IN4S

IN4S portal

Tribina u Nevesinju: Očuvanje ćirilice je pitanje opstanka srpskog naroda

1 min read
Oni koji odlučuju o jeziku moraju da poštuju zakon, Ustav i jezičku standardizaciju i shodno tome djeca u školama treba da uče da se srpski jezik piše ćirilicom. Beograd mora da pokaže da mu je stalo do ćirilice da ona ne bi bila progonjena u Hrvatskoj, BiH i Crnoj Gori.

Tribina u Nvesinju; foto: Radio Nevesinje

Opštinska boračka organizacija i Srpsko prosvjetno i kulturno društvo „Prosvjeta“ Nevesinje u Gradskoj galeriji organizovali su tribinu pod nazivom „Ćirilica – pismo pravoslavnih Slovena“. Kulturno-istorijsko veče priređeno je sa ciljem da se ukaže na značaj očuvanja srpskog jezika i ćiriličnog pisma.

Gost večeri bio je pisac i novinar iz Moskve Boris Zemcov koji se kao ruski dobrovoljac borio u redovima Vojske Republike Srpske. On je upozorio da, iako je rat završen, svjetski poredak nastavlja sa pokvarenom politikom koja više ne koristi oružje, ali nastavlja da „bombarduje“ kulturu, jezik i pravoslavlje. Smatra da se sa sličnim problemima danas suočava i Rusija, ali je dodao da će uvijek biti spremna da podrži srpski narod u očuvanju tradicije i kulture.

Pravoslavni publicista i prevodilac Ranko Gojković naglasio je da je ćirilica pismo koje u sebi sakriva jedan duboko sakralni smisao. Smatra da su Srbi mnogo više izgubili prelaskom sa crkveno-slovenskog jezika na savremeno služenje i vukovski jezik.

“Duhovni smisao i ohristovljenost crkveno-slovenskog jezika je jedno blago kojeg se ne treba tako lako odricati”, istakao je Gojković.

Predsjednik Udruženja za odbranu ćirilice „Dobrica Erić“ Miodrag Kojić rekao je da se ovo udruženje zalaže za javnu upotrebe ćirilice u skladu sa Ustavom Republike Srbije kao jedinog službenog pisma srpskog jezika.

Prema njegovim riječima, postoji problem što srpski školarci u školama po Pravopisu „Matice Srpske“ uče da je, osim ćirilice, standardno pismo srpskog jezika i latinica.

“To je bilo samo u vrijeme srpsko-hrvatskog jezičkog jedinstva. Po sadašnjem Ustavu Srbije, i međunarodnoj standardizaciji srpski jezik se piše isključivo ćirilicom”,  istakao je Kojić.

Kako je naveo, oni koji odlučuju o jeziku moraju da poštuju zakon, Ustav i jezičku standardizaciju i shodno tome djeca u školama treba da uče da se srpski jezik piše ćirilicom. On je ukazao da Beograd mora da pokaže da mu je stalo do ćirilice da ona ne bi bila progonjena u Hrvatskoj, BiH i Crnoj Gori, navodi Radio Nevesinje.

Književnik Momčilo Golijanin pročitao je svoju humoresku posvećenu borbi za očuvanje ćirilice.

Kompozitor i pisac Goran Duka govorio je stihove Dobrice Erića, a potom je premijerno izveo pjesmu posvećenu ruskom dobrovoljcu Konstantinu Bogoslovskom koji je 1993. godine poginuo kod Višegrada.

Na kraju tribine u diskusiju o ćirilicu uključili su se i posjetioci.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *