ИН4С

ИН4С портал

Турска све мање популарна на Блиском истоку

1 min read

turska vojskaТурска је у протекле две године нагло изгубила на популарности на Блиском истоку, показују данас објављени резултати анкете, што је одраз понекад контроверзне спољнополитичке стратегије Анкаре.

Највећи пад популарности ове земље забележен је у Египту и ратом разореној Сирији, где се Турска снажно противи онима који су на власти, закључује се на основу истраживања јавног мњења које је спровела Турска фондација за економске и социјалне студије.

Укупан број испитаника у 16 земаља који су изнели позитиван став о Турској опао је на 59 са 78 одсто колико их је било 2011. године, саопштила је фондација са седиштем у Истанбулу.

Турска, регионална сунитско-муслиманска сила, усвојила је политику “нултих проблема” у погледу својих суседа, али се испоставило да губи утицај после сиријског грађанског рата и побуна “арапског пролећа”.

У Сирији, 88 одсто испитаника сматра да Турска “није пријатељски настројена” према њиховој земљи, која се хвата у коштац са бруталним сукобом од марта 2011. године.

Влада премијера Реџепа Тајипа Ердогана, са јаким коренима у исламу, подржава побуњенике који се боре против сиријског председника Башара ал-Асада и примила је око 600.000 сиријских избеглица.

Резултати најновије анкете показују да је и у Египту број оних који имају позитивно мишљење о Турској опао за више од половине, срозавши се на 38 одсто током протекле три године.

Односи Турске са овом значајном арапском земљом су пољуљани након што је Ердоган изнео отворене критике у вези са војним “пучем” којим је у јулу свргнут исламистички египатски председник Мухамед Морси, због чега је Каиро прошлог месеца протерао турског амбасадора.

Па, ипак, према разултатима истраживања, 60 одсто испитаника подржало је већу улогу Турске у региону, а та земља је задржала своју популарност медју другим сунитским државама као што су Уједињени Арапски Емирати.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *