ИН4С

ИН4С портал

УЦГ: Пет лажи Владе Црне Горе

1 min read
Предлог закона је, закључује Шофранац, утврђен упркос противљењу Митрополије црногорско-приморске, која окупља деведесет посто православних вјерника, којих у Црној Гори по задњем попису има 446.858,00 или нешто више од 72%.
Savo Šofranac

Саво Шофраанац

Предсједник Извршног одбора Уједињене Црне Горе, Саво Шофранац, саопштио је да је прва лаж Владе Црне Горе да „држава предлогом закона не покушава да отима имовину вјерских заједница.

Истина је да, истиче, Закон представља својеврсни lex specialis који суспендује и дерогира одредбе других закона којима се уређује право својине, начин њеног стицања и правила доказивања у судском и управном поступку. Ради се о закону који предвиђа конфискацију црквене имовине по „попису“, без обавезе државе да у поступку доказује чињеницу да је имовина која се одузима наводно била у државној својини, прибављена из јавних прихода државе или заједничким улагањем грађана (шта год то значило).

Друга лаж: „Мит је да је Српскаправославнацрква је старијаоддржавеЦрне Горе исвиправославнивјерскиобјектинатериторијиЦрне Горе суњеновласништво.

Православнацрква у Црној Гори, без обзира на њен назив и статус у прошлости, старија је од државе Црне Горе и сви православни храмови били су у њеном власништву. Данашња Митрополија црногорско-приморска једини је легални правни сљедбеник Православне цркве која је постојала у Црној Гори до 1918. године. Безочна неистина је да је Православна црква прије 1918. године била само корисник црквене имовине, јер само власник може отуђивати право својине на непокретностима, па и онда када му је за то отуђење потребна сагласност другог лица – државе. По изврнутој логици из саопштења Владе, сви они који су у данашње вријеме купили стан на кредит уз упис у катастар забране отуђења и оптерећења у корист банке, нису власници станова јер им је за отуђење непокретности потребна сагласност даваоца кредита, казао је Шофранац.

Трећа је лаж да је “процедура регистрације вјерске заједнице веома једноставна и не разликује се од правила регистрације правних лица која иначе важе у црногорском правном систему.”

Законом се уводи синтагма “организациони дио вјерске заједнице који дјелује у Црној Гори, чији је вјерски центар у иностранству”, што значи да се у односу на регистрацију других правних лица за које се као релевантна чињеница за дефинисање да ли се ради о домаћем или страном лицу узима адреса њиховогс једишта, за регистрацију вјеске заједнице уводи потпуно недефинисан појам вјерског центра, који отвара простор за манипулацију и произвољно одлучивање органа управе, казао је.

Шофрнац истиче да је четврта лаж да је “пријестоница Цетиње а не СПЦ уписана као власник Цетињског манастира.”

Митрополија црногорско-приморска је уписана као носилац права коришћења на Цетињском манастиру, које право представља реликт из времена друштвене својине и које је ex lege трансформисано у право својине, у складу са одредбом из члана 419 Закона о својинско-правним односима, рекао је.

Пета лаж: “Мит да је Предлог закона је утврђен без дијалогаса СПЦ”.

Предлог закона је, закључује Шофранац, утврђен упркос противљењу Митрополије црногорско-приморске, која окупља деведесет посто православних вјерника, којих у Црној Гори по задњем попису има 446.858,00 или нешто више од 72%.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “УЦГ: Пет лажи Владе Црне Горе

  1. Aferim ti ga, Savo, stari druže?… Dobar si advokat i talentovan političar… Ima tu malo i moje zasluge?… E, jedino te nijesam moga’ naučit’ da igraš basket?… Sjećaš se da sam te iza Gimnazije tukao rezultatom 11:0, 11:1…? Pozdrav!?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *