Вашингтон не да визу иранском амбасадору при УН

Сједињене Америчке Државе одбиле да издају визу новом амбасадору Ирана при УН, постављајући сценографију за озбиљан дипломатски сукоб свјетске организације и Вашингтона око тог питања. Одлука САД је за жаљење, саопштио је портпарол мисије Ирана при УН.
Американци су, већ прилично дуго, најављивали да би могли да ускрате визу Хамиду Абуталебију, тврдећи да је ирански дипломата имао значајну улогу у фамозној техеранској кризи талаца из 1979. године.
Портпарол Бијеле куће Џеј Карни рекао је да су о тој одлуци обавијештене УН и Иран.
Суштински, Вашингтон има обавезу да изда визу дипломатама и званичницима који иду у УН, осим у случају „безбједносног изузећа“, на који су се Американци, до сада, позивали свега неколико пута.
Одлука САД да не дају визу новом амбасадору Техерана је за жаљење, саопштио је портпарол мисије Ирана у УН.
„За жаљење је одлука америчке администрације, која је у супротности с међународним правом, обавезама земље домаћина и правом сувјерене чланице (УН) да именује своје представнике у Уједињеним нацијама“, навео је у саопштењу портпарол Хамид Бабаеи.
Вашингтон је, претходних деценија, одбијао да изда визе представницима Палестинске ослободилачке организације и суданском предсједнику Омару Баширу.
Екстериторијални однос Уједињених нација и САД дефинисан је „Споразумом о сједишту УН“, којим се Вашингтон обавезује да неће постављати препреке дипломатама и званичницима током транзита у сједишта УН и из тог сједишта.
Према дијелу тог споразума, на који Вашингтон и УН гледају различито, САД задржавају право да чувају сопствену безбједност и у потпуности контролишу улазак странаца на територију Сједињених Држава.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

