ИН4С

ИН4С портал

Удружење „Бијели Павле“: Превођење ријеке Зете у Никшићка језера

1 min read
"Црногорска стручна и лаичка јавност, јавна гласила, невладин сектор, грађани Никшића и Даниловграда, већ дуже вријеме се интензивно баве пројектом превођења ријеке Зете у акумулације Крупац и Слано"

„Црногорска стручна и лаичка јавност, јавна гласила, невладин сектор, грађани Никшића и Даниловграда, већ дуже вријеме се интензивно баве пројектом превођења ријеке Зете у акумулације Крупац и Слано“, налази се у саопштењу Удружења грађана и поштовалаца Бјелопавлића „Бијели Павле“ које преносимо у цјелости.

Јавност је упозната са расправом на презентацији пројекта од стране ЕПЦГ, одржаној у Никшићу 24.02.2017.г. са сљедећим чињеницама.

Да је главни пројекат урадила фирма ИБЕ из Љубљане, током 2016.године и да је елаборат о утицају на животну средину урадила фирма „Medix“ из Подгорице;

Да је 11.10.20161.г. склопљен уговор са одабраним извођачем за грађевинске радове, на износ од око 26 милиона евра, за реализацију пројекта превођења вода Зете у акумулацију Слано и Крупац

Да се дана љетос објављено да се привремено одустало од реализације пројекта превођења вода ријеке Зете;

Да је Веселин Грбовић, предсједник општине Никшић, 18.09.2017.г. на прослави дана општине, поново најавио реализацију пројекта превођења вода ријеке Зете у језера;

Да се превођењем вода до 32 m3/sec, може остварити повећање производње електричне енергије у ХЕ Перућица, годишње, од 30 милиона киловат сати;

Да ће се воде ријеке Зете преводити 300 дана годишње и, да ће минималан проток испод водозахвата у Заврху (према Дуклу и Вуковом мосту) износити 1.300 lit/sec;

Да су грађани који живе поред ријеке Зете, у њеном горњем току, изразили забринутост, због могућег пресушивања ове ријеке, од Заврха до Вукова моста, као и забринутост за могуће повећање поплаве према Брезовику и Горњем Пољу;

Да пројектант не гарантује елиминисање поплава у горњем току ријеке Зете…итд…

Разлог нашег обраћања јавности је, што, нити на презентацији пројекта, од стране ЕПЦГ од 24.02.2017.г. нити у било којој другој ситуацији, нити један релевантан орган, институција, референтан стручњак, а није на ову тему урађен ни посебан научни или стручни рад, посебно не одговорна лица општине Даниловград, па ни „хидролошка перјаница” г. М. Бурић, нису посветили ни мало пажње, или довољно пажње о могућим негативним утицајима од реализације овог пројекта, на доњи ток ријеке Зете, у њеном току кроз Бјелопавлићку равницу, а што посебно интересује, како наше чланове, тако и све грађане Бјелопавлића, а сигурни смо и ширу јавност Црне Горе.

Удружење грађана и поштовалаца Бјелопавлића „Бијели Павле“ баштини богату вишевјековну духовну и културну прошлост благословене бјелопавлићке земље, са жељом да допринесе бољем и срећнијем животу свих грађана у овом дијелу Црне Горе. Једна од основних мисија Удружења је борба за очување и заштиту животне средине на подручју Бјелопавлића, посебно, на заштити свих бјелопавлићких водотока и водоизворишта, као и шума које нам припадају, значи цијелог подручја Бјелопавлића са циљем стварања и одржавања услова за бољи живот свих становника Бјелопавлића.

Наглашавамо да Удружење има позитиван став у вези стварања услова за повећање производње електричне енергије у ХЕ Перућица, јер је то за опште добро свих грађана Црне Горе, али не по сваку цијену и у интересу искључиво разних лобија који имају само један циљ и интерес – повећати свој лични профит, а на уштрб квалитета природних ресурса и услова живота њених грађана.

Схватили смо да Пројекат превођења вода ријеке Зете у акумулације Крупац и Слано, као и Елаборат о утицају на животну средину у вези превођења, нијесу посветили довољну пажњу о утицају на животну средину, на насеља и обрадиве површине поред ријеке Зете у Бјелопавлићкој долини.

Сви смо свједоци, да врелих августовских дана, ријека Зета има веома низак водостај кроз Бјелопавлићку равницу (ове године може се рећи чак екстремно низак – на нивоу еколошког минимума), али Зета ипак тече (у односу на друге ријеке-нпр.Морачу).

Најмање што очекујемо, да ЕПЦГ, као инвеститор пројекта превођења вода ријеке Зете у акумулације, а и одговорна лица општине Даниловград уз ангажовање „хидролошке перјанице“ г. Бурића,  на стручан и разумљив начин одговоре на наша питања:

  • Како ће се одразити, планирано превођење вода ријеке Зете у акумулације Крупац и Слано, на њен ток кроз Бјелопавлиће, у љетњим мјесецима, када Перућица не ради?
  • Постоји ли и колика је доза ризика да, у сушном периоду године, ријека Зете пресуши у Добром Пољу, на Слапу, на Копиту Бошковића, на Газу Гргуровића, у Косићу, у Спужу и на другим локацијама?
  • Шта ће се десити са водоизвориштима на Глави Зете, на Обоштичком оку, са Дреновачким врелима, са Вишким врелом, Орашком јамом…у сушном периоду када се буде вршило превођење вода Зете у акумулације Крупац и Слано?

 

Такође желимо изнијети наш став, да се планирано превођење вода ријеке Зете у акумулације ХЕ Перућица, не може вршити 300 дана током године. Неразумљив и немогућ податак.

Примјећујемо да се од планираног повећања производње електричне енергије, од 30 милиона киловат сати у ХЕ Перућица, може остварити економско-финансијска добит од 1, 2 мил.евра (по актуелној цијени на берзи од око 4 еуро цента по киловат сату), а пошто се планира уложити 26 мил.евра (само за грађевинске радове планираног пројекта), рачунамо да је поврат планиране инвестиције 22 године???

Економски потпуно нерационално, неефикасно и непрофитабилно.

 

Користимо прилику да јавност подсјетимо на катастрофалне поплаве које су задесиле Бјелопавлиће у децембру 2010. године, а које су нанијеле огромне штете нашим грађанима и локалној привреди, па нас још више чуди пасиван и незаинтересован однос најодговорнијих лица локалне управе према овом питању (или морају да ћуте и слушају „због виших интереса“), а грађанима Бјелопавлића шта Бог да.

Зета ће у будућности можда тећи, а можда и неће. Показаће вријеме.

У овом моменту то нико не зна, а чини нам се ни „хидролошки маг“  кога константно локална управа ангажује као савјетника.

 

На крају захтјевамо од свих органа и стручњака ЕПЦГ, најодговорнијих лица општине Даниловград на челу са предсједником Ђурановићем, као и „хидролошког мага“, одговор на наша постављена питања, а све ради тачног информисања становника и јавности Бјелопавлића и Црне Горе о свим потенцијалним ризицима, те да се убудуће, правовремено предузму све потребне мјере у вези адекватног управљаеа великим проточним водама и акумулираним водама у акумулацијама ХЕ Перућица, како би се избјегле, предуприједиле или умањиле потенцијалне огромне штете и ризици за подручје доњег тока ријеке Зете (тока Зете кроз Бјелопавлићку равницу).

 Даниловград, 21. септембар 2017.г

                                   

                                                                                         Предсједник Удружења

                                                                                               Мр. Огњен Јововић

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *