ИН4С

ИН4С портал

УРА: Министарство просвјете при одлучивању о организовању наставе прекршило Устав, извршило недозвољену сегрегацију дјеце

Из Грађанског покрета УРА реаговали су поводом недавне одлуке Министарства просвјете о начину организовања наставе у школској 2020/21. години.

Илустрација

Из Грађанског покрета УРА реаговали су поводом недавне одлуке Министарства просвјете о начину организовања наставе у школској 2020/21. години.

,,Сматрамо да одлука Министарства просвјете о начину организовања наставе у предстојећој школској години представља дискриминаторски акт, супротан Уставу Црне Горе и очигледну, законом недозвољену, сегрегацију дјеце по старосној доби, али и недозвољену и неоправдану сегрегацију школске дјеце у односу на предшколску”, саопштили су из УРЕ.

Министарство просвјете је, како објашњавају, повриједило основно, чланом 75 Устава Црне Горе, загарантовано људско право на школовање под једнаким условима.

,,То је урађено на начин што је Министарство утврдило организацију наставе која је непосредно дискриминаторска и којом је извршена сегрегација из члана 9 Закона о забрани дискриминације , тако што су сва малољетна дјеца у Црној Гори системски раздвојена по основу старосне доби, што је забрањено чланом 2 става 2 Закона о забрани дискриминације”, казали су из УРЕ.

Одлуком Министарства наставу у школи похађаће ученици 1,  2,  3,  4,  5.  и  6. разреда основне школе, као и 1. разреда средње школе, а остали онлине, уз консултације у школи на сваких петнаест дана. ,,Устав Црне Горе у члану 75 каже „Јемчи се право на школовање под једнаким условима. Основно школовање је обавезно и бесплатно“. Дакле, непобитно је да Министарство најгрубље крши Устав, јер не омогућава свој дјеци истог образовног нивоа уставом загарантоване једнаке услове школовања, већ их издваја“,  казали су из Грађанског покрета УРА.

Како су истакли, Министарство просвјете упорно покушава да промовише онлине наставу, која, како кажу, може имати штетне посљедице за дјецу.

,,Важно је напоменути да Министраство просвјете још увијек није публиковало резултате анкете у вези са онлајн наставом коју су родитељи попуњавали још у мају”, наводе из УРЕ.

Из ове партије подсјетили су да су готово све државе у региону још почетком септембра почеле регуларно са школском годином.

,,Ових дана можемо видјети како и у готово свим европским земљама дјеца или иду или крећу у школу, али не онлајн. Дјеци је мјесто у школама, а такав, класичан вид наставе тешко могу замијенити онлајн часови. Квалитетно образоване млађе генерације једини су погон који друштво води ка развоју”, закључили су из УРЕ.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *