ИН4С

ИН4С портал

Успјех политике „завади па владај“: Скупштина Улциња без одборника православаца

1 min read
Да се којим случајем десило да 8,65 одсто Бошњака, 4,91 одсто Албанаца и 3,31 одсто муслимана, који живе на територији Црне Горе, немају свога представника у, рецимо, Скупштини Црне Горе, десио би се ’врисак до неба‘ тог истог политичког сектора..

Пише: Небојша Поповић

Након локалних избора у Улцињу одржаних прије нешто више од мјесец дана, општински парламент у том граду ће, по свему судећи, први пут у историји бити специфичан по томе што у њему готово да неће бити ниједан православац.

Да су они који се осјећају као Црногорци и Срби све мање присутни у органима управе у најјужнијој црногорској општини, говори и чињеница да у најновијем сазиву локалног парламента неће бити Црногораца ни Срба. Такође, одлуке које су у прошлости доносиле локалне власти Улциња, попут оне да Хашима Тачија прогласе за почасног грађанина, или да се управо у Улцињу одржи избор за „Мис Албаније“, говоре у прилог тези да је утицај православног фактора у том граду све слабији.

Истовремено, политика „завади па владај“ у оквиру већинског православног бића Црне Горе произвела је ситуацију у којој се власт у Подгорици осваја искључиво на основу подршке мањинских народа, па је владајући ДПС, а све више и опозиција принуђена да води политику додворавања мањинама, што се на недавним изборима у Улцињу сликовито испољило одсуством Срба и Црногораца из локалног парламента.

Коментаришући овакву ситуацију за Спутњик, политички аналитичар Војин Грубач каже да је „просто невјероватна и фрапантна чињеница да послије недавно завршених локалних избора у општини Улцињ, неће бити нити једног јединог православног одборника, било Србина или Црногорца“ иако, подсјећа он, Срби и Црногорци чине 23,65 одсто становништва града Улциња и 14,88 одсто укупног становништва општине Улцињ.

„Може се с апсолутном увјереношћу рећи да су владајућа партија ДПС и неколико опозиционих странака, а све те партије себе називају ’грађанским‘, брутално отеле пет одборничких мандата православним Србима и Црногорцима у Улцињу и поклонили их Албанцима. Те ’грађанске странке‘, и власти и опозиције, у жељи да прикажу јавности Црне Горе како их Албанци у Улцињу подржавају, слиле су православне гласове у албанске одборничке мандате, што је резултирало темељним политичко-етничким чишћењем православних Срба и Црногораца из органа власти те општине“, каже Грубач.

Грубач примјећује да је интересантно и то што скоро нико из политичког сектора Црне Горе и многобројних странака и НВО није реаговао на то, како оцјењује, „скандалозно и брутално кршење људских права и права народа на пропорционалну заступљеност у органима локалне власти, што је зајамчено Уставом Црне Горе“.

Према ријечима нашег саговорника, „нема сумње да режим бесконачним уступцима политичким представницима мањинских народа, а све науштрб интереса православних Срба и Црногораца, жели накарадним путем обезбиједити несмјењивост власти“. Он такође додаје да је веома лоше што је, сходно томе, и опозиција објеручке прихватила ту праксу безусловног „удварања“ мањинама у Црној Гори.

„Лоше је то што опозиционе партије, које себи стављају грађански префикс, почињу радити исто, мислећи да ће на тај начин успјети да смијене режим, који скоро три деценије влада Црном Гором. Да се којим случајем десило да 8,65 одсто Бошњака, 4,91 одсто Албанаца и 3,31 одсто муслимана, који живе на територији Црне Горе, немају свога представника у, рецимо, Скупштини Црне Горе, десио би се ’врисак до неба‘ тог истог политичког сектора, али и разних међународних организација“, каже Грубач.

Управо због константне политике производње подјела и раздора међу већинским православним становништвом, Црна Гора је, по мишљењу нашег саговорника дошла до „апсурдне ситуације да политички представници мањинских народа у Црној Гори имају ’контролни пакет власти‘ на разним нивоима“.

„У свакој преломној политичкој ситуацији мањине се увијек опредјељују за коалицију са партијом шефа режима, јер је она у стању да им задовољи све личне интересе, и обезбиједи све што пожеле. Послије свега, можемо казати да је политички систем у Црној Гори потпуно деформисан. Да та системска изопаченост свом силином удара по интересима њеног православног народа, и то је јако опасно јер логички води ка неизбјежној радикализацији друштва, са свим консеквенцама које из тога произилазе“, закључује Грубач.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Успјех политике „завади па владај“: Скупштина Улциња без одборника православаца

  1. BJRCG ovim šovinističko-islamističko-diskriminatorskim diskursom sve više podsjeća na svoje „sestre bliznakinje“ BJRM i BJRBIH“, a sve tri su veoma blizu totalnog raspada!

  2. Само погледајте шта уради црвени преварант Бечић.Због својих себичних партијских интереса осташе и они и ДФ и СНП ван општинског парламента.

  3. Ulcinj je već „velika Albanija“, zahvaljujući ovom režimu koji vodi izrazito velikoalbansku, islamističku, antipravoslavnu, antihrišćansku, antislavensku, a u odnosu na srpski narod i rasističku, šovinističku i nacističku politiku!

  4. U tim sredinama nama treba da su oni promjer onamo gdje su oni manjina,jedino tako se sa njima moze izaci na neki racun.Medjutim DPS sekat je sekta i tu nema pomoci,komunisti su uvjek goivrili o sektastvu,naravno na sebe nijesu mislili jer iako su seka ,sto javno jos nijesu priznali,ali i da jesu, cemu to,to je njima preslo kao sluzokoza u zelucu pa se umjesto nje napravila sluzokoza DPS-a,koja pojede i sazvace sve sto joj stoji na tanjiru !

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *