ИН4С

ИН4С портал

УРА: О културним добрима у Црној Гори одлучиваће закони, а не састави било које Владе

1 min read
У сусрет усвајања измјена и допуна Закона о слободи вјероипсовијести које се очекују на скупштинском засиједању које почиње данас огласили су се из Грађанског покрета УРА оцијенивши да су противници оваквог текста закона они који не заговарају једнакост према свим вјерским заједницама и људи емотивно изманипулисани пропагандом ДПС-а.

ГП УРА

У сусрет усвајања измјена и допуна Закона о слободи вјероипсовијести које се очекују на скупштинском засиједању које почиње данас огласили су се из Грађанског покрета УРА оцијенивши да су противници оваквог текста закона они који не заговарају једнакост према свим вјерским заједницама и људи емотивно изманипулисани пропагандом ДПС-а.

Осврћући се на критике дијела јавности због брзине и хитности усвајања ових измјена и неконсултовање Венецијанске комисије из УРЕ поручују да све те критике не стоје.

„Ово је текст закона који у јавном простору Црне Горе егзистира још од 2016, а од прошле године готово свакодневно. Дакле, ово није неки нови текст већ само онај који је пречишћен од вануставних чланова и ДПС-ових чланова који су служили за изборни инжињеринг. Став Венецијанске комисије на текст закона у потпуности је испоштован и у овим измјенма закона нема ништа што се коси са њиховим начелима“, казали су из УРЕ.

“То што институције нијесу радиле свој посао и што су нестајала културна добра Црне Горе није резултат овога закона него урушених институција и погубне политике ДПС-а. Сада на сцени имамо замјену теза, а црногорским бајраком, УРИ најмилијим, покушава се прикрити вишедецинијска пљачка државне имовине и пракса уништавања свега вриједног па и културних добара Црне Горе. Црној Гори су потребне јаке институције од било које владе”, истакли су они.

Из УРЕ понављају да се измјенама закона све вјерске заједнице (СПЦ, ЦПЦ, исламска, католичка, јеврејска и многе друге) у Црној Гори стављају у исти положај и да овим законом потпадају у јединствени правни поредак Црне Горе.

„Дакле, ми укидамо праксу коју је баштинио тридесетогодишњи режим ДПС-а и овим законом све вјерске заједнице на истим основама потпадају под правни поредак Црне Горе. Бришемо чланове који су били вануставни и тичу се имовине вјерских заједница, јер о томе треба да брину судови кроз судске поступке, а не Закон о вјероисповијести. Мијењамо праксу дискреционог права Владе Црне Горе да руководи културним добрима. То је могућност коју је себи додијелио ДПС у претходном тексту Закона, дубоко вјерујући да ће заувијек бити дио власти, а све како би могао да самовољно одлучује о судбини културних добара. Нова Влада је, самом чињеницом да је предложеним измјенама и допунама Закона отписала себи то право, показала да јој је јачање институција државе приоритет а не гомилање надлежности. Културна добра третираће Закон о заштити културних добара, који спроводи надлежна Управа за заштиту културних добара. У пракси, то значи да састав ниједне Владе не може произвољно располагати културним добрима, да ниједно културно добро не може бити изнијето, нити одузето од државе Црне Горе, уколико то није у складу са поменутим Законом, који је знатно ригорознији“, указују они.

Из УРЕ поцртавају да су овим текстом закона успјели оно што тридесетогодишњи режим ДПС-а није за 30 година а то је да су све епархије СПЦ са Митрополијом црногорско-приморском увели у правни оквир државе и да Црногорској православној цркви, која је готово све вријеме владавине ДПС-а била понижена и регистрована као НВО, додјељују потпуно легитиман правни оквир вјерске заједнице, уосталом као и свим другим вјерским заједницама.

„Дакле, сва халабука која се диже претходних дана о тобожњем усуду овог закона за једну нацију, државну имовину Црне Горе и једну вјерску заједницу је плод манипулације оних који се плаше усвајања Закона о поријеклу имовине и интересних група блиско повезаних са њима“, закључују из УРЕ.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

5 thoughts on “УРА: О културним добрима у Црној Гори одлучиваће закони, а не састави било које Владе

  1. Ne razumem u čemu je poenta.Koliko znam vlada je ta koja je osnovala upravu za zaštitu kulturnih dobara.Kako misli da ista zaštiti ako ona ne pripadaju državi Crnoj gori.Kome su data na upravljanje neka ih koristi ali vlasnik mora da postoji i da se zna .Mislim da je ovo samo dodvoravanja DF od strane URE.

  2. Znači li ovo da će sveštenici i vjernici Crnogorske pravoslavne crkve moći pod jednakim uslovima koristiti i uživati pravo svojine nad hramovima i crkvama kao i vjernici i sveštenici SPC-a. Ako je tako ja kao Crnogorac nemam ništa protiv ovog revidiranog zakona. Uostalom čija je institucaija kulture koja će se baviti kontrolom kulturnog dobra u CG je li to Države Crne Gore ili neke druge države. I pitanje za sve koji su rođeni, žive i rade u CG vekovima, zašto ste vi koji ste ođe vjekovima i kažete da je Crna Gora vaša država protiv da crkvena imovina postane Državna naša zajednička?

    1. Rabin, ovaj tvoj kolega bot Folivora jeste mozda glup ili indoktriniran, ali ga ti brate precera. Ti si konkretan dokaz da i od glupoga postoji jos gluplji.
      Ps. da ne bi ponavljao procitaj moj komentar upucen tvome kolegi iz ANB, inteligentniji je za nijansu, pa ga zamoli da ti objasni sto ti nije jasno.

    1. Kako niko ne misli sta je kanonska priznata crkva a da se nešto nepriznate smatra u pravoslavlju sektom.Strasno je jednog rascinjenog popa koji je stvorio sektu sad podvesti pod pravni okvir što je niz u leđa mitropoliji crnogorsko primorskoj

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *