ИН4С

ИН4С портал

Удружење „Ћирилица“ – чувар српског идентитетског писма

Удружење "Ћирилица" из Требиња од основања 2014. године настоји да укаже на велики значај ћирилице као идентитетског писма српског народа, на коме се темељи српска култура и писменост, али и да исправи погрешне погледе на ово писмо.

Илустрација

Предсједница овог удружења Весна Андрић рекла је Срни да је врло специфично за Требиње да у моменту оснивања Удружења готово да није било ћириличних натписа на улицама Требиња, док је данас слика много другачија, будући да је већина натписа на јавним институцијама ћирилична.

Гледамо не само да исправимо неке погрешне погледе на ћирилицу него и да укажемо на то колико је она била значајна кроз историју за наш народ и да се на њој темељи наша култура – наводи Андрићева.

Андрићева наглашава да су током досадашњег рада организовали бројне активности које су имале утицаја првенствено на дјецу, организовали су врло занимљиве прославе Дана словенске писмености и слично.

Она додаје да је Удружење штампало репринт Савинског буквара, те да је ријеч о буквару из кога је учио Петар Други Петровић Његош, а чији се оригинал налази у Манастиру Савина, а који је крајем 17. вијека донијет из Русије.

Тај буквар до тог момента никада није био штампан у цјелини и био је занемарен у науци. Било је потребно да га мало прославимо и учинимо доступним читаоцима јер је ријеч о дјелу изузетне љепоте. Сав је осликан и изузетно је занимљиво осмишљен начин на који је требало учити слова из тога буквара – истиче Андрићева.

Она наводи да је Удружење једну цијелу годину посветило сјећању на Саву Мркаља који је осмислио данашњу модерну ћирилицу, а неправедно је запостављен у односу на Вука Караџића који је урадио посљедњи вид ћирилице по узору на Саву Мркаља.

Андрићева напомиње да је једна од заблуда да се са ћирилицом не може у Европу, истакавши да ово писмо чак и „Гугл“ препознаје као српско писмо, што значи да не постоје препреке за њено кориштење било гдје.

Сматрамо да бисте изградили и себе као појединца и да бисте изградили свој став о животу потребно је да имате темеље, а тај темељ у нашој култури је ћирилица, као дио наше традиције. Зато се каже да је она идентитетско писмо. У њој су написана сва дјела у нашој историји у Средњем вијеку и сви наши краљеви, научници су је користили. Врло је ружно одрећи се нечег толико вриједног – наводи Андрићева, која је и професор српског језика и књижевности.

Она истиче да ученици воле ћирилицу, те да им је она лакша за употребу, али да је због употребе интернета врло битно да дјеца схвате да морају да сачувају ћирилицу и да је користе и у званичној и у незваничној комуникацији.

Андрићева наводи да је епидемија вируса корона проузроковала застој у активностима Удружења прошле године, али да је у плану да у овој поново покрену активности кроз промоцију књиге професора Биљане Самарџић о раду Горажданске штампарије и низ сличних активности.

(Извор: Срна)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *