ИН4С

ИН4С портал

Уставни суд у служби Суботића и Калића: Помагати богате јавни је интерес

1 min read
Уставни суд је одлучио да смањивање ПДВ-а на седам одсто хотелима са четири и пет звјездица није кршење устава и дискриминација, јер сматрају да је помагање власницима луксузних хотела јавни интерес јер се доприноси регионалном развоју.

Уставни суд је одлучио да смањивање ПДВ-а на седам одсто хотелима са четири и пет звјездица није кршење устава и дискриминација, јер сматрају да је помагање власницима луксузних хотела јавни интерес јер се доприноси регионалном развоју.

То је наведено у образложењу одлуке коју су из Уставног суда протекле седмице послали у Скупштину, иако су је донијели још 31. октобра прошле године, преносе „Вијести“.

Гости осталих хотела плаћају ПДВ од 21 одсто.

Иницијативу за укидање спорног члана Закона о порезу на додату вриједност у којем пише да се за пружање услуга припремања и услуживања хране, пића и напитака у хотелима са пет звијездица у приморском и централном региону и са четири и пет звијездица у сјеверном, ПДВ смањује са тадашњих 19 на 7 одсто, предао је посланик СДП-а Рашко Коњевић у августу 2016. године када је био министар финансија у прелазној влади.

Ову измјену закона усвојила је Скупштина у јулу 2016. године гласовима посланика ДПС-а и њених коалиционих партнера СД-а, Позитивне, ЛП-а, БС-а и албанских партија. Нижи ПДВ за луксузне хотеле почео је да важи од 1. јануара 2018. године, када је осталима повећан са 19 на 21 одсто.

Према садашњој категоризацији, на приморју постоји шест хотела са пет звјездица за које важи ова привилегија. То су Аман Свети Стефан и Вила Милочер грчког бизнисмена Петроса Статиса, бечићки Сплендид, као и хотел Вила Монтенегро на Светом Стефану бизнисмена Станка Суботића. Ту су још и которски мали хотел Форза Маре и тиватски Регент у марини Порто Монтенегро.

У централној регији постоји само један хотел са пет звјездица Зија у Подгорици, бизнисмена Веселина Пејовића.

На сјеверу нема хотела са пет звјездица али има 12 са 4 звјездице. Четири таква хотела су на Жабљаку и по два у Колашину, Пљевљима и Бијелом Пољу.

На списку су и хотел Гацка у Мојковцу, у власништву бившег службеника Државне безбједности Владете Влатка Ракочевића, као и хотел Рожаје у истоименом граду у власништво породице бизнисмена Сафета Калића. Калић је недавно правоснажно ослобођен оптужби за прање новца стеченог у наркобизнису.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

6 thoughts on “Уставни суд у служби Суботића и Калића: Помагати богате јавни је интерес

  1. Vlada pomaže i one siromašne: manja stopa PDV-a je i na osnovne životne namirnice. Jedino još nije smišljen način da pomognu one bez mozga, a takvih je izgleda prilično.

    1. Zato tebi ide poljoprivreda dobro,neka kad se trudis moras i da zaradis,sto ne ,neko pokrice moras imati,i placati puteve kojima se kreces.interesantno svi smo se nekda bavili poljoprivrdom ,a da nijesam blizu mora nikad ga nebih vido ,kao mnogi iz Sumadije,mada nista nijesu izgubili.
      Daj Kole ne prdeckaj ako za ikavo dostojanstvo znas.mislisi da ce tebe neko poslusati ovdje,predji na Skalu radio i Analitiku,tamo imas i biznismene i sve sto uz to ide,a o poljoprivredi pricaj nije zbaranjeo treba to nama da se preziv,a da ko bas moze zivjeti od nje samo tesko,mozad moze da je ovdje Austrija kao nosioc ideje i kontrolor ,a bila je pa se zna za to blagostanje tada,kazem mozda dans bi nesto ?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *