Пуна дворана звиждала српској химни! Хрватска – Србија 32:22

Рукометаше Србије на почетку Европског првенства вечерас очекује најтежи могући ривал, домаћин Хрватска. Меч у сплитској ”Спаладијум арени” ће бити више од рукомета, више од спорта, више од борбе за другу рунду – биће то дерби над дербијима. Јасно је да су Хрвати фаворити, не само због чињенице да су домаћини, већ једноставно спадају у сами врх европског и свјетског рукомета, док Србија годинама нема истакнуте резултате. Међутим, ако се ослонимо на традицију у међусобним сусретима, "Орлови" имају доста разлога за огромно самопоуздање.

Рукометаше Србије на почетку Европског првенства вечерас очекује најтежи могући ривал, домаћин Хрватска. Меч у сплитској ”Спаладијум арени” је више од рукомета, више од спорта, више од борбе за другу рунду – то је дерби над дербијима. Прије почетка утакмице, интониране су химне двију земаља, а у току српске химне цијела сплитска дворана је без престанка звиждала.

Меч је, према очекивању, почео нервозно. Наши рукометаши праве грешке у нападу, које Хрвати користе да из два контранапада поведу са 2:0. Искусни Шешум смањује на 2:1, а Зеленовић изједначава на 2:2. Циндрић доводи домаћине у вођство од 3:2, а Штрлек повећава на 4:2, послије још једног неуспјешног напада Србије. Вујин ефектно смањује на 4:3

Средином првог полувремена Хрватска прави разлику од +3 ( 6:3 ). У 15. минуту резултат је 7:4. Наш пивот Бељански, након добро изграђене акције, смањује на 7:5, а Зеленовић у 18.мин, користи ”играча више” и смањује на 7:6! На 5 мин. до краја Србија је имала напад за изједначење код 10:9, али баш ту је дошло до убојите контре Хрвата за 11:9, па још једне за 12:9, и то је резултат са којим се ушло у посљедња два минута. Управо у том крају полувремена домаћи постижу два гола, а Србија са ”играчем мање” – ни један! 14-9 за Хрватску.

Првих десет минута другог полувремена игра се по принципу ”гол за гол” и остаје разлика са одмора +5 за Хрвате (20:15). Међутим, како је утакмица протицала, Србија губи корак. Наши голмани једноставно не бране ништа, и упркос храброј и маштовитој игри у нападу, – Србија не стиже да испрати хрватску игру. На пет мин до краја је +8 за Хрватску. Заиста се може рећи да је позиција српског голмана пресудила овај меч, јер ништа, баш ништа Цупара не успјева да одбрани. При томе, селектор Цветковић не мијења ништа, а чинило се да нема идеје да освјежи концепцију у нападу, нити у поставци одбране. Суочени са очигледним поразом, српски рукометаши губе мотив и агресивност, па на крају имамо 32:22, дупло већу разлику него на полувремену.

Јасно је да су Хрвати били фаворити, не само због чињенице да су домаћини, већ једноставно спадају у сами врх европског и свјетског рукомета, док Србија годинама нема истакнуте резултате. Међутим, гледајући на традицију у међусобним сусретима, „Орлови“ су имали доста разлога за огромно самопоуздање.

Наиме, сусрет у Сплиту је био 11. дуел Србије и Хрватске од распада Југославије. „Каубоји“ су до вечерас водили у међусобном скору 5-4 уз један реми, а добили су последња три сусрета, али су два била пријатељска. Оно што је битније, Србија је успјешнија на великим такмичењима, а Хрвати имају двије изузетно болне тачке.

ПУ 2015. Србија – Хрватска 30:34

Прва, је сада већ далека 2002. година и ЕП у Шведској. Двије селекције, наша тада под именом СР Југославија, састале су се такође у првом колу групне фазе, а „плави“ су понизили тим који ће сљедеће године постати првак свијета, са импресивних 34:22.

Хрвати су нам се реванширали побједама 24:23 и 34:30 на Свјетском првенству 2005. и ЕП 2006, да би након ремија на СП 2011. и побједе Србије у пријатељској утакмици исте године, услиједио други шок за Хрвате.

Опет ЕП, овај пут у Србији, а меч најважнији могући – полуфинале. Утакмица у којој побједа доноси сигурну медаљу, а пораз уништава психу. У врелој атмосфери пред 14.000 гледалаца у београдској ”Арени”, Срби су тријумфовали 26:22, послије преокрета у другом полувремену, уз осам голова Момира Илића. Хрвати се и данас жале на притисак са трибина и уочи сусрета у Сплиту индиректно позивају своје присталице на „освету“, иако су је „сервирали“ на Олимпијским играма у Лондону 2012. убедљивом побједом 31:23 у групној фази коју „Орлови“ нијесу прошли.

4 thoughts on “Пуна дворана звиждала српској химни! Хрватска – Србија 32:22

1. Pobrkali ste gore , od 1999-2005 je bila rukometna reprezentacija SRJ i SiCG a ne Srbija sama !
    U vezi utakmice , hrvati su vrh svjetskog rukometa , srbi su neđe u rangu sa nama .
    Ogromna je mržnja između hrvata i srba , hrvati veličaju ustaše a srbi ćetnike , tu nema leba zadugo .
    Samo primitivci zvižde himnoj neke druge države !

2. Lijepa utakmica, na kraju su se svi izglili, mnogi iskreno. I nije ovo bilo ništa više od sporta i nije bio nikakav derbi nad derbijima.