ИН4С

ИН4С портал

Унија синдиката: Зараде у Црној Гори нијесу довољне ни за преживљавање

1 min read
У Црној Гори је огроман број запослених који немају достојанствене услове за рад, а још мање достојанствене зараде довољне да задовоље најосновније егзистенцијалне потребе, тврде Унија слободних синдиката Црне Горе (УССЦГ).

Илустрација

У Црној Гори је огроман број запослених који немају достојанствене услове за рад, а још мање достојанствене зараде довољне да задовоље најосновније егзистенцијалне потребе, тврде Унија слободних синдиката Црне Горе (УССЦГ).

Ова синдикална организација је апеловала на Владу Црне Горе уочи Дана социјалне правде, који се обиљежава сјутра, да коначно почне са примјеном и поштовањем уставног постулата.

Међународни дан социјалне правде, напомињу из Уније, Црна Гора дочекује са зарадама испод 250 евра колико прима више од 80000 запослених. У ризику од сиромаштва, наводе они, живи 23,6 одсто грађана, а поред тога још 10 одсто грађана има ризик од социјалне искључености.

“Сваки четврти грађанин у Црној Гори живи на линији сиромаштва која се процјењује на 174,75 евра. Такође, 38000 пензионера прима пензију у висини од 0 до 200 евра, а додатних преко 30000 пензионера прима пензију од 200 до 300 евра. Исто тако, преко 51000 лица живи од неког вида социјалне помоћи”, наводе из Уније.

Они су подсјетили да је у Црној Гори регистровано преко 41000 незапослених лица.

У зони неформалног рада имамо 35-40000 радника. Минимална зарада износи 193,оо евра и иста се није мијењала од 2013. године. Овако забрињавајућим подацима треба додати армију запослених којима нијесу уплаћени доприноси за обавезно социјално осигурање“, тврде у УССЦГ.

Навели су да овако суморна слика, “обојена“ најновијом понудом Електропривреде која драстично повећава цијену електричне енергије, а које повећање ће, неминовно, за собом повући поскупљење осталих роба и услуга. Ово поскупљење ће учинити овај ресурс недоступним, тврде они, за све напријед наведене категорије које имају најнижа или никаква примање, односно за оне који преживљавају од социјалне помоћи.

Они су истакли да Влада мора преузети одговорност за остваривање “друштва за све”, односно за стварање једнаких могућности за све грађане.

‘Више него икад потребно је конкретно, а не само декларативно, залагање за што хитнији опоравак привреде, отварање нових радних мјеста и укупни развој у чијем средишту морају бити – једнакост, солидарност, поштовање људских права, родна равноправност, владавина права и људско достојанство”, закључују у УССЦГ.

 

Прочитајте још:

 

ЕКСКЛУЗИВНО: Ево како се милионска провизија за продају ЕПЦГ опрала преко фирме Ривер у Лондону

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *