Три старице опстају на згаришту мартовског погрома: Моле се и за непријатеље, да савладају зло у себи

Манастир Успења у Ђаковици
Манастир Успења Пресвете Богородице, у готово самом центру Ђаковице, у некадашњој Српској улици, опасан је високим зидом. Светиња чува трагове Српства у овом граду.
Када се по отварању високе металне капије закорачи у двориште православног храма, наилази се на импровизовани полицијски пункт. У њему обично дежура по један припадник косовске* полиције.
Ипак, двијема монахињама и једној искушеници „чувари“ не представљају неко обезбеђење. Јер изван капија не смију, а црква и манастирски конак, као и унутрашње двориште, окружују вишеспратнице са чијих прозора се као на длану види манастирска порта.
Не размишљамо о страху. Важно је да црква посвећена Успењу Пресвете Богородице буде отворена. Да звони црквено звоно и да је светиња жива. Можда ће се верници с временом ослободити и почети да долазе у већем броју – причају монахиње, које не желе да се експонирају и говоре за јавност.
Објашњавају да их посећују углавном расељени Срби из Ђаковице, који о већим празницима долазе до Високих Дечана и Пећке патријаршије. Зато и кажу да су најжељније верника.
Посвећене молитвама за свој народ, монахиња Теокиста каже да се моле и за непријатеље. Да савладају зло у себи и да схвате да зло никоме никада није донело добро, нити га може донети. И игуманија Јоаникија у једној од просторија конака у којој примају госте, седећи за трпезаријским столом, опомиње да се и наш народ мора вратити правим вредностима.
– Наша православна вера је најјача, али смо се ми отуђили од ње. Најбитније је да ми никога не нападамо, већ да се бранимо и да бранимо оно што је наше – присећамо се речи мати Теокисте приликом претходне посете, која нам је говорила о вери и молитвама које су, како нам је објаснила, наши разговори са Богом.