ИН4С

ИН4С портал

У ЦКБ-у проневјерено неколико стотина хиљада евра?

1 min read
Банка, како су навели, интензивно сарађује са надлежним државним органима, те очекују да ће “изоловани случајеви неетичке пословне праксе којима смо били изложени и који су проузроковали материјалну и репутациону штету банци добити адекватан судски епилог”

ЦКБ, илустрација

ЦКБ банка открила је још једну злоупотребу у систему.

Указано је да је и у филијали Котор наводно дошло до проневјере неколико стотина хиљада еура, али ће се знати коначна цифра по окончању ревизије пословања у тој експозитури.

”Званично је потврђено у ЦКБ банци да су “током спровођења редовног процеса интерне контроле пословања, установили у филијали банке у Котору да су потенцијално угрожени интереси пет клијената”, саопштавају Вијести.

”Износ штете, који буде потврђен истрагом коју банка спроводи, биће у потпуности надокнађен клијентима”, пише у одговору ЦКБ-а Вијестима.

Највећа банка у Црној Гори, како су најавили, на основу прикупљених података и информација поднијеће кривичну пријаву Специјалном државном тужилаштву против свих запослених за које се утврди да постоји основана сумња да су извршили кривично дјело злоупотреба положаја у привредном пословању.

Подаци “Вијести” указују на интерну сумњу да су у филијали у Котору наводно уочене злоупотребе током трансакција и рада службеника који су имали одобрење за рад у сервису Приватног банкарства ЦКБ-а.

Проневјера у привредном пословању, како вјерује ЦКБ, почела је током јуна ове године, када је како је интерна контрола показала виши референт и одабрани службеник за услуге приватног банкарства наводно злоупотријебио службена овлашћења и “скинуо” са рачуна пет клијената неколико стотина хиљада еура…

,,Софтверски систем заштите унутар ЦКБ банке мјесецима није сигнализирао да се нешто сумњиво догађа у филијали банке на Тргу од оружја у срцу Старог града, па је тако проневјера откривена тек након редовне интерне контроле рада у тој експозитури“, наводе Вијести.

”Од почетка године, спроводимо корјените промјене у организовању пословања, са посебним акцентом на унапређење постојећих и имплементирање нових система интерне контроле. Сваки облик угрожавања интереса банке који буде откривен биће процесуиран према надлежним државним органима, а у складу са законом”, пише у одговору ЦКБ-а.

Банка, како су навели, интензивно сарађује са надлежним државним органима, те очекују да ће “изоловани случајеви неетичке пословне праксе којима смо били изложени и који су проузроковали материјалну и репутациону штету банци добити адекватан судски епилог”.

Вјештаче милионску проневјеру

ЦКБ банка у фебруару ове године доставила је кривичну пријаву СДТ-у због тога што је интерна контрола показала да је двоје запослених наводно са рачуна клијената система приватног банкарства годинама успјело да “скине” више од 16 милиона еура.

СДТ је покренуо извиђај у овом предмету, а тренутно одабрани вјештак економско-финансијске струке вјештачи обимну документацију и бројне трансакције и сумњива мешетарења са новцем ВИП клијената банке унутар система како би анализом било утврђено ко је и на који начин одговоран за милионску злоупотребу.

Крајем априла СДТ-у је пријављен и бивши извршни директор Пал Ковач, којег у банци доводе у везу са милионском проневјером јер је штета настала у вријеме док је он био на најважнијој позицији унутар банке.

Двоје пријављених службеника Д.С. и П.Л. наводно су искористили повјерење клијената, те без њиховог знања, манипулисали туђим новцем, пребацивали га са рачуна на рачун…, прикривали трагове, мањак…, трговали на берзи…

Због проневјере у банци, када је са рачуна 193 клијената украдено 16,2 милиона еура, банка је осим кривичне пријаве покренула и низ дисциплинских поступака након којих је 30-ак службеника банке због неетичког рада у служби, остало без посла.

Предсједник Управног одбора банке Тамаш Камараши је почетком августа у интервјуу “Мини бизнис” рекао да је ЦКБ банка вратила 16,2 милиона еура оштећеним клијентима Приватног банкарства.

Камараши је објаснио да је штета у потпуности надокнађена из издвојених резерви за оперативне ризике ЦКБ-а.
Извиђај и у филијали Бар

СДТ се бави и извиђајем након што је менаџмент банке, послије интерне контроле, почетком фебруара ове године пријавио нерегуларности и милионску проневјеру у експозитури банке у Бару.

ЦКБ је поднијела тада кривичну пријаву против бивше директорице барске филијале М.М, а пријавом је обухваћено и осам службеника банке из лучког града за помагање у злоупотреби.

По налогу СДТ-а и овај предмет је на анализи вјештака економско-финансијске струке, који би требало да утврди шему како је оштећено преко 20 клијената банке, али и прецизну цифру колико су новца подигли на основу фалсификованих папира о кредитима, за које нико од клијената није знао… Бивша диркторица барске филијале се интерно сумњичи и да је подизала депозит са рачуна клијената.

Због низа кривичних пријава, али и афера унутар ЦКБ-а, Централна банка Црне Горе као врховна монетарна институција, покренула је ванредну контролу како би утврдили како су се дешавали пропусти у раду и функционисању интерних заштита и контролних степеника унутар највеће банке у Црној Гори.
Оптужница против пет особа

,,СДТ је половином јуна ове године подигло оптужницу по кривичној пријави Црногорске комерцијалне банке због оптужби да је шеф Одјељења позадинских операција за подршку бизнису у Подгорици Владо Павићевић и још четири особе, које су му помогле да злоупотребом службеног положаја отуђи више од 130.000 еура“, пишу Вијести.

Поред Павићевића, који је награђиван као узоран службеник, на оптужници благајнице ЦКБ-а су службенице банке М.Н, М.С. и Б.Б. које су оптужене за саизвршиоце у кривичном дјелу злоупотреба службеног положаја, док се М.М. терети за помагање Павићевићу у малверзацијма гдје је оштећена ЦКБ.

Према наводима оптужнице, благајница М.С. је 21. фебруара у договору са Павићевићем из благајне неовлашћено задужила 56.000 еура у готовини иако за то није имала основ нити је то евидентирала. Три дана касније, Павићевић је, знајући да ће бити ванредни попис благајни у свим филијалама ЦКБ-а, ручно креирао налог за књижење којим је умањио књиговодствено стање главне благајне из које је претходно М. С. неовлашћено подигла 56.000 еура.

,,Истрага је показала да је Павићевић 29. децембра прошле године самоиницијативно и без основа креирао налог за књижење којим је пренио 7.000 еура новца ЦКБ-а на штедни рачун Л.К. Потом је позвао благајницу М.Н. која је мимо банкарских процедура са тог трансакционог рачуна подигла износ од 4.000, а потом још 2.997 еура и предала их Павићевићу ван пословних просторија ЦКБ-а“, саопштавају Вијести.

Наредниих дана наставиле су сличне трансакције мимо прописа, тврди СДТ.

Извор: Вијести

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “У ЦКБ-у проневјерено неколико стотина хиљада евра?

  1. A “ STRUCNJAK“ ŽUGIĆ STALNO PONAVLJA :. “ STANJE U BANKARSKOM SEKTORU JE STABILNO “ ! HAHAHAHAHA SAMO AKO VAS NEKO NE POKRADE ! TOLIKO O STABILNOSTI SISTEMA !

  2. TREBA KRENUTI SA ISTRAGAMA MNOGO RANIJE ! OD ZUTE I CRNE ! ONE SU NOVCEM CKB-a OTVORILE LOVCEN BANKU.TO JE OPSTE POZNATI PODATAK. DOKUMENTACIJA O TOJ ZLOUPOTREBI JOS STOJI U LADICAMA SDT-a. OD ZUTE I CRNE JE SVE POCELO ,ALI ZBOG RODBINSKIH VEZA SA „MOCNICIMA“ PROCES JE ZATASKAN ,A LOVCEN BANKA I DALJE POSLUJE ! SRAMOTA !

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *