ИН4С

ИН4С портал

У Доњој Градини код Козарске Дубице: Сјећање на жртве Јасеновца

1 min read
Систем логора смрти Независне Државе Хрватске обухватао је око 80 логора, а Доња Градина било је највеће стратиште у систему концентрационог логора Јасеновац

Јасеновац

На Спомен подручју Доња Градина код Козарске Дубице у току је централна манифестација поводом Дана сећања на жртве усташког злочина у концентрационом логору Јасеновац у Другом светском рату, пише „Политика“.

Венце су положили председавајући Председништва БиХ Милорад Додик, премијерка Србије Ана Брнабић, председница Републике Српске Жељка Цвијановић, премијер РС Радован Вишковић , као и председник Скупштине РС Недељко Чубриловић и министри у владама РС и Србије.

На гробном пољу Храстови у Спомен-подручју Доња Градина почело је служење помена српским, јеврејским и ромским жртвама мучки убијеним у јасеновачком систему усташких концентрационих логора. Парастос српским жртвама служи српски патријарх Иринеј, а потом ће бити упућене јеврејска и ромска молитва.

На гробном пољу Тополе у Спомен-подручју Доња Градина положени су венци за више од 700.000 Срба, 80.000 Рома и 23.000 Јевреја који су мучки убијени у Јасеновцу.

Обележавање је почело Светом архијерејском литургијом коју је у Цркви Светих апостола Петра и Павла у Козарској Дубици служио епископ бањалучки Јефрем. Систем логора смрти Независне Државе Хрватске обухватао је око 80 логора, а Доња Градина било је највеће стратиште у систему концентрационог логора Јасеновац.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *