ИН4С

ИН4С портал

УЦГ: Незаконитост као модел рада у општини Никшић

1 min read
Уједињена Црна Гора поставља питање зашто Општина Никшић, почев од 2005. године када је преузела власт од опозиције, функционише као један неодржив систем препун дубиоза и противурјечности, систем који је кадровски неоспособљен да уређује и управља одређеним јавним и другим пословима у интересу грађана Никшића.
Nikšić, spomenikm Rezovi

Никшић

Уједињена Црна Гора поставља питање зашто Општина Никшић, почев од 2005. године када је преузела власт од опозиције, функционише као један неодржив систем препун дубиоза и противурјечности, систем који је кадровски неоспособљен да уређује и управља одређеним јавним и другим пословима у интересу грађана Никшића.

„Резултат таквог стања у општини је прије свега што се на функционерским, и мјестима старјешина органа локалне управе налазе лица без икаквог претходног радног искуства на таквим и сличним радним мјестима, лица са сумњивим дипломама стеченим у позним животним годинама у некој од провинција држава из окружења као што су Младеновац, Пожаревац, Соколац, Приштина, као и лица са сумњивим личним и пословним кредибилитетом“, поручили су из ОО Уједињене Црне Горе и додали:

„За разлику од градова у уређеним државама, у Никшићу се способни кадрови стављају на маргине друштвених, привредних и других збивања. Сви они који су имали прилику да се докажу у свом раду и имали одређене професионалне резултате, доживјели су да на њихова радна мјеста на незаконит начин дођу лица без икаквог личног, стручног, професионалног и сваког другог педигреа, који би их препоручио за обављање ових друшвено одговорних послова.“

Из ОО УЦГ сматрају да данас та лица, захваљујући нефункционисању институција система, поред незаконито стечених звања и незаконито додијељених им функција, примају вишеструко више зараде од оних кадрова који су своје дипломе стекли на законит начин и који стручно и професионално обављаљају повјерене им послове, и  који никада нијесу нити лично нити професионално били под ударом државних органа.

Када се узме у обзир да овакви кадрови руководе Општином Никшић, УЦГ наглашава да онда није чудо што је она данас дужна око два своја годишња буџета.

„Што је у последњих пет година примила из егализационог фонда, као неразвијена општина, износ од око један ипо свог годишњег буџета. Што јој је буџет из године у годину све мањи, а текући односно сопствени приходи остају непромијењени. Што грађани Никшића враћају огромна кредитна средстава и око 700 000,00 евра годишње за камате на та средства, а да основни дуг при том остаје исти или се чак повећава. Што се сваке изборне године прими у органе локалне управе или јавним установама чији је општина оснивач око 200 нових радника, а већ наредне године се из кредитних средстава исплаћују отпремнине за вишкове запослених“, напомињу из УЦГ.

Из овог ОО питају што зараде запослених радника остају непромијењене годинама, а износ бруто и нето зарада у буџету се повећава због исплате огромних зарада за руководећи кадар и за тајне исплате разних бонуса на зараде руководећем кадру.

„Што се у инфраструктурни развој града занемарљиво улаже, а он искључиво зависи од милостиње Турака, Кинеза, невладиних организација и државе Црне Горе. Што су се капиталне инвестиције у граду свеле искључиво на систем за пречишћавање отпадних вода који никако да се пусти у функцију и ако је коштао грађане Никшића око 16,5 милиона евра. Што се више по судским пресудама исплати за одштете грађанима усљед падова за материјалну и нематеријалну штету, јер се улице у зимском периоду не чисте и због уједа паса луталица него што се улаже на уређењу јавних зелених и других површина итд.“

Предсједник Општине Никшић Веселин Грбовић послије “бијега” Ђока Кривокапића са мјеста секретара Секретаријата за финансије, развој и предузетништво, УЦГ истиче да умјесто да распише јавни конкурс за попуну упражњеног радног мјеста, налази рјешење у томе да, већ више од 9 мјесеци, ангажује вршиоца дужности на то упражњено радно мјесто. Познато је, наглашавају они да је то супротности са Законом о државним службеницима и намјештеницима и Законом о локалној самоуправи.

„Јавна је тајна да Ђоко Кривокапић, за чије је вријеме четворогодишњег мандата на мјесту Секретара за финансије, буџет општине из године у годину био све мањи, да је општина функционисала захваљујући искључиво средствима пореских обвезника из Егализационог фонда, кредитима и продаје сопствене имовине, и да су сопствени приходи износили нешто мало више од 50% остварених прихода, и даље руководи општинским буџетом, и ако је прешао за предсједника Одбора директора ЕПЦГ.

Такође, предсједник Грбовић умјесто да сходно Закону о државним службеницима и намјештеницима разријеши начелника Комуналне полиције Општине Никшић прије истека мандата, зато што је што је осуђен за кривично дјело које га чини недостојним за вршење дужности овако одговорног радног мјеста, сходно Кривичном законику Црне Горе, он истог и послије истека мандата противправно, именује за вршиоца дужности на то високо руководно радно мјесто.

(Начелник Комуналне полиције је пресудом Вишег суда Подгорица Кс.бр.20/2015 од 29. 2. 2015. године осуђен за кривично дјело залоупотребе службеног положаја на 8 мјесеци затвора, условно 2 године, а која је правоснажно потврђена пресудом Апелационог суда бр. КжС 12/2016 од 7.9.2016. године)“, поручују из ОО УЦГ и истичу:

„Поред наведеног, предсједник Грбовић је такође на незаконит начин именовао и секретарку Секретаријата за инспекцијски надзор Општине Никшић, као и низ других да их не набрајамо све редом, старјешина у органима локалне управе, а о чему се Управна инспекција Министарства јавне управе, иако је више пута у последње двије године вршила контролу код ове локалне самоуправе, не оглашава.

Управни инспектори умјесто да као лица са посебним овлашћењима врше инспекцијски надзор јединсвено, правично и неселективно у свим општинама у Црној Гори, они за разлику од Котора, Херцег Новог, Будве и Колашина гдје поступају у складу са законом, своју инспекцијску контролу у Никшићу по пријавама политичких партија, невладиних организација, физичких лица и упослених радника врше површно, селективно и незаконито, при томе злоупотријебљавајући службени положај.“

Управни испектори када су вршили контролу запошљавања у Општини Никшић, из ОО УЦГ истичу да су се налазили углавном формалне пропусте и неправилности приликом запошљавања непосредних извршилаца, и то од прије 15-20 година, и тражили да се отклоне утврђене неправилности, док су, наглашавају они, наведене и друге незаконитости именовања старјешина органа локалне управе као и незаконито запошљавње чланова породица општинских функционера (нпр. сина градоначелника) и заслужних активиста ДПС-а занемаривали.

„Уједињена Црна Гора апелује зарад спаса од даљег уништења града Никшића, од предсједника Владе Црне Горе и од министарке Јавне управе да преиспитају рад Управне инспекције у дијелу контроле запошљавања у Општини Никшић. Односно да се утврди због чега одредбе Закона о државним службеницима и намјештеницима нијесу испоштоване приликом запошљавања, како на високоруководна радна мјеста, тако и на службеничка и намјештеничка радна мјеста у органима локалне управе, као што је то рађено у појединим црногорским општинама гдје је на власти опозиција, а самим тим се заустави суноврат ове локалне самоуправе“, закључују из ОО Уједињене Црне Горе Никшић.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *