ИН4С

ИН4С портал

Тргујете ли са Ираном, више нећете са САД

1 min read
Доналд Трамп упозорио је америчке трговинске партнере да свако ко послује са Ираном, неће радити са САД-ом, након што је његова администрација поново отпочела са санкцијама према Ирану.

Доналд Трамп

Последњи Трампови коментари изгледали су као да су усмјерени према ЕУ која покушава да заштити своје предузећа од санкција и која је обећала да ће штити фирме које се баве “легитимним бизнисом” у Ирану.

Доналд Трамп упозорио је америчке трговинске партнере да свако ко послује са Ираном, неће радити са САД-ом, након што је његова администрација поново отпочела са санкцијама према Ирану.

Амерички предсједник описао је те санкције као “најнеугодније икад наметнуте”.

Њемачки произвођач аутомобила Дајмлер је у року од неколико часова од ступања санкција на снагу, рекао да је обуставио своје пословне активности у Ирану.

Казнене мјере ступиле су на снагу рано јутрос.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1026762818773757955

Оне су усмјерене на низ индустријских грана, укључујући ирански сектор за производњу аутомобила, а до 4. новембра укључиће низ додатних и још строжијих мјера, као и ембарго на увоз иранске нафте и санкције за банкарски сектор.

Компанијама је речено да не би требало да се придржавају захтјевима Бијеле куће да обуставе послове са Ираном. Они који одлуче да се повуку због санкција САД мораће да добију одобрење од Европске комисије, без ког се суочавају са ризиком да буду тужене од држава чланица ЕУ.

Он је додао да ће бити комерцијална одлука компанија о томе да ли ће остати у Ирану, али да је Британија вјеровала да је нуклеарни споразум важан “не само за сигурност региона, већ и за сигурност у свијету.”

Трампова администрација саопштила је у понедељка да није посебно забринута одлуком ЕУ и да је америчка стратегија дизајнирана тако да примени максималан притисак на Техеран. На крају, америчка админстрација жели нови договор за који се каже да ће се бавити “тоталном иранксом претњом”.

Израелци су забринути због враћања санкција, с обзиром на то да ће утицати на економске проблеме у земљи. Неки аналитичари се плаше да је земљи пријети економска и политичка пропаст.

“Постоји осећај мучнине у иранском друшву, сви су забринути и чекају”, рекао је Садег Зибакалам, професор политике на техеранском универзитету.

“Нема наде да ће ситуација бити боља. Људи мисле да се, у најбољем случају, не може погоршати. Међу младима се види огромна тенденција да напусте земљу”, рекао је он.

У понедељак увече, ирански председник Хасан Рохани одбацио је нови круг санкција као “психолошки рат”, осмишљен да помогне Трамповим савезницима на предстојећим средњорочним изборима.

<

Он је увјеравао Иранце да је његова влада успјела да спријечи притисак из САД, али је рекао да је то било могуће само зато шту су се различите фракције у земљи показале јединство”, рекао је Рохани.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!