ИН4С

ИН4С портал

У очекивању бисте: „А шта бисмо с Косовом и да нам га врате?“

1 min read
Када је – у једној телевизијској емисији – причао о својим шетњама Калемегданом, академик Љубомир Симовић – песник, драмски писац, есејиста и романсијер – описао је како је једног јутра угледао бисту Милоша Црњанског сву у ђубрету, истресеном из канте остављене да ружи песникову камену главу.

Пише: Мило Ломпар

Када је – у једној телевизијској емисији – причао о својим шетњама Калемегданом, академик Љубомир Симовић – песник, драмски писац, есејиста и романсијер – описао је како је једног јутра угледао бисту Милоша Црњанског сву у ђубрету, истресеном из канте остављене да ружи песникову камену главу. Ненаметљиво отискујући своју истрајну заокупљеност дубином времена које човек осети док шета Калемегданом, ношен асоцијацијама које се распростиру у разним правцима, Симовић је осетио и неко уравнотежење невидљивих сила света, пошто се сетио Црњансковог стиха о Христу са лонцем на глави. Подтекст је био прецизан: песникова бласфемија, као модернистичко пировање ироније над сакралним, призвана је у наш дух да бисмо дошли до дубљег смисла који упризорује канта са ђубретом на калемегданској бисти Милоша Црњанског.

Академик Љубомир Симовић видео је у томе – и грехота би било да нам је ускратио то своје истанчано наслућивање – неку вишу равнотежу ствари, ако не и провидност невидљиве врсте. (Није ни слутио – велики духови се понекад сусрећу на непознатим стазама – да понавља утисак који је исказао Крлежа када се исто то догодило са спомеником краља Александра.) Црњански би, пак, све то оценио – и сам чин, и академиково приповедање – као још један презир којим га је грађански Београд истрајно и неодступно даривао: и за живота, и после смрти.

Слабост културне политике најлакше се уочава кроз слабост институција: Гелен је с разлогом опомињао да у периодима криза снажно осећамо колико нам недостају институције. Али, ту слабост отискује и одсуство изузетних личности у јавном простору. То су они људи који истовремено престају да буду идиоти свога позива и не претварају се у политичаре свог уверења. Они, дакле, опстају у двострукој ангажованости која им наноси двоструку штету, јер штети и њиховом научном угледу и њиховом јавном утицају. Управо духовна ситуација нашег времена открива како постоји веза између слабости институција и одсуства личности. Та веза открива природу националних институција. О каквој промени у њима је реч?

Некадашњи уредник Радио Београда, можда тада и члан Савеза комуниста, па потом песник Источница, због чијег штампања је 1983. године растурена редакција Књижевних новина, као песник стихова о четничком команданту Душану Радовићу, који је заклан јер је клао, као песник који је певао о женама које разнобојним концима шију покров за Србију, академик Љубомир Симовић је не тако давно бескомпромисно именовао најновије и негативне промене у стању наше јавне свести: „Ми, међутим, више пажње обраћамо на стање свести наших суседа, него на стање наше сопствене свести. Ругали смо се Хрватима када је Тајчи певала ’Данке Дојчланд’, презирали смо косовске Албанце када су у Приштини подизали споменик Клинтону, а не видимо да се ’на нашем највећем стадиону’ деца мајке Србије масовно бацају у наручје ’мајчице Русије’!” Он је то рекао у разговору за Вечерње новости: 22. априла 2011. године. Он је, штавише, то поновио и у Летопису Матице српске: у септембарском броју 2012. године

Симовић наизглед указује на противречности које припадају нашој садашњости, које смо сви видели, премда су јавно остале ненаглашене. Но, упечатљивост његових примера као да, међутим, заклања одсуство симетризма у ситуацијама које су заокупиле његов дух. Није то ни необично: давно је речено да чак и Хомер понекад задрема, да свако поређење понегде храмље.

Када је певана песма Danke Deutschland, она је свакако била израз општег одушевљења разноврсне публике: она је изражавала преовлађујући талас хрватске јавне свести. Емитована преко телевизије, уз потпуну сагласност власти, песма је подразумевала склад у изражавању једне дубоке и трајне оданости. Када је споменик Клинтону подигнут у Приштини, он је подразумевао истоветни склад масе и елите.

Када су, међутим, навијачи одушевљено клицали руском премијеру Путину, у години 2011, када су се деца мајке Србије – по непакосном опису Љубомира Симовића – бацала у наручје „мајчице Русије” није било тог склада. Јер, певање и поздрави руском премијеру Путину беху праћени погрдама и протестима управљеним на тадашњег председника Србије. Зар је то промакло осетљивом уху академика Симовића? Зар он није чуо оно што је одјекивало „нашим највећим стадионом”? Нејасно је, узгред, зашто Симовић ставља ову синтагму под наводнике, као да се од ње дистанцира, кад је стадион заиста највећи у нас: онако како је Црњански наш највећи модерни песник а не Симовић, онако како је Симовић – у 2016. години – добио Извиискру а Црњански – у 1972. години – није добио Његошеву награду, онако како је Симовић академик а није Црњански.

Овог несклада између масе и власти није било ни у Загребу ни у Приштини. Певање и поклици у славу Русије били су, свакако, израз традиционалног српског русофилства, па можда и оправдан предмет непоткупљиве критике академика Симовића. Али, они нису били само то, јер су били и протест против српских власти: имали су форму ненасилног и демократског протеста због незадовољства српском државном политиком. Можда је то незадовољство било и неоправдано, можда је тренутак у којем је показано био неприкладан, али како се догодило да Симовић превиди тако очигледно незадовољство? Можда га је уочио, па похитао да му се отмено-салонски наруга?

Како је то промакло њему који нас је – у Летопису Матице српске – далекосежно опоменуо: „Има ли разлике између ’националне самосвести’ тих навијача и ’националне самосвести’ оних политичара који Србију, у односу на Русију, желе да виде у оном односу у коме су земље Варшавског пакта биле према Совјетском Савезу?“ Али, како су – са свеобухватног песничког хоризонта – нестали многобројни политичари који не само да нешто желе него Србију постављају у обавезујући однос према НАТО-пакту, који није – за разлику од Варшавског пакта – распуштен, који нас је – за разлику од Русије – бомбардовао и који је потпуно ситан у односу на слободарску успламтелост и стишану промишљеност Љубомира Симовића?

Да ли је он уопште чуо за НАТО-пакт? Зна ли он да је у нашим данима – некако баш онда када је он проглашен за добитника Извиискре – потписан далекосежно обавезујући споразум са НАТО-пактом? Како му то није засметало код наших власти, барем онолико колико му смета грађевински пројекат Београд на води? Како то он осећа кршење законитости и правне сигурности – иначе неспорно – у дивљачком рушењу кућа у Савамали, а не осећа да оно припада истом реду ствари као и противуставни Бриселски споразум? Зашто прећуткује да је на делу противуставно измештање десетина хиљада људи из Србије? Како не разуме да незаконитост у једној ствари природно доводи до незаконитог понашања и у другим стварима?

Драмски писац који је написао Бој на Косову на један начин пре а на други начин после октобра 2000. године, док је Његош о Косову имао само једно осећање, Љубомир Симовић у свим ситуацијама одлучујуће вредносно место додељује западној (америчкој) моћи. Отуд он напада садашњу (колонијалну) власт у ономе у чему је она слаба, јер то није у вези са западном (америчком) моћи. Али, он је не напада у ономе у чему је та (издајничка) власт јака, јер има подршку те моћи. Тако је Савамала – по њему – „парадигма ове власти”, али о Бриселском споразуму – ниједна критичка реч. У тој ствари постоји само прећутна подршка властима: премда скривена иза другоразредне критичности.

Шта, наиме, значи реторско – дакле, привидно – питање из Блица од 8. октобра 2017. године: „а шта бисмо са Косовом и да нам га врате”, односно „ако би вам САД или ЕУ, или било ко, вратили Косово, како бисте га интегрисали у Србију?” Оно представља сугестију да треба напустити и дипломатску борбу за Косово и Метохију. Ако ову сугестију повежемо са недавним изјавама другог академика, председника САНУ и председника Олимпијског комитета Србије, са толиким критичким изјавама председника Србије о косовском миту, откривамо део медијске и јавне мреже која омогућава промену јавне свести.

Тако Љубомир Симовић оцењује стање наше јавне свести или понашање наших власти зависно од правца који они заузимају у односу на западну (америчку) моћ: ако је тај правац критички, ако јавна свест – или власт – очитују незадовољство западном (америчком) моћи, он их осуђује; ако су, пак, правац јавне свести – или понашање власти – апологетски у односу на западну (америчку) моћ, он им се не противи, ма колико да се изневеравају ствари историје, истине или духа. Тако је и у Блицу: крај свих критичких опажања о бескрајним монолозима српског председника, нисмо чули ни назнаку гнушања над слугерањским изјавама лојалности истог човека које су упућене канцелару Немачке.

Све је у академиковом размишљању лоше постављено, премда је – баш због контролисане и рачунџијске критичности – погодно за оријентацију, будући да показује како је власт садашњег српског председника еминентно вођена другосрбијанском политиком. Јер, свака критика наших актуелних власти – због њихове вишестране рђавости, од моралне до политичке – која се не продужава ка онима који такву власт и постављају и одржавају, а то су западне (америчке) моћи, нужно је кратковида и темељно неморална. Није наша власт само сведочење о нашим најгорим особинама него и сведочење о лицу западних (америчких) интереса.

Када критикујемо само нашу власт, онда то чинимо зато што је она слаба, јер се не замерамо оној правој моћи која се налази иза ње. Када критикујемо само западну (америчку) моћ, онда је то маневар да сакријемо одсуство битне критичности у односу на нашу власт. Отуд је само критика и наше власти и њених западних (америчких) упоришта истинска и аутентична опозициона оријентација у нас. Ако је као политика и безизгледна, јер нема савезника, као оријентација и мишљење, као дужност интелектуалца, остаје незаменљива, јер је начелна.

Шта би се – у једној футуролошкој пројекцији – могло догодити једног будућег дана? Заставши – у јутарњој калемегданској шетњи – пред бистом писца који је разумевао кнеза Лазара у зависности од октобра у којем га је сагледавао, пред бистом Љубомира Симовића, која украшава Калемегдан, замишљени посматрач није угледао никакво ђубре нити канту постављену на песникову камену главу. Све је било – као што је и ред у немачкој Европи – лепо и уредно. Нелагодност је долазила из неочекиваног правца, у часу када се замислио: из ког света долази, из ког исечка времена извире, из какве стварности је приспела, одакле уопште та узнемирујућа помисао о канти и ђубрету који красе ту главу?

Извор: fsksrb.ru

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “У очекивању бисте: „А шта бисмо с Косовом и да нам га врате?“

  1. Zamislite devojku, koja sedi u baru iza shanka. Prilazi joj muskarac, prica joj slatke stvari, ali ona tacno vidi da to sto joj prica, nema veze sa 10 km unaokolo – njegovim stvarnim namerama, na sta on ustvari cilja. To je za mene Vucic.

    On je organizovao „dijalog o Kosovu“. Boze moj, sta tu ima loshe. KIM je jako vazan. Treba o tome pricati. On kao poziva SPC, istaknute intelektualce, NGO, lidere, gradjane.., da se izjasne, da mu daju smernice. Odlichan 5. Sta tu ima lose? Ali pazi kako on to radi: U njegovoj SNS stranci stvari su iste kao u Milovoj DPS. Oni su Bogovi. Niko ne sme da pisne protiv njih. Razlika je da se Milo basnoslovno napljackao, a Vucic nema nista. U smislu PATISKE DISCIPLINE, oni su isti. Znaci u stranci sa apsolutnom vecinom – nema dijaloga.

    Jadni Dachic, koji mu sluzi kao doguzak, je izasao u taj dijalog sa predlogom da se KIM podeli, pri cemu se najverovatnije misli da SR dobije one 3 opstine na severu, a ostalo da se prisajedini Albaniji. Vuchic ga je docekao na noz. Kaze, ako cemo deobe, Albanija ce da trazi Presevsku dolinu.

    Onda se javise neki pravi patriote, super-intelektualci, koji trezveno rekose: „Sta se zurite? Ko vas bile po usima, da mora bas sad, kad je KIM okupiran, da trazite kompromis. Neka konflikt bude zaledjen, cekati neka bolja vremena, kao sto je slucaj sa Kiprom“. Vucic je i to docekao na noz: „Sta smo mi u toj Kipar paraleli – Turci ili Grci“. Zamisli!

    Sta vam to sve govori? Da je Vucic vec potpisao u Briselu nekakve obavezujuce smernice, osnovnu saglasnost sa M.Z. (4 drzave) i sad mu kao sasmo fali „dijalog/monolog“. Dokaz je da je rekao – pricajte svi, slobodno se izrazite, nemojte da se ustrucavate da date svoje misljece, a ja cu na kraju da dam moj predlog i necu pitati nikoga posle toga! Tako sam uradio, kad sam saseko’penzije. Da sam pitao narod, mi ne bi bili pohvaljeni od MMF i ne bi uredili finansije. Budala uredjuje njegovu svojevoljnu uredbu z smanjenje penzija, koju moze da koriguje, smanji, popravi, posle par meseci – tro ova budala poredi sa njegovom nadolazecom odlukom da POTPISHE TRAJNI MEDJUDRZAVNI UGOVOR SA NATO-PROTEKTORAT DRZAVOM (Okinawa tipa)!

  2. Проф. др Мило Ломпар је стандардно, истинска елита србског народа. Али проблем је што немамо више таквих људи, но су већина Тадићи, Дачићи и Вучићи, дакле политиканти и медиокритети, полтрони. Савршени у политичким прљавим водама и демагози, као и – западни најамни радници. Свако од нас ако жели да буде патриота нека чита минимално 10 стр. историјске литературе (путописи, мемоари, старе новине, документе..) па је то око 300 стр мјесечно, а годишње 3600, што није занемариво. Читати са страшћу, јер се тако све памти, битно.. поредити, расуђивати.. и неће нам се десити да могу да нам продају измишљене ДАРИНКЕ ОБРЕНОВИЋ које би да цгци одгојени у Бгду кољу и сопствену мајку.. као овдје: https://www.facebook.com/crnogorstvo/photos/a.816838798374371.1073741980.473798159345105/1605908406134069/?type=3&theater

    Када се „цитирана“ књига погледа нема у тексту никакве Даринке Обреновић,ни у цијелој књизи нити на нету сем у том лажном контексту. Дакле измислише особу…па измислише да у тексту стоји овај крај,о клању мајки…и сл..тога у тексту нема а ранији текст има,само што то Пироћанцу пише Гарашанин..и нема тај негативни контекст како га криминализују. Тако су фалсификовали и посмртовницу Шћепана Мијушковића брушући знакове навода код псорбљавају цг…да испадне да неко то чини буквално..као да Цгци нису Срби и прије 1918.Тако сјецкају све говоре Николе и Његоша гдје србују, итд.. и неуки то гутају и вјерују и мрзе…и тако за казну добијају лаж,што нису читали и провјеравали духове. Пропаганда ствара политике,нације..и сл..а ми ако себи дозволимо да будемо колонија боље и не заслужујемп. Зато књиге у руке. Можете прво да читате од Ломпара ДУХ САМОПОРИЦАЊА..а даље стране путописце у ЦГ,књиге је издао ЦИД..итд..

  3. Фантастичан текст.

    Љубомир Симовић, поодавмо је само пуку рачунџија, онај који заплови такозваним грађанским водама, заједно са вјештицом Видом Огњеновић, Радмилом Лазић, и сличним антисрпским сподобилима. Све што се имало, пред њега се изнијело – па и Извиискра – иако се није удостоио да дође до Никшића, и прими награду. И тада је било Срба у ЦГ, који су се отворено питали, зашто Симовићу Његошева награда? Исто питање се некада постављало кад је добио и Љубишину награду.

    Био је члан СКЈ , а онда писао Источнице, и Обраћање Тројеручици. На крају, од иза тога делије, остаће само канта са ђубретом. Дакле – после кремирања..!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *