ИН4С

ИН4С портал

УЦГ добар модел за цијело друштво и примјер како се успјешно могу ујединити све разноврсности за корист заједнице

1 min read

Универзитет Црне Горе (УЦГ) је добар модел за цијело друштво и примјер како се успјешно могу ујединити све разноврсности и личне димензије за корист заједнице, поручио је ректор УЦГ-а Владимир Божовић на свечаној сједници Сената.

Он је рекао да је Универзитет повратио углед институције чији су ставови битни, а да се бројне државне институције све снажније ослањају на знања која стању у овој кући.

„Поред колега, које данас с правом и поносом истичемо на основу изузетних резултата, уједно славимо успјехе цијеле академске заједнице за допринос развоју научноистраживачког, умјетничког и стручног рада на УЦГ“, рекао је Божовић.

Како је истакао, са пуно аргумената, данас са поносом могу да кажу да су се чвршће повезали са свијетом, да су промовисали стварне, и помало заборављене вриједности, демократски и одрживи развој Црне Горе.

„Дугујем неизмјерну захвалност свим запосленимана УЦГ на нечем посбном што се изњедрило у претходном периоду. Убијеђен сам да постајемо добар модел за цијело друштво“, рекао је Божовић.

Говорећи о постигнутим резултатима током године, Божовић је казао да је буџет УЦГ за 2022. годину износио 29 милиона, док је за наредну планирани буџет чак 34 милиона еура.

„Морам да истакнем крупне инфраструктурне захвате који су укључивали реконструкцију зграда више факултетских јединица, а такође је вођено рачуна о „зеленој“ страни живота Универзитета. У том смислу су израђена три парка на више од три хиљаде квадратних метара“, навео је Божовић.

Такође, како је додао, регулисано је питање простора које ће припасти УЦГ такозваној „Еко згради“.

Божовић је као важан резултат истакао и то што је у посљедње двије године електронска процедура пријаве за упис на УЦГ била једноставна и брза, и то све захваљући пилот пројекту електронског уписивања, који је финансијски подржала Европска унија.

„Покренули смо програме ангажовања студената демостраната за пружање помоћи и подршке у реализацији наставног и истраживачког процеса на нивоу цијелог Универзитета“, навео је Божовић.

Истакао је и да је УЦГ добитник похвалне награде Савјета Европе за „Холистички приступ академском интегритету”, а задржали су и статус институције са логоом изврсности људских ресурса у истраживању до 2025. године, који додјељује Европска комисија.

Према ријечима Божовића, ове године је потписано 20 нових, што чини укупно преко 80 билатералних уговора са свјетским универзитетима из 33 земље.

Такође, како је додао, 201 студент из Црне Горе је на неком од иностраних партнерских универзитета, док су на УЦГ-у тренутно 84 страна студента.

Божовић је током сједнице уручио звање емеритуса професору на Природно математичком факултету, Жарку Павићевићу.

<

Павићевић је казао да му уручење овог звања предствља подстерк за даљи рад и стварање, а све у циљу унапређења развоја Универзитета.

Павићевић је, између осталог, рекао да је Универзитет заједница професора и студената који трагају за истином и боре се за правду у најширем смислу те ријечи.

„Универзитет је васпитна институција јер професори својим држањем, односом према студентима, формирају комплетну личност младих генерација. Не могу да кажем да су узор, али свакако да својим ставом и држањем треба да утичу на младе и њихов приступ за будући живот“, казао је Павићевић.

Уручена су и признања за остварене резултате и доприносе развоју научноистраживачког, умјетничког и стручног рада на УЦГ у току ове године.

Тим поводом ванредна професорица на Медицинском факултету, Оливера Миљановић, казала је да је свако признање значајно, поготова кад они долази из куће највишег научноистраживачког и умјетничког остварења као што је то УЦГ.

„Оно због чега сам посебно задовољна је то што су сва истраживања током ове године остварена са домаћим ресурсима, са тимом из Црне Горе и у лабораторијама у Црној Гори“, напоменула је Миљановић.

Декан Поморског факултета у Котору, Шпиро Ивошевић, рекао је да је ово признање потврда резултата које је остварио у претходних пет година.

„Сама награда је и потврда рада читаве институције на чијем сам челу и свих резултата које је остварила јединица са које долазим. Све што радимо је зарад тога како би постали препознати у земљи, али и у региону“, казао је Милошевић.

Ванредни професор на Факултету драмских умјетности на Цетињу, Вук Вуковић, рекао је да су најважнија признања која долазе управо од колега.

„Ово признање је смјерница у ком правцу би требало да се крећу даља истраживања. Оваква линија подршке која се даје професорима чини да академска заједница буде боља“, рекао је Вуковић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!