ИН4С

ИН4С портал

Тужилац који је наложио истрагу Трампових веза са Русијом поднио оставку

Замјеник америчког државног тужиоца Род Розенстајн, који је именовао специјалног тужиоца Роберта Малера у мају 2017. да истражи наводне везе између руске владе и изборног штаба Доналда Трампа, саопштио је да је поднио оставку
Tužilac, Kaperman

Бијела кућа

Замјеник америчког државног тужиоца Род Розенстајн, који је именовао специјалног тужиоца Роберта Малера у мају 2017. да истражи наводне везе између руске владе и изборног штаба Доналда Трампа, саопштио је да је поднио оставку.

Ројтерс наводи да Розенстајнова оставка, која ће ступити на снагу 11. маја, није изненађење. Очекивало се да ће Розенстај оставку поднијети још у марту.

Бијела кућа није коментарисала оставку, али је саопштено да је амерички предсједник Трамп већ номиновао замјеника секретара за саобраћај, Џефрија Розена, да замијени Розенстајна, преноси Спутњик.

Род Розенстај је, на крају, остао дуже на послу да би помогао секретару за правосуђе Вилијаму Бару у тренутку када је јавно објављен Малеров извјештај, после истраге која је трајала 22 мјесеца и завршена 22. марта.

У писму Трампу, Розенстајн је алудирао на двије препознатљиве фразе предсједника САД, наводећи да је помогао да се у секретаријату запосле званичници „предани вриједностима које Америку чине великом“, и рекавши да „ми слиједимо правила и увијек стављамо Америку на прво мјесто“.

Малеровом истрагом нису установљени докази да је Трампов штаб илегално сарађивао са Москвом. У свом коначном извјештају, Малер се није опредијелио да ли је Трамп ометао правду већ је, умјесто тога, представио доказе за оба гледишта.

Пошто су примили коначни извјештај, Розенстајн и Бар су донијели сопствени закључак, наводећи да нема довољно доказа за подизање оптужнице против председника.

„Ми спроводимо закон без страха или фаворизовања, пошто кредибилни докази нису ствар страначког опредјељења“, написао је Розенстајн у писму оставке.

Трамп и његови сарадници су често критиковали Розенстајна, који је републиканац, због тога што је именовао Малера. С друге стране, демократе су га критиковале због одлука Секретаријата за правосуђе у чије је доношење био укључен, преноси Глас Америке.

Демократе су већи дио свог гнијева усмјериле на Бара због начина на који је селективно објављивао одређене детаље Малеровог извјештаја прије него што га је јавно објавио, као и због одлуке да прогласи да Трамп није ометао правду.

Међутим, Розенстајн је одиграо значајну улогу у процјени доказа које је Малер прикупио када је ријеч о опструкцији правде и у одлуци да против Трампа не треба подићи оптужницу.

Прошле јесени, спекулисало се да ће Трамп отпустити Розенстајна након што је „Њујорк тајмс“ објавио да је Розенстајн 2017. предложио да се Трамп тајно снима и скупљао подршку чланова кабинета да би се председник сменио са положаја позивањем на 25. амандман устава.

Розенстајн је изјавио да је та прича „нетачна“.

У говору прошле недеље, одлазећи замјеник секретара за правосуђе је осудио „критичаре — најамнике“ и бранио начин на који је приступљено Малеровој истрази. „Ако правници не могу да докажу наш случај пред судом, то шта ми мислимо и вјерујемо није релевантно“, рекао је он.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *