Траже санкције Русији да нас гурну у НАТО: Дипломатски десант вашингтонских званичника крије опасну замку
1 min read
Фото: Танјуг
Својеврсни дипломатски „десант“ Вашингтона на Србију се наставља, а све са циљем да се Београд натера да прекине везе са Русијом и Кином и уведе санкције Москви, чиме би наша земља практично била гурнута „у загрљај“ НАТО, док би наше позиције у борби за Косово и Метохију и интересе Републике Српске у Босни и Херцеговини биле озбиљно нарушене.
Овако саговорници „Новости“ тумаче поруке које је сенаторска тројка – Крис Марфи, Џин Шејхин и Том Тилис – послала током посете Србији, стављајући у други план нормализацију односа са Приштином, а у фокус украјинску кризу и нашу сарадњу са Пекингом.
Састанак америчких сенатора са председником Србије Александром Вучићем био је обојен очекивањима да уведемо санкције Русији, али су вашингтонске дипломате изразиле и забринутост јер је Србија од Пекинга недавно купила озбиљно наоружање, мислећи на кинески ПВО ракетни систем ФК-3, који је одбрамбеног карактера.
Тако је Марфи рекао да Вашингтон разуме историјске односе Србије и Русије, али се нада да ће Србија заједно са осталим демократским земљама учествовати у партнерству да се заустави „ничим изазвана инвазија“ Русије на Украјину. Он је рекао да је разочаран тиме што нема више напретка у спровођењу споразума у склопу дијалога Београда и Приштине, и нагласио да ће наредне недеље у Приштини извршити притисак на владу привремених приштинских институција да испуни обећања у вези са споразумима.
„Бринем да разговори које имамо са Србијом у вези са Украјином могу да превладају над веома значајним разговорима који треба да се наставе о будућим односима Србије и Косова“, рекао је Марфи.
Политички аналитичар Драгомир Анђелковић каже, за „Новости“, да се у захтевима САД да се Србија дистанцира од Русије и Кине крије опасна замка:
У том случају, наша земља би као „зрела воћка“ пала у НАТО кошару. Другим речима, нашли бисмо се у ситуацији да више немамо ни економску подршку од Кине, нити енергетску од Русије, нити од обе силе за одбрану наших националних интереса. Тако бисмо се потпуно препустили Западу, који би до краја извршио отмицу Косова и Републике Српске. То је лукав начин да нас натерају да исечемо грану на којој седимо а онда да нам узму све. Реч је о перфидној игри, такозваном бумеранг ефекту, где нас терају да се окренемо од Русије и Кине, што неће погодити ове две земље, већ нас.
Дипломатску офанзиву САД Анђелковић тумачи тиме да Вашингтон сада користи украјинску кризу да на овим просторима заврши све оно што нису успели у последње две деценије – да заокруже независност Косова, ослабе РС и увуку нас у НАТО. Објашњава да у америчкој администрацији очигледно преовлађује мишљење да је сада шанса да скупе плодове сукоба у Украјини и на другим странама света, па и на Западном Балкану, покушавајући да натерају Србију да води политику супротну њеним интересима.
Срђана Граовца, из Центра за друштвену стабилност, нису изненадиле поруке сенатора, указујући да је за Запад питање свих питања украјинска криза и како ће се ко у њој определити:
„Приоритет Вашингтона је да натера Србију да јасно стане уз Запад. То што је Косово привремено стављено у други план је привремени тактички потез. Вашингтон очигледно рачуна да би нам Русија, ако им уведемо санкције, окренула леђа, када је реч о одбрани КиМ, па би тако једним ударцем двоструко профитирали. Међутим, по мени је то стратешка грешка, јер су и Русија и Кина велике силе и одлуке не доносе ад хок и вођене емоцијама. Односно, не значи да би Русија, ако бисмо били принуђени да се прикључимо санкцијама против ње, аутоматски подржала улазак Косова у УН. Москва ту има став да је то кршење међународног права, то исто мисли и Кина, због Тајвана.
У посету Београду долази и Карен
Према неким најавама, ускоро би у посету Београду требало да дође и висока званичница Стејт департмента Карен Донфрид, помоћница државног секретара САД за Европу и Евроазију. То јасно указује да ће се притисци Вашингтона на Србију не само наставити већ и интензивирати.
„Долазак сенатора је очигледно само увод у жестоке притиске који ће уследити наредних месеци, с обзиром на то да је украјинска криза ушла у нову фазу“, поручује Срђан Граовац.
Извор: Новости


Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Da su dogurali do te situacije da traze da jedna mala, slobodna, suverena, drzava nekoj sili uvede sankcije pokazuje samo njihovu nemoc i kako bi se rado docepali i ono malo bogatih resursa koje ta mala drzava ima !.
Ništa oni ne rade za dobro drugima nego uvjek samo za svoje potrebe !.
A bakar, litijum, zlato, srebro su još uvjek ispod Srbske zemlje koje još nije iscrpljeno !.
A o poljoprivredi iz Vojvodine, podzemne pijece vode, nova jeftina infrastruktura i da nepricamo, treba dalje tu bankrotiranu bagru prehraniti i njihov luksus financirati !.
Loša vremena tek dolaze, znaju oni to, oni su ih i prouzrukovali !.
Ali Putin ih je na vrijeme procitao !.
Nikako ulaziti u njihove propale institucije, nek se sami iz svojih dugova vade !.
Neka, hvala, nisu trebalu dolaziti, sm….vi.
Zasto bi uvodili.Rudija je ekonomdka vele dila.Dzi di pi kso Spanija,triput manji od Njemacke.zOs evrooe ste u zadnjih deset godina fobili deset milijardi bespovratne pomoci s investicija yek.Rudima ste poklonili naftnu infustriju xa pesto miliona rura a vrijedela je po racunovodstvu tri ipons trzsno pet.Dobili izraubovsne migove.Idite da bracom sretno vam bilo.Ali za narod vam je to katastrofa.Ugledni dam ekonomista i imam mnogo prijatelja srba.i ne mrxim srbe ninu snu.Ali rusi rudi stetno.
Ovi što ti dadoše lajk, pročita li neko od njih ovo što si namlatio? Sumnjam.
Ти си „угледни економиста“? Твога неписменог шкрабања постидјела би се и дјеца у основној школи.
Што се тиче НИС-а, ви русофоби некако „случајно“ прескачете да је Русима продато мало више од половине акција а не читав НИС, да су Руси имали обавезу да плате дугове од преко 2 милијарде евра што су и урадили, да су од тешког губиташа направили профитабилну компанију која у србски буџет уплаћује стотине милиона евра сваке године.
Да додам, што се тиче економске помоћи ЕУ и Запада, то што су нам они „дали“ је ништа у односу на штету коју су нам причинили санкцијама и бомбардовањем. Да не помињем дивљу приватизацију и растурање индустрије под патронатом ММФ.