ИН4С

ИН4С портал

У КБЦ „Бежанијска коса“ посебно одељење за лечење постковид пацијената

1 min read

Илустрација (Фото Д. Миловановић)

Киничко-болнички центар „Бежанијска коса“, који је два пута био у ковид систему, сада има посебно одељење за постковид лечење, пошто, како је за РТС рекао доктор Богдан Црнокрак из те болнице, пацијенти који су имали средњетешке и тешке форме пнеумоније захтевају додатну пажњу, посебно због повећане склоности ка згрушавању крви.

КБЦ „Бежанијска коса“ од 3. маја изашла је из ковид режима.

Црнокрак је рекао је да немају сви пацијенти потребу да се јављају лекару после прележане ковид инфекције, то се не односи на оне који су имали лакше форме болести, они се не јављају, што не значи да неће бити и они предмет медицинске пажње.

„Они који су имали средњетешке и тешке форме пнеумоније, отпуштају се на даље кућно лечење и захтевају додатну пажњу. Према протоколу, они се контролишу у регионалним ковид амбулантама, осим строго селектовних, који се лече у нашој амбуланти због специфичности клиничког стања, које ми треба даље да пратимо“, истиче Црнокрак.

Наводи да је између 10 и 20 одсто пацијената који су пуштени кући, контролисано и даље код њих.

„Посебну категорију чине пацијенти који не захтевају стриктно праћење саме пнеумоније, већ имају одређене компликације и одлучили смо да због њих створимо нови део болнице – амбуланту за постковид праћење“, каже Црнокрак.

Према његовим речима, готово да нема органског система који није захваћен потенцијалним компикацијама. То су најчешће пулмолошке, кардиолошке, хематолошке, алерголошке компликације. Пацијенти захтевају мултидисциплинарни приступ.

„Сви пацијенти који су лечени и сматрају да им можемо помоћи, могу се јавити код нас“, рекао је доктор.

„Треба да се јави у своју регионалну ковид амбуланту, па ће лекар проценити да ли су тегобе последица ковида, последица погоршања претходног стања или нешто ново повезано с ковидом“, објаснио је он.

Др Црнокрак указује на то да постоји повећана склоност ка згрушавању крви, било која инфекција носи тај ризик и готово све инфекције су повезане са склоношћу ка тромбози.

„Приметили смо у ковид инфекцијама да су ти пацијенти много више повезани с таквом врстом компликација – не типичних у венском систему већ у артеријама. То су ретке тромбозе, а сада смо били у прилици да их пуно видимо“, рекао је Црнокрак.

„Нисам видео толико тромбоза у својих 20 година каријере као ових годину дана“, рекао је он.

Извор: данас.рс

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *