ИН4С

ИН4С портал

Тужиоци путују, ал’ доказе о „Телекому” заобилазе

1 min read
Тужилачки савјет и Тужилаштво током претходне године за службена путовања утрошили су скоро 60.000 евра, али нису ишли у Америку по доказе у афери "Телеком”.

Тужилачки савјет и Тужилаштво током претходне године за службена путовања утрошили су скоро 60.000 евра, а оно што је сигурно, нису ишли у Америку по доказе у афери „Телеком”. Гдје су и за које потребе тужиоци путовали, нисмо добили конкретне одговоре. Овакво трошење новца пореских обвезника, функционер ДФ-а Никола Јовановић сматра скандалозним.

Чињеница да је Тужилаштво у 2017. години потрошило 54.710 евра на службена путовања и 8.771 евра на репрезентацију, док са друге стране имамо свакодневне бруталне ликвидације и страдања недужних грађана и преко 300 нерасвијетљених убистава, показује да су у праву сви они који кажу да се тужиоци понашају као класични државно партијски функционери, а не као орган кривичног гоњења. Јавност није упозната гдје су и због чега тужиоци оволико путовали и због чега су имали трошкове ића и пића у овом износу, посебно због тога што у посљедњих годину дана нису ријешили нити један предмет са елементима иностраности, казао је он.

Јовановић сматра и да би Тужилаштво требало јавности да објасни гдје се путовало током претходне године, и која документа су прикупили на тим службеним путовањима, и подсјетио је да се већ дешавало да државне институције фалсификују путне налоге.

Посљедње службено путовање на ту тему је било крајем 2015. године поводом случаја „Телеком“, када су донијели материјал на енглеском језику чије превођење траје већ три године. Поставља се питање какву су корист грађани Црне Горе имали од службених путовања тужилаца и да ли се ради о евентуалној злоупотреби државног новца, какав примјер смо имали у Скупштини када су се фалсификовали путни налози за измишљена службена путовања.

Уколико Тужилаштво јавно не објави спецификацију ових трошкова, јавност са правом може посумњати да се овдје ради о злоупотреби која је постала пракса у државним органима коју би други државни органи требало да испитају, у овом случају полиција.

Ако имамо у виду да је Тужилаштво подигло оптужницу због прања пара у случају функционера ДФ-а, због 35.000 евра, онда у овом случају постоји дупло више разлога да се испита и установи како је потрошен новац грађана од стране Тужилаштва и у коју сврху. Јавна препуцавања између судства и Тужилаштва због чега падају случајеви и пресуде, због којих се издвајају милионска обештећења оптуженима, коначно треба да покрене поступак утврђивања одговорности за нанијету јавну и материјалну штету, и да се од буџетских средстава која се опредјељују овим органима одбије сва штета коју су нанијели будџету и грађанима како би се коначно стало на крај неодговорним појединцима, који вођени разним мотивима злоупотребљавају свој положај, рекао је Јовановић.

За предсједника Адвокатске коморе Здравка Беговића није спорно што се у 55.000 евра утрошених на путовања, није нашло и прикупљање додатних доказа за расвјетљавање случаја “Телеком”.

– Потпуно је природно да за сваку своју обавезу морају да раде свој посао на најбољи могући начин, рекао је Беговић.

Тужилаштво рационално троши новац

Предсједник Адвокатске коморе Здравко Беговић, сматра да Тужилаштво рационално троши средства.

– Знам поуздано да један број тужилаца путује на одређене консултације, прибављање одређених доказа, спровођење одређених истражних радњи у иностранству, на одређене семинаре и усавршавања. То је мени потпуно објективно, ја рачунам да неко контролише трошкове путовања, и да је то негдје у границама нормалног. Рачунам, да такав један орган какво је Тужилаштво води рачина о сваком утрошеном евру, и да је тај новац потрошен за своју сврху, а то је обављање тужилачке функције и усавршавање тужилаца, казао је он.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *