i zaposjeli nekretniine,nijesu dali vlasnicima d a uđu nego ih otjerali fiktivnim ugovorima,a oni sada gazduju i prijete da će pobiti vlasnike .Kažu vlasniku,ajde ti dokaži na sud da nijesi uzeo kredit kod banke koja ima tradiciju …i tako s a par desetina hiljada uzmu pod hipoteku nekretninu vrijednu milion eura i gazduju a vlasnik s e boji za život a niakd ništa nije potpisao sve falsifikovano.I NA KRAJU ima ovih slučajeva još 10-tak,kome s e žaliti u vukoje… od države.Izgleda mora čovjek sam da s e pobrine,a možda ne bi bilo loše za nauk par ološi likvidirati i sebe oduzeti život.OVO JE SUDSTVO BANDITA A NE ČASNIH SUDIJA,malo ih je časnih .Zato pozivam građane Crne Gore da polako se spremaju uskoro će se javiti neko ko će cijelu Crnu Goru časnu dići na noge zbog ovakvih slučajeva korumpiranog sudstav,ima par sudija koji prikupljaju podatke i bježe od otpadnika PRAVA,ako ne bude sudstvo reagovalo na osnovu činjenica onda će narod preuzeti svoj sud.Podgorica ,Nikšić,Budva to su baze KRIMINALNIH SUDIJA za koje imamo dokaze,,,ostale gradove prikupljamo.NAROD je pljačkan bez osnova i presuđivano je bez ikakve odgovornosti.

  2. Tako ne misli mitropolija. Oni traže da se utvrdi da je neustavan zakon. A pošto nijesu pravno lice tj NIGDJE nijesu registrovani sud će to odbiti. VUČIĆU poslušaj Gojka-Berane.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *