ИН4С

ИН4С портал

Васкуларни хирурзи у Клиничком центру раде без лиценце

1 min read

КЦЦГ

Здравствeно-санитарна инспекциjа утврдила је неправилности приликом испекцијског надзора у Центру за васкуларну хирургију Клиничког центра Црне Горе (КЦЦГ).

Наиме, утврђено је да одређени број љекара нема лиценце за рад. Из КЦЦГ су „Дану“ казали да је ријеч о провјереним и искусним љекарима који имају све предуслове да добију лиценце за рад.

У налазу Здравствено-санитарне инспекције се наводи да је надзор обављен 1. и 16. јуна, по пријави и иницијативи НВО Алтернатива Црна Гора. Прије три године, ова инспекција је забранила рад једном љекару у том центру јер је радио као васкуларни хирург без лиценце и завршене супспецијализације из те области.

Предметном иницијативом обратили сте се Управи за инспекцијске послове, Одсјеку за здравствено-санитарну инспекцију, са пријавом да дио особља на васкуларном одјељењу послове васкуларног хирурга обавља без лиценце и неопходне обуке, што представља опасност по здравље пацијената који се лијече на том одјељењу. Како сте раније обавијештени, инспектори су започели надзор у Клиничком центру 1. јуна и наставили 16. јуна, по истеку рока за изјашњење странке о утврђеном чињеничном стању, у складу са Законом о управном поступку. У Центру за васкуларну хирургију, у складу са Правилником о организацији и систематизацији радних мјеста, раде специјалисти хирурзи оште хирургије и специјалисти васкуларне хирургије. Због неправилности утврђених приликом вршења инспекцијских надзора, предузете су управне мјере и радње у складу са законом – наводи се у налазу који је потписала инспекторка Дениса Дервовић.

Директор Алтерантива Црна Гора Веско Пејак казао је за „Дан“ да проблем jавних институциjа ниjесу само презапосленост и политичко запошљавање, већ и то што на мjеста коjа захтиjеваjу високу стручност долазе људи без стручних квалификациjа.

У случаjу здравства то ниjе само финансиjски проблем, већ jе то опасно по живот. Наиме, Алтернатива jе сазнала да на васкуларном одjељењу Клиничког центра операциjе годинама врше људи коjи немаjу неопходна стручна знања и дозволе за то. Здравствена инспекциjа jе извршила надзор на наш захтjев и опет установила оваj „пропуст“ – рекао је Пејак.

Судски поступци због пропуста љекара

Пејак истиче да је Више државно тужилаштво вратило Основном тужилаштву случаj пациjенткиње J.С. на поновно одлучивање.

– Таj случаj годинама траjе. Везан jе за тешке пропусте у оквиру васкуларне хирургиjе на КЦЦГ, гдjе jе здравствена инспекциjа неким лицима забранила рад на том одjељењу. Ако људи без диплома и лиценци могу да стављаjу пациjенте „под нож“, питам се зашто онда Алтернатива не би у неком стану отворила клинику за све и свашта. Могли бисмо да лиjечимо све – од короне до проблема са зубима. Хвала Богу, данас има скоро све обjашњено на Јутјуб каналима, можда бисмо могли и неке операциjе да вршимо уз одређени степен смртности. Сjетимо се само случаjа несавjесног лиjечења пациjенткиње Шоћ са Цетиња. Тај случаj чека судски епилог годинама. Ту jе и случаj несавjесног понашања љекара у Биjелом Пољу, коjи никако да се заврши – казао је Пејак.

Помоћница директора Клиничког центра Жанка Церовић казла је за „Дан“ да се ради о искусним љекарима који немају папир, али да у државам региона, посебно у Хрватској, лиценцу на основу супспецијализације за васкуларну хирургију добијају љекари који раде на тим пословима више од 10 година.

– Иако је тачно да немају папир, односно супспецијализацију на основу које добијају лиценцу, то је новија ствар. Љекарска комора ће, вјерујем, успјети то да ријеши. Ми ћемо, као што је урадила Хрватска, специјалистима који имају искуство у тој области више од 10 година омогућити да стекну то звање. Имамо ситуацију да ни професор из Београда код којег су учили нема ту супспецијализацију јер је то таква грана медицине. Важни су знање и искуство, а не папир – истакла је Церовић.

ДАН

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *