ИН4С

ИН4С портал

Украјинци у редовима НДХ

1 min read
Многи не знају да је Анте Павелић у емигрантској фази имао блиске и сарадничке контакте са тадашњим вођама украјинске антикомунистичке емиграције.

Пише: Драгослав Бокан

Већ 16. априла је формирана војска НДХ, са великим бројем пензионисаних официра некадашње Астроугарске војске (њих 838), уз чак 2662 официра бивше југословенске армије (515 поручника, 417 натпоручника, 1005 сатника и надсатника, 254 бојника, 228 потпуковника, 212 пуковника и 31 генерал).

Дезертерство из војске Краљевине Југославије је добило пригодно, много нежније име: ”самодемобилизација” и многи дотадашњи носиоци највиших војних одликовања су их скинули са груди и повадили из витрина, заменивши униформу са белим орловима за ону са шаховницом (ускоро порскану невином српском крвљу).

У знак сећања на Први светски рат и тадашњу традицију војевања, хрватска војска је службено названа ”Хрватско Домобранство” и у њене редове су, између осталог, масовно ступали припадници разних мањинских националних група. Међу њима, са посебном страшћу, и Украјинци…

Многи не знају да је Анте Павелић у емигрантској фази имао блиске и сарадничке контакте са тадашњим вођама украјинске антикомунистичке емиграције.

Везе су постојале још од раније, првенствено кроз деловање рођеног брата ”НДХ маршала” Славка Кватерника, егзотичног имена Петар Милутин (који је крајем Првог светског рата служио у Главном Стожеру Галицијске армије, као начелник стожера ”Сиве дивизије” такозване Украјинске државе). Петар Милутин Кватерник је служио у југословенској војсци (као мајор), а одмах затим је отишао у емиграцију као члан усташког покрета.

Током тридесетих година су Украјинци ишли на обуку у италијанским ”камповима за тренинг” заједно са хрватским усташама. Вођа тих украјинских герилаца, Михајло Колодзински, био је, уједно, и један од искусних предавача ”војних вештина” у кампу Сан Диметрио (где је са њима био и злогласни Владо Черноземски, касније познат као убица југословенског краља Александра Карађорђевића). Остала су забележена имена ових украјинских сабораца усташких терориста: Олекса Бандера (Степанов брат), Михајло Миушински, Лев Криско, Роман Куцак, Григориј Купецки, Мухајло Гнатив и Григориј Фајда.

И сви су они након атентата на југословенског краља били пребачени од италијанских власти на једно острвце северно од Сицилије, где су провели неколико година у потпуној изолацији (спремајући се за своје акције у рату који се већ ваљао преко брега)…

А да се сад вратимо на главну тему: прилазак Украјинаца војсци Независне државе Хрватске одмах по њеном формирању.

Указом генерала Аугуста Марића, заповедника хрватске пешадије, 2. јула 1941 (непосредно по почетку напада Вермахта на Совјетски Савез) формирана је УКРАЈИНСКА ЛЕГИЈА (првобитно у саставу 369. пешачке пуковније, а у саставу Врбоског дивизијског рејона).

Пошто Немци нису допустили овим новопеченим украјинско-хрватским бојовницима да пођу на Источни фронт, они су кренули у рат са четничким и партизанским јединицама (након почетка опште побуне српског народа због почетка масовних клања већ првих месеци постојања НДХ). И тако је почело украјинско проливање српске крви, у братском ”здругу” са њиховим хрватским саборцима.

Од пријављених 1200 добровољаца, у редове Украјинске легије је примљено њих око 500 (јер су услови били завршен војни рок и да кандодати имају мање од 40 година). Већина су били Украјинци из Босне, уз једну групу посебно активних загребачких студената Украјинаца.

Већ 22. августа исте године су ”украјински драговољци” већ дали заклетву Павелићу, као ”Прва сатнија украјинске легије”. Први заповедник Украјинске легије био је извесни Дмитро Луценко, а убрзо после њега много познатији Володимир Пањкив (1896, Коломија – 1947, Загреб), као ”причувни бојник” по чину.

И одмах је почела обука припадника ове формације, која је трајала све до пролећа 1942. године…

На својим униформама су (уз све хрватске ознаке) имали и нашивке са украјинским ”трозупцем” на плавој позадини, а касније, уместо тога, значке у облику малог металног штита са својим националним симболом, ”трозубцем” на десној страни груди…

Након тога су ти усташки Украјинци кренули у борбу против четничких формација у Прњавору, Дервенти и на Козари у лето исте године. Истовремено су кренули и на партизанске формације на подручју Босне…

Троје Украјинаца је добило од поглавника Павелића сребрне медаље ”За храброст”, а Михајло Маљарчук се ”посебно истакао при заузимању српске цркве у Пиплићима”. А командант легије, Луценко, је ускоро добио и други орден за храброст (у борби у срспким селима Мајевцу и Ратишту)…
У каснијим борбама су још петорица Украјинаца добили одликовања, а борбе су се настављале (са различитим успехом, уз неке победе и понеки пораз).

Временом је украјинска ”сатнија” прерасла у ”бојну” (што сведочи о повећаном броју њених припадника), а укупно је у трогодишњим борбама погинуло 120 украјинских легионара… А после рата је одређен број ових добровољаца у усташким редовима био стрељан од партизанских власти, док је већи број њих свој живот завршио у Јужноја Америци (где су живели заједно са хрватским емигрантима)…

Њихову ”мисију” су 1991. године наставили украјински добровољци који су се придружили Хрватској војсци (ХВ), Хрватском вијећу обране (ХВО) и Хрватским обрамбеним снагама (ХОС), учествујући у борби са Србима. Они су Туђманову Хрватску сматрали наставком НДХ, а себе наследницима Украјинске легије из Другог светског рата…
Њихова имена нећу помињати. Нису то ничим заслужили, сем по злу које су нам нанели…

P. S.
Унук једног од ових украјинско-хрватских бораца (Сергеја Хенриксена, припадника осиромашеног шведског племства из Кијева) је Борис Микшић, познати хрватски привредник и политичар (био је и кандидат за председника Хрватске на изборима 2005-е). Његов отац (Стјепан) био је пилот ”Хрватске зракопловне легије”, запамћене по учешћу на Источном фронту…

P. P. S.
Ова претећа налепница коју сам поставио као илустрацију лепљена је по Загребу током фудбалске утакмице Хрватска – Украјина, у марту ове године…

(Извор: Фејсбук-профил аутора)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

11 thoughts on “Украјинци у редовима НДХ

  1. Pokusacu da pruzim neke podatke, pametni ce istraziti a lakoverni poverovati.

    U danima nakon proglasenja NDH, Ukrajincima (najvise ih je bilo u Bosni, okolina Prnjavora i mnogo manja zajednica u Slavoniji) je poslat proglas da se uzdrzavaju od mesanja u unutrasnje sukobe Srba i Hrvata.

    Dezerterstvo iz redova Kraljevine najvise se odnosilo na Hrvate dok je pasivno drzanje bilo prisutnije kod manjina, koje su u strahu verovatno predosetile sta ce se dogoditi.

    Potrebno je sagledati I dva talasa emigracije koje se odnose na Ukrajince, koji su zajedno sa “Belom armijom” dosli na Balkan nakon gradjanskog Revolucije 1917. Jedan deo tih Ukrajinaca imao je izrazito jak nacionalni karakter I odut se povlace linije I veze sa raznim “revolucionarnim” pokretima koji su se formirali od 1918. Prvi talas emigracije Ukrajinaca I drugih (Srbi ih u Bosni zovu jednim imenom – Galicijani) otpoceo je krajem XIX veka I znacajno je doprineo razvoju privrednih aktivnosti. Nemci su 1941. zeleli da eksploatisu tu cinjenicu, pa je regrutovanje najvise teklo pod parolom „Borbe protiv Boljsevizma“.

    Ucesce Ukrajinaca u ovim “gerilskim” aktivnostima predstavlja retkost a ne pravilo. Dakle, tu podrsku stanovnistva o kojoj se govori nema ni govora. Moze se reci da su to pre bili avanturisti, pripadnici Ukrajinskog naroda. Ne znam da li postoji jedan narod koji nema takvih primera.

    OUN je do 30. Juna 1941. u Lviv proglasio svoju republiku, ali su istu Nemci odmah ukinuli, pohapsili vodje I stavili je u ilegalu. To je uticalo na cinjenicu da tzv “Ukrajinska legija” u NDH stavljena izvan utvrdjenih planova o slanju na Istocni front. Vecina je razoruzana. Radilo se o 369. “pukovniji” koja je ratni put okoncala u grotlu Staljingrada. Veci deo ove jedinice cinili su dobrovoljci ali su u najvecem broju imali “ekonomski” udeo te odluke. Hrvatska „legija“ je u svojim redovima imala najveci procenat stanovnistva regrutovanim sa podrucja Bosne.

    Usledice pokolji ustasa kao onaj u Kremni – to je odjeknulo I dodatno uznemirilo lokalno stanovnistvo o karakteru NDH, pa se o nekakvom “dobrovoljnom” odlasku u Legionare takodje moze govoriti kao netacnim. Takodje, strahovalo se od odmazde pa je skrivanje I izbegavanje vojnog sluzenja imao masovni karakter. Sa druge strane, veliki broj Ukrajinaca je od 1942. odveden je u Jasenovac I druga stratista, najvise zbog pomaganja ili skrivanja svojih komsija Srba. Postoje registri I imena, pa pogledajte sami. Jednim delom I zbog pasivnog drzanja ali I cinjenice da je takodje jedan deo prikljucio partizanima. Zanimljivo je I drzanje cetnickih jedinica prema ovim manjinama.

    NKVD je 1944. u Jugoslaviju dosao sa arhivama i uglavnom trazio „neprijatelje Sovjetske republike“ pa je znatan broj ovih ekstrema jednostavno streljan ili obesen.

  2. Taj dr Ante Pavelić (zubar) od 01.12.1918. godine i ovaj zlikovac i koljač dr Ante Pavelić (doktor prava) nisu ista osoba!

  3. Srbiju je u Drugom sv. ratu je oslobađala Druga ukrajinska fronta, imena Ukrajinaca su posvud na grobljima iz tog rata – po Srbiji. Ovaj sadašnji srpski antiukrajinizam je sramota na veke-vekova za sadašnje primitivce!

  4. Mnogi ne znaju da je Ante Pavelić bio zagovornik Jugoslovenstva i zastupnik u Kraljevini SHS.Prvi ministar inostranih poslova u SHS je bio Hrvat Ante Trumbić.

  5. Evropa nema alternativu. Čuvena izjava čuvenog „lidera u regionu“ koji nestade ko jaje sa groba. Od njega ostade samo savetnik i moralna gromada Krle Idol.Kao i njegov eho predsednik Vučić.
    Stav evropskog parlamenta je da je Staljin najgrdji nacista . Pravoslavlje najveća opasnost za toleranciju i korektnost.Muhamed je već pet godina najčešće ime u Londonu a u pet najpopularnijih i u Beču.U ovom veku će se roditi poslednji Švedjanin,nek vam je sa srećom Vikinzi.Opušteno što bi rekli mladi.
    Ne hvala lepo nisam gladan.

  6. Не знам ко је аутор овог текста, као и одакле је. Оно што знам сигурно,то је да у Војсци Краљевине Југославије нису постојали официрски чинови: натпоручника, сатника, надсатника и бојника, већ потпоручник, поручник, капетан друге класе, капетан прве класе, мајор, потпуковник, пуковник, бригадни ђенерал, дивизијски ђенерал и армијски ђенерал.

    1. Aутор је познати писац, публициста и редитељ конзервативне орјентације, из Београда. Ако се поново вратите на текст, уочићете да није ни рекао да су чинови које сте побројали постојали у војсци Краљевине Југославије (нити Аустро-Угарске) већ да су то били чинови у НДХ, чији су носиоци били бивши официри Краљевине Југославије и Хабзбуршке монархије, хрватског порекла.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *