Уставни суд усвојио жалбу Чађеновића
1 min read
Ухапшен Саша Чађеновић, фото: Срђа Бољевић, ДАН
Уставни суд већином гласова донио је одлуку којим је усвојена уставна жалба на рјешење о продужењу притвора оптуженог Саше Чађеновића, због опасности од бјекства.
У одлуци је наведено да Уставни суд оцјењује да је подносиоцу уставне жалбе повријеђено право на личну слободу, јер Виши суд у Подгорици и Апелациони суд Црне Горе нијесу поступили са дужном пажњом у процјени довољних и релевантних разлога за даље трајање притвора.
Истом одлуком, укинуто је рјешење Апелационог суда од 30. новембра 2023. године и предмет је враћен том суду на поновни поступак и одлучивање.
– Оптужени Саша Чађеновић, бивши специјални тужилац, којег заступа Васо Бечановић, адвокат из Подгорице, поднио је благовремену и дозвољену уставну жалбу против рјешења Вишег суда у Подгорици од 15. новембра 2023. године и Апелационог суда Црне Горе, од 30. новембра 2023. године… – пише у образложењу одлуке суда, пишу „Вијести“.
Уставни суд је оцијенио да у рјешењу нијесу дати јасни и релевантни разлози за закључак да постоје околности које указују на опасност од бјекства окривљеног Чађеновића.
Сама чињеница да се неком лицу може изрећи релативно висока казна затвора, која га не може оставити равнодушним у односу на доступност тужилаштву и суду, као и то да је лице за која се основано сумња да је организатор и поједина лица за које се основано сумња да су припадници криминалне организације налазе у бјекству, са великом вјероватноћом да се неки од њих налазе ван подручја Црне Горе и да су за сада недоступни државним органима Црне Горе, не могу бити, саме по себи, разлог за продужење притвора. Ово посебно што је закључак судова да би окривљени могао очекивати и добити помоћ од тих лица за случај да се нађе на слободи базиран на претпоставци, па уопштена могућност да се иста оствари не чини опасност од бјекства у конкретном случају реалном. Чињеница да су наведена лица у бјекству јесте околност која та лица у овом моменту чини недоступним органима кривичног гоњења, али наведена околност није доказ да ће и окривљени (подносилац) аутоматски побјећи, те да ће му та лица помоћи у томе. Уставни суд, стога, налази произвољност у оспореним рјешењима о продужењу притвора подносиоцу уставне жалбе, у циљу несметаног вођења кривичног поступка против истог, јер су судови занемарили да процијене и образложе један број фактора специфичних за предмет, као што су карактер лица, морал, дом, занимање, имовина, породичне везе и везе са државом Црном Гором, у којој се кривично гони. Обавеза је суда да, уколико оцијени да подносиоцу треба продужити притвор, у рјешењу наведе детаљне разлоге за такву одлуку. Сама могућност тешке казне и тежина доказа нијесу, сами по себи, довољни да компензују ове факторе, односно да оправдају продужење притвора – наводи се у одлуци.
Из СДТ-а су у децембру 2022. године саопштили да је њихов некадашњи колега средином 2020. године постао припадник кавачког криминалног клана.
Чађеновић се налази у притвору од 9. децембра 2022. године због сумње да је службено дјеловање подредио интересима кавачког криминалног клана. Он је након хапшења негирао оптужбе колеге Милоша Шошкића да је радио за кавачки клан и припаднике те мафијашке организације чувао од кривичног гоњења.
Виши суд у Подгорици одбио је недавно понуђено јемство од 377.000 еура за укидање притвора Чађеновићу.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Ма нема нас усвијет!Јебе луди збуњеног. Има ли иђе више судова у свијету а да су овако паметни ко ови?A ови последњи што написаше и да су му рођаци неби боље. ЕТугр ове ниђе нема.
Blago kriminalcima kad imaju i svoj Ustavni sud.Kako je ovo Milo sve dobro smislio.