Умјетност повезала Пупина и Предића: Народни музеј у Зрењанину чува вредно платно на којем је овековечен велики српски научник
1 min read
Михаило Пупин
Након рестаурације у Републичком заводу за заштиту споменика културе у Београду и изложбе у Галерији САНУ под називом „Дакле, Ви сте тај Урош Предић?“, портрет је, како каже Оливера Скоко, виши кустос-историчар уметности, постао део сталне поставке збирке зрењанинског музеја.
Путеви Уроша Предића и Михајла Пупина су се рано укрстили, а онда кроз дружења, сарадњу, међусобну подршку и уважавање, прерасли у једно искрено пријатељство. Како Предић наводи у својој „Аутобиографији“ када помиње Пупина, „иако четири године старији, био је мој друг из ђачког доба у Црепаји где смо заједно походили немачку школу, као припрему за прелаз у панчевачку Реалку„.
– Када је Предић уписао ову гимназију, Пупин је већ био њен ђак. Овај први је на себе као врсног цртача рано скренуо пажњу и већ као гимназијалац радио коректуру уместо својих професора. Но, Пупиново цртачко умеће нам је на неки начин откровење и то управо захваљујући једном гимназијском раду, цртежу на којем је приказао Косту Исаковића, а он је данас власништво Народног музеја у Зрењанину – додаје Оливера Скоко, истичући да сигнатура наводи на чињеницу да је Пупин овај цртеж урадио у трећем разреду реалке (1871. или 1872), у време када је ђак исте школе био и Урош Предић.

Године 1927. Предићу ће у Београд стићи фотографија са посветом: „Мом старом пријатељу Урошу Предићу на пријатну успомену. Михајло Пупин, Њујорк. Јан. 1927.“ Управо ово ће му бити предложак за портрет научника који је насликао за његову задужбину у Идвору 1930. године, слике која је власништво Православне цркве у Идвору.
Коначно, у трећем писму од 20. септембра, Пупин захваљује Предићу на послатим фотографијама на основу којих види да су портрети „изванредно лепи и да ће бити диван украс југословенске сале на питсбуршком Универзитету“.

Након што га обавештава о начину исплате за његов рад, Пупин писмо завршава речима којима изражава своју искрену захвалност и наклоност према пријатељу:
„Не могу доста да се надивим твојој физичкој и душевној снази која се изражава у твоме уметничком раду. Човек који у твојим годинама још тако дивно одржава свежину и ума и тела није створен из обичне материје. На сваки начин да су те свеци које си тако лепо представљао у боји на платну благосиљали својим најлепшим благословима. Дај Боже, да ти благослови одрже те још дуго времена у твојој данашњој свежини и ума и тела„, написао је Пупин.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

