ИН4С

ИН4С портал

Уместо финансијске базуке – привредници издржите!

1 min read
После скоро годину дана корона-кризе, Влада нема ништа боље да понуди привредницима од пароле - издржите. То није само јадно – већ и јавно признање неспособности и немоћи.

Илустрација

После скоро годину дана корона-кризе, Влада нема ништа боље да понуди привредницима од пароле – издржите. То није само јадно – већ и јавно признање неспособности и немоћи.

С обзиром на тренутно смањење броја инфекција и вредности инциденције, многи захтевају барем регионално ублажавање мера, заједно с перспективама отварања, за гастрономију или трговину на мало.

С друге стране, ту су упозорења виролога, који због агресивних мутација вируса указују на опасност од трећег таласа, уколико дође до прераног отварања. Али пре свега су ту људске судбине које стоје иза предузећа које месецима не могу ништа да предузму.

Петер Алтмајер

Морамо се сложити са министром привреде када каже: Ако отворених очију улазимо у трећи талас, онда би то економију заиста могло да баци на колена. Ово су тешка времена и Петер Алтмајер је у праву.

Ништа од базуке

Али: то ни на који начин не оправдава неуспех његовог министарства (и његовог колеге Олафа Шолца задуженог за финансије) у вези с исплатама помоћи. Најавили су финансијку „базуку“, но засад се не осећа скоро ништа.

Да не би било баш јако непријатно, Министарство привреде је на почетку Алтмајеровог јучерашњег самита с привредницима најавило нови пакет помоћи за такозване соло- предузетнике. Сада се, молим вас, чврсто држите: „Помоћ за нови старт“ износи 25 посто годишњег промета из 2019. – и максимално 7.500 евра. Четвртина! И то условно… Јер, ако губитак соло-привредника (који запошљава само сам себе) буде мањи него што се очекивало – враћај паре.

Оно што у потпуности недостаје је нешто попут плана – или чак перспективе. О креативности да и не говоримо. Где су детаљни степенасти планови за регионално попуштање мера? Због чега мале радње у неком округу с инциденцијом од 16 (!), не смеју бити отворене? Где је стратегија вакцинације прилагођена успореној испоруци вакцина? (Корпорације као што је ВW већ размишљају о развоју својих планова вакцинације како би заштитиле своје запослене.) И шта је коначно са оним што су медицински радници на почетку пандемије прогласили једном од могућности: тестирати, тестирати, тестирати!

Чини се да се овде барем нешто покренуло – ако је веровати министру здравља, који грађанима од марта жели да понуди бесплатне брзе тестове. Уколико ускоро буде доступан довољан број комплета за самотестирање антигена, зашто се онда брзо не би развио систем заснован на подацима: тест – а уколико је резултат негативан 24-часовна карта за посету ресторану, фризеру, за одлазак у биоскоп. Па чак би и спортски догађаји и концерти били изводљиви – барем у ограниченим оквирима. Наравно, запослени у ресторанима итд. такође би морали показати негативан тест. Али то би функционисало.

Људима је потребна перспектива

Наравно, то кошта (али тестови ће брзо бити јефтинији, јер и ФФП2 маске данас коштају много мање него на почетку пандемије), наравно да би се морао организовати такав један систем. Но, ништа од тога није квадратура круга, већ постоје изводљиви модели. И на крају, локдаун сваке седмице такође кошта: наиме, 3,5 милијарде евра, према проценама Института за истраживање тржишта рада.

Хенрик Беме

Људима је потребна перспектива – а перспектива не може бити да се све дуже скривају и чекају док олуја не прође. Са примјењивом стратегијом тестирања време до имунизације могло би се премостити, поготово јер ће оно вероватно трајати дуже него што се у почетку очекивало. Али на овај начин би се ресторани, фитнес студији и продавнице могли барем деломично отворити. Могло би се чак одлазити на стадионе или на концерте. Отварање! То је оно што људи желе.

Јавно признање немоћи

То би морао да зна и министар привреде. Али очито он нема воље да се у борби против пандемије столећа покаже отвореним за нове идеје. И након јучерашњег састанка држаће се познатих рецепата: Алтмајер је обећао да ће „размислити“ о побољшањима када је у питању финансијска помоћ (!), а требале би да се израде и препоруке (!) за стратегију отварања.

Не, то не звучи као храбар, креативан план. После скоро годину дана корона-кризе, влада нема да понуди ништа боље од пароле – издржите. То није само јадно – већ и јавно признање неспособности и немоћи.

Аутор: Хенрик Беме

(Извор: DW)

<
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

2 thoughts on “Уместо финансијске базуке – привредници издржите!

  1. Riječ je o vladi Njemačke i o ljudima koji su profesionalci, i nema te politike koja će njih da ućutka, niti može. Takvi su im profesori fakulteta, doktori, A NE ĆUTI DA TE MILIVOJE NE OMRČI!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *