Директору Агенције за спречавање корупције Сретену Радоњићу требало је скоро 13 мјесеци да пријави 40 000 евра стамбеног кредита који је добио под повољним условима од Владе.
Институцију на чијем је челу о спорном кредиту обавијестио је само дан након што је предао редовни годишњи имовински картон, пишу “Вијести”
То се наводи у информацији о поступању директора у вези са добијеним кредитом који је од њега тражио Савјет Агенције, а у коју су “Вијести” имале увид.
Информацију потписује Радоњићев помоћник Саво Милашиновић.
У документу се не наводи ни колика је рата кредита, ни колико ће Радоњић бити чашћен, а то би могло бити до 31 000 од добијених 40 000 евра.
Кредит се може пријавити на три начина – путем редовног годишњег имовинског картона, посебног имовинског картона који се односи на увећање имовине у вриједности већој од 5 000 евра, или обавјештења.
Прве двије опције се морају приказати у регистру Агенције, док трећа – коју је изабрао директор – се јавно не објављује.
Да је добио кредит, не би ни било познато да Влада средином августа није објелоданила списак стотињак оних којима је додијелила станове или стамбене кредите.
Радоњић је добио кредит 4. јануара 2018. године, а о томе је обавијестио Агенцију 22. јануара ове, правдајући се да је уговор потписао крајем децембра.
Директор Истраживачког центра МАНС-а Дејан Миловац сматра да је, умјесто да буде примјер транспарентности, челник Агенције послао осталима поруку да имају могућност да што дуже крију имовину и приходе.
“Ако Савјет и Агенција дозволи да се информацијом сакрије и не примора га да подноси посебан картон, креираће опасну праксу и послати поруку осталим функционерима да не морају да пријаве баш све што се може сматрати увећањем њихове имовине, било да долати из легалних или нелегалних извора. На исти начин могао је добити позајмицу или кредит од лица из криминалног миљеа, како бисмо знали одакле му, уколико би оваква пракса заживјела”, казао је Миловац за “Вијести”
Оцјењује и да је овдје свакако ријеч о поклону, чији је “износ једнак разлици кредита и онога што враћа”.
Према Владиној Одлуци о начину и критеријумима за рјешавање стамбених потреба функционера, Радоњић би требало држави да врати око 9.000 еура, јер се, између осталог, вреднују и године стажа.
Радоњић је, како се наводи у информацији, 21. јануара ове године доставио институцији на чијем је челу редован годишњи имовински картон. Сљедећег дана је писменим обавјештењем пријавио да је крајем децембра прошле године закључио са Управом за имовину уговор о кредитним средствима за побољшање услова становања.
“Радоњић је дао сагласност Агенцији за приступ подацима са банкарских рачуна и других финансијских институција у циљу провјере пријављених података и приходима и имовини. У том циљу, Агенција је упутила дописе пословним банкама у Црној Гори и с тим у вези је дана 9. маја запремила одговор једне пословне банке да именовани јавни функционер код исте посједује рачун са стањем које одговара пријављеним подацима из редовног годишњег извјештаја и из допуне тог извјештаја”, наводи се у информацији.
Додаје се да је Савјет Агенције 17. маја извршио поступак потпуне провјере података из имовинског картона и пратеће документације.
Савјет Агенције је 10. јуна донио одлуку којом је утврдио да је директор Агенције поднио имовински картон са тачним и потпуним подацима.
У међувремену је промијењен састав Савјета, у којем су два од старих пет чланова.
У информацији се прецизира да законом и подзаконском регулативом нису прописани случајеви у којима се “закључивање уговора о кредиту може сматрати увећањем имовине, односно случајеви у којима се имовина законског обвезника кредитом умањује или одржава на постојећем нивоу.”
“Ово је важно из разлога што утицај кредитног задужења на имовину дужника зависи од већег броја критеријума: услова кредита, начина на који се реализују кредитна средства, односа између кредитних средстава са износом других расхода и прихода дужника итд.”, наводи се у информацији коју су тражили чланови Савјета Агенције.
Агенције је недавно саопштила “да ће сви јавни функционери који се кредитно задуже током текуће године бити у прилици да доставе податке о реализацији добијених средстава до 31. марта 2020”, односно приликом подношења редовног годишњег имовинског картона за ову годину.
Пријавио кредит, али од банке
Први човјек АСК-а има мјесечну плату од 1.694 евра и пензију 950 еура, а дао је сагласност за увид у банковне рачуне које треба да провјери Савјет.
Иако сматра да кредит није увећање имовине, већ задужење, пријавио је да је од 2013. задужен, и то 10.000 еура.
Радоњић је власник стана од 86 метара квадратних, објекта од 44 квадрата и дванаестине земљишта површине веће од 10.000 квадр
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Греоте, није имао кад од посла…..