ИН4С

ИН4С портал

„Травничка хроника” најбоља на шабачком фестивалу

Фестивал „Позоришно пролеће” по пети пут се завршава вечерас у Шапцу свечаном доделом награда, а за најбољу представу у целини проглашена је „Травничка хроника” Иве Андрића, у адаптацији и режији Никите Миливојевића, у продукцији Српског народног позоришта из Новог Сада и Народног позоришта Сомбор.

Под слоганом „Време, отисак, сећање”, позоришна смотра ће бити ове ноћи завршена извођењем чувене Шекспирове комедије забуне „Два витеза из Вероне” редитељке Мие Кнежевић, у продукцији домаћина, односно Шабачког позоришта.

За најбољу представу у целини – „Травничка хроника”, трочлани жири је дао следеће образложење: „За целовит сценски утисак перманентног кошмара који се понавља на просторима који производе много више историје него што могу да поднесу, а у којем су глумачки ансамбл, костими, маске, музика, сценски покрет и сценографски оквир заокружили слику мрачне стварности”.

Иста представа је освојила награду фестивала „Љубиша Јовановић” за најбољу мушку улогу – Марко Марковић, глумац из Сомбора, који је пре само недељу дана освојио и Стеријину награду на Позорју, за комад „Семпер Идем” НП Сомбор, у режији Горчина Стојановића.

„Марко Марковић је успео фино да нијансира не само разлике између појединих рола које је тумачио, него и да проникне у личну драму Николе Роте и покаже сву дубину тог лика”, стоји у саопштењу жирија који чине – Александар Милосављевић, Оливера Милошевићи Јелена Стокућа.

Позната глумица Емина Елор освојила је награду за најбољу женску улогу у драми „Употреба човека” према роману Александра Тишме, у режији Бориса Лијешевића, у продукцији више кућа и фестивала – Нови тврђава театар, Град театар Будва, “Ист вест центар”  Сарајево и Новосадско позориште.

„Емина Елор је заокружила трагичну судбину особе која је прошла пун круг од филистарске атмосфере Новог Сада пред рат, преко пакла Аушвица до ослобођења које не разликује од логора, притом користећи једноставна средства, пласирајући емоцију без патоса и успевајући да на сцени прикаже све трзаје унесрећеног тела, али и још више дамаре душе која је осуђена на проклетство”, анализирао је жири.

Представа „Нечиста крв” позоришта Бора Станковић из Врања добила је четири награде, и то за најбољу режију – Југ Ђорђевић, сценографију – Андреја Рондовић, драматизацију – Тијана Грумић, као и за комплетан женски глумачки ансамбл.

Награда која носи назив „Залог за будућност” отишла је у руке Ивану Марковићу и представи „Лепа Брена проџект” Битеф театра из Београда.

Жири је био суочен са чињеницом да су три од четири представе изведене на фестивалу настале као драматизација домаћег романа, и сматрају да се ту не ради о једноставним, уобичајеним превођењима новеле на „језик драмске форме”, него о делима која задржавају наративну форму оригиналних романа, смештајући их у нови, изведбени контекст, преноси Танјуг.

Тај драмски поступак виде као врлину у нашој театарској стварности.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *