ИН4С

ИН4С портал

УМХЦГ: О нама без нас

1 min read
Након што су више пута показали да Конвенцију УН о правима особа с инвалидитетом и њене основне принципе не познају, Министарство за људска и мањинска права наставља своју праксу неукључивања особа с инвалидитетом у процесе који их се директно тичу.

Након што су више пута показали да Конвенцију УН о правима особа с инвалидитетом и њене основне принципе не познају, Министарство за људска и мањинска права наставља своју праксу неукључивања особа с инвалидитетом у процесе који их се директно тичу, саопштено је из Удружење младих са хендикепом Црне Горе (УМХЦГ).

„Поштеђени осјећаја одговорности, без спремности да јавно признају своје пропусте и незнање демонстриране пред Комитетом УН о правима особа с инвалидитетом у августу ове године, након којих је држави упућено чак шездесет шест препорука, већ три мјесеца понављају причу о томе да је „Комитет поздравио напоре Црне Горе…“, да је поштовање људских права процес, да „разумију и прихватају“ своје обавезе. Вјероватно су због свих тих „похвалних“ ставова Комитета препоруке и скривали од црногорске јавности до 22. новембра. Своје тврдње успјешно демантују на сваком кораку, а врхунац су достигли креирањем верзије Конвенције УН о правима особа с инвалидитетом у лако разумљивом формату за особе с интелектуалним инвалидитетом и организовањем њене промоције на којој неће говорити ниједна особа с инвалидитетом“, наводи се у саопштењу.

Из УМХЦГ су нагласили да ниједна особа с инвалидитетом није била укључена у припрему ове верзије Конвенције.

„Подсјећамо да је управо Удружење младих са хендикепом Црне Горе имало кључну улогу у изради Закона о забрани диксриминације лица са инвалидитетом у духу принципа Конвенције УН. Такође је учествовало у изради Анализе усклађености законодавства у Црној Гори са Законом о забрани дискриминације лица са инвалидитетом и Конвенцијом УН о правима лица са инвалидитетом, са препорукама за хармонизацију, као и у изради Стратегије за заштиту лица са инвалидитетом од дискриминације и промоцију једнакости за период 2017-2021. с Акционим планом за 2017/2018. годину.“

По њиховим ријечима, ово Министарство је и приликом израде ових докумената обликовало њихов завршни текст без икаквог информисања представника/ца Удружења. Из организације су истакли да Удружење младих са хендикепом Црне Горе има и представника у Комисији за праћење спровођења Стратегије за заштиту лица с инвалидитетом од дискриминације и промоцију једнакости за период 2017-2021.

„Вјероватно наведено није било довољно или је управо било разлог да Министарство искључи Удружење из процеса израде верзије Конвенције у лако разумљивом формату. Када се једна од најактивнијих организација ОСИ на пољу борбе за људска права ове групе и примјену Конвенције УН искључује из процеса важних за ОСИ, на велику жалост нашег друштва, не чуди чињеница да се воља и став дјеце с инвалидитетом и особа с интелектуалним инвалидитетом које се у Црној Гори не питају ни како ће организовати свој свакодневни живот потпуно игноришу од стране оних институција које би управо требало да подстичу развој и исказивање воље и става тих особа“, истакли су из УМХЦГ.
„Пошто је више него очигледно да они који су је усвајали и треба први да је се придржавају, Конвенцију нијесу ни прочитали, УМХЦГ истиче да користе ову прилику да их подсјете на члан 2, став 3 Конвенције, који гласи:
„Приликом развоја и спровођења политике и законодавства усмјерених на примјену ове Конвенције, као и другим процесима доношења одлука о питањима која се непосредно тичу лица са инвалидитетом, државе потписнице ће то чинити уз блиске консултације и активно учешће лица са инвалидитетом, укључујући дјецу са инвалидитетом, кроз организације које их представљају и заступају.“

„Подсјећамо овдје Министарство за људска и мањинска права на чињеницу да је Удружење младих са хендикепом Црне Горе руководило радом неформалне коалиције организација особа с инвалидитетом која је у августу Комитету представила Алтернативни извјештај о спровођењу Конвенције, да наших шеснаест година борбе за поштовање права особа с инвалидитетом и рада у складу са моделом приступа инвалидитету заснованом на људским правима значе довољно да се скоро сваки наш коментар и препорука уврсти у препоруке које је Комитет упутио држави, те да нас то чини и више него позваним да о Конвенцији говоримо, промовишемо је и, нажалост, бранимо и њу и особе с инвалидитетом од оних који би требало да им омогуће уживање права“, нагласили су у УМХЦГ и додали:

„Имајући у виду да се овдје ради о особама с интелектуалним инвалидитетом и дјеци, Министарство опет крши Конвенцију јер ни њих није укључило у процес консултација.“

„Да у Министарству за људска и мањинска права познају и поштују права особа с инвалидитетом, држали би се гесла овог покрета: „Ништа о нама без нас!“. Овако, још један Свјетски дан особа с инвалидитетом и израда верзије Конвенције у лако разумљивом формату пролази без нас, уз потпуно игнорисање надлежних, осим декларативног „прихватања и разумијевања“.
Још једном позивамо Владу Црне Горе и Министарство за људска и мањинска права да преиспитају свој став према особама с инвалидитетом, да нас укључе у доношење важних докумената у области инвалидности, да заиста чују оно што имамо за рећи и поручујемо им да СЕ БЕЗ НАС О НАМА НЕ ГОВОРИ“, закључује се у саопштењу УМХЦГ.

 

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *