ИН4С

ИН4С портал

У Црној Гори живи скоро 64.000 странаца, они са најдужим пребивалиштем очекују пасоше

1 min read
У Црној Гори тренутно живи 63.746 странаца, од којих је за 30.930 одобрен статус странца са сталним боравком јер годинама живе у нашој држави и потенцијални су добитници држављанства, док је за 32.816 лица одобрен привремени боравак у Црној Гори

У Црној Гори тренутно живи 63.746 странаца, од којих је за 30.930 одобрен статус странца са сталним боравком јер годинама живе у нашој држави и потенцијални су добитници држављанства, док је за 32.816 лица одобрен привремени боравак у Црној Гори, пише Дан.

Премијер Здравко Кривокапић је недавно саопштио да је велики број грађана који годинама живе у Црној Гори, а нијесу добили држављанство те да ће ускоро предузети кораке за рјешавање тог питања.

У Министарству унутрашњих послова (МУП) још не знају какве ће измјене закона бити, али кажу да су 23. фебруара у процедури имали 468 захтјева за стицање црногорског држављанства пријемом и 116 гарантних аката да ће подносиоци захтјева стећи црногорско држављанство пријемом ако у року од двије године од дана издавања гарантног акта поднесу рјешење о отпусту из држављанства друге државе.

У Црној Гори има грађана који ту живе и 20 година, а нијесу стекли држављанство, највише их је, што потврђују и у МУП-у, из Србије.

“Црногорско држављанство као законска веза између физичког лица и Црне Горе стиче се без обзира на национално и етничко поријекло. У поступку стицања црногорског држављанства пријемом ниједан од подносилаца захтјева није дискриминисан ни по ком основу и свако ко испуњава услове може МУП. Иако најбројнији апликанти, држављани Србије под истим условима као и држављани других држава могу да аплицирају за пријем у црногорско држављанство”, наводе у МУП-у.

Адвокат Далибор Каварић каже да би неко постао црногорски држављанин, по закону мора, између осталог, у Црној Гори да законито и непрекидно борави 10 година прије подношења захтјева, има смјештај, извор прихода и неопходно је да прође безбједносне провјере. Он каже да закон даје привилегије црногорском исељенику и члану његове породице до трећег степена сродства у правој линији.

Каварић појашњава да су посебна категорија држављанства која се могу стећи пријемом случајеви пријемау држављанство, за лица која имају посебан значај за државни, научни, привредни, културни, економски, спортски и други интерес Црне Горе и ако не испуњавају услове који важе за друге случајеве.

“Из изјава премијера схватио сам да Влада планира измјене и допуне важећег прописа о држављанству које ће бити у правцу олаклашања и приступачности остварења овога права за регулисање статуса држављанства, па у овом смислу свакако треба консултовати позитивна упоредна искуства и легислативна рјешења из мањих државних система сличних нашем, како би ова област била стандардизована, али уједно и под пуном конктролом, када су у питању економска, демографска и социјална политика Владе, како не би дошло до неуравнотежености друштвено економског и политичког система државе”,каже Каварић.

Људи чекају и 30 година, испоштујмо њихова права

Од нове парламентарне већине само су у Демократском фронту спремни да говоре о држављанствима, а њихов посланик Маја Вукићевић каже да подржава идеју да се онима који имају стално пребивалиште у Црној Гори дуже од десет година дозволи да добију црногорско држављанство.

“Нажалост, познати су ни примјери људи који у Црној Гори живе и по 30 година, чија су дјеца овдје рођена, а нико од њих нема држављанство Црне Горе, па су тако деценијама лишени основних људских права. Драго ми је што се коначно покренуло ово питање, познато је да се Демократски фронт залагао за исто, и очекујемо да Влада остане при овим најавама које смо видјели у медијима, јер би се на тај начин овим људима омогућило да буду равноправни грађани Црне Горе у којој свакако живе већ толико година. Наравно, очекујем да се закон којим ће се питање држављанства за ову категорију грађана наћи у скупштинској процедури”, наводи Вукићевић.

СД: Нова већина обезбјеђује гласове

У опозиционој партији Социјалдемократе (СД) кажу да питање давања држављанства представља веома комплексну проблематику коју треба веома озбиљно сагледати.

Портпарол те странке Никола Зиројевић каже да премијер треба да отворено каже које су му намјере када преко Твитера најави измјене закона.

“Ми имамо и те како разлога да сумњамо у добре намјере Владе, тј. премијера Кривокапића када је ова тема на дневном реду. Вјерујемо да се овдје најмање ради о држављанству и регулисању статуса неког лица, већ само и искључиво о стицању гласачког права како би нова већина себи обезбиједила додатан, не мали број гласова. Било какве измјене прописа које би омогућиле увоз бирача са стране бисмо сматрали опасном авантуром, коју нико добронамјеран ко не жели да се о Црној Гори одлучује ван Црне Горе не смије дозволити! Надамо се да ником није пало на памет да тако покуш трајно да измијени наше политичке прилике, и да промијени „крвну слику” нашег друштва”, каже Зиројевић и поручује ако то јесте случај, „у већинској Црној Гори ће имати жестоког противника”.

(Дан)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “У Црној Гори живи скоро 64.000 странаца, они са најдужим пребивалиштем очекују пасоше

  1. Svi koji zive u crnoj gori duze od 5 godina treba da imaju pravo na drzavljantvo ovi iz S.D.a bi da uzimaju poreze socijalno penzisko a da nemaju pravo da odlucuju kaka ovaj bivsi basibozluk trosi njihovu muku.

  2. Treba dati državljanstvo svima .Pa i Crnogorcima koji žive u Srbiji.Ali pravo glasa ne treba da imaju ako glasaju i imaju pravo glasa u drugoj državi.

  3. Sd: da se o Crnoj Gori odlucuje van Crne Gore?! Ljudi zive 30 godina u CG i njihova djeca, nemaju drzavljanstvo ni pravo glasa i ovi iz sd se usudjuju da daju ovakve komentare. Bolje nek se zapitaju kako oni iz Luksemburga, Njemacke itd. I njihova djeca rodjena tamo mogu da glasaju na svakim izborima naravno za one koji su im placali karte preko Montenegro Airlinesa.

    17
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *