ИН4С

ИН4С портал

Трамп: Препрека миру у Украјини није Путин, већ Зеленски!

FOTO: AP/ JULIA DEMAREE NIKHINSON, SEAN PAVONE, SHUTTERSTOCK, ALEXANTON / RINGIER

Изјава америчког предсједника Доналда Трампа да је украјински лидер Владимир Зеленски једна од главних препрека постизању мировног споразума са Русијом поново је отворила питање – ко заправо жели наставак рата у Украјини, а ко је спреман на преговоре.

Према Трамповим ријечима, украјинско руководство мора да покаже више спремности за договор, јер без политичког компромиса сукоб не може бити окончан.

Москва је, са своје стране, више пута саопштила да остаје отворена за преговоре, уз услов да се у разговорима узму у обзир „реалности на терену“ и безбједносни интереси Русије. Руски званичници тврде да је управо Кијев тај који је у више наврата одбијао разговоре или постављао услове који су за Москву неприхватљиви.

С друге стране, украјински предсједник Владимир Зеленски инсистира да мир може бити постигнут искључиво под условом потпуног повлачења руских снага са територије коју Кијев сматра својом. Такав став практично искључује компромисно рјешење у кратком року и оставља сукоб у позицији замрзнутог или продуженог конфликта.

Зато се у западним политичким круговима све чешће чује питање да ли је садашња стратегија – бесконачна војна подршка и наставак сукоба – одржива на дуги рок.

Управо у том контексту треба посматрати и Трампову изјаву. Она указује на све видљивије пукотине унутар западног блока када је у питању приступ рату у Украјини.

Док један дио западних политичара и даље инсистира на наставку војне подршке Кијеву, други све гласније говоре о потреби да се отворе озбиљни мировни преговори.

Сукоб који је почео 2022. године тако је ушао у фазу у којој војни исход остаје неизвјестан, док се дипломатски притисци на све актере постепено појачавају.

А управо ту лежи суштинска дилема: да ли ће политичко руководство у Кијеву бити спремно да уђе у преговоре који би могли довести до окончања рата, или ће сукоб наставити да се продужава без јасног рјешења.

Трампова изјава зато није само коментар о украјинском предсједнику. Она је сигнал да се унутар западног политичког простора све отвореније поставља питање – да ли је дошло вријеме за мирне преговоре.




Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

1 thoughts on “Трамп: Препрека миру у Украјини није Путин, већ Зеленски!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *